Přesunout na hlavní obsah
DECORO wb_sunny
  • Úvod
  • Interiér
  • Nábytek
  • Dekorace
  • Zahrada
  • Inspirace
  • Náš dům
search

Velikonoce slaví lidé po celém světě


od Redakce Decoro
14. 4. 2019 |6 minut čtení
Velikonoce slaví lidé po celém světě

Velikonoce jsou bezesporu jedním z nejdůležitějších křesťanských svátků a slaví je lidé doslova po celém světě. S takovou oslavou je pochopitelně spojena celá řada tradic a zvyků. Ty mají společný základ, a proto jsou v mnoha zemích velmi podobné. Lze však samozřejmě vypozorovat i určité odlišnosti a čas od času narazit také na obyčeje, které jsou typické jen pro tu kterou lokalitu. Pojďme si tedy některé z nich přiblížit, abyste si udělali lepší představu o tom, jakou podobu mohou mít svátky jara třeba v Rusku, Španělsku nebo daleké Austrálii.

Malovaná vajíčka
Malovaná vajíčka

Velikonoce u našich nejbližších sousedů

Nejprve se podíváme tam, kde se oslavy Velikonoc od těch našich liší jen velmi málo, tedy k našim sousedům na Slovensko a také do Polska. Hodování s pomlázkou, kraslice a barevné stuhy. To jsou věci, se kterými se na Slovensku setkáte stejně běžně jako u nás. Koledování se u našich východních sousedů říká „šibačka“ a má podobný průběh jako v Čechách nebo na Moravě. Na východě Slovenska je velmi rozšířené polévání děvčat vodou, případně jejich házení do rybníka či potoka. Každé děvče má takto získat životodárnou sílu vody. S tímto obyčejem se u nás setkáte jen místy. A s čím se doma nepotkáte zřejmě vůbec? Bude to nejspíš „paška“, což je speciální zakulacený bochánek, který se při příležitosti Velikonoc peče právě na Slovensku.

Svátky jara
Svátky jara

V Polsku je jakýmsi centrem velikonočních oslav kostel a vzhledem k tomu, že je drtivá většina tamních obyvatel věřícími katolíky, se to jeví jako samozřejmé. Na Bílou sobotu se v polských kostelech světí jídlo, které lidé nosí v ozdobených košících upletených z břízy nebo vrby. V domácnostech se malují vejce, pečou bábovky z kynutého těsta a setkáte se rovněž s „mazurkem“, což je tradiční polský plněný moučník. Zpravidla nechybí ani velikonoční beránek a to jak pečený, tak i vyrobený z barevného cukru. Na Velikonoční pondělí se koleduje tak jako u nás. Podobně jako na Slovensku jsou i zde dívky polévány vodou a o den později se pak může dostat podobné koupele také chlapcům.

Beránek
Beránek

Německé a rakouské svátky

I v těchto dvou zemích jsou Velikonoce považovány za jedny z nejdůležitějších svátků v roce. Bývají zcela neodmyslitelně spojeny s nejrůznějšími trhy, na nichž jsou pestře malované kraslice, barevné pentle, nejrůznější laskominy a také velikonoční zajíček doslova všudypřítomné. Děti jsou v Německu obdarovávány právě velikonočním zajíčkem, který jim do předem připraveného proutěného košíku nadělí vajíčka a různé sladkosti. Velmi časté jsou u našich západních a jižních sousedů poutě a lidové slavnosti spojené s nejrůznějšími soutěžemi. Jednou z nich je například házení vajec do výšky nebo do dálky, kdy jde především o to, aby se vejce nerozbilo. Na Bílou sobotu zapalují lidé ohně, kterými se snaží definitivně vyhnat zimu a přivítat nadcházející jaro. Oheň má mimo jiné zajistit plodnost a dobrou úrodu. V některých lokalitách také zdobí barevnými vejci stromky v zahradách a před domy. Pokud jde o jídelníček, o Velikonocích na stole nechybí krom vajec skopové a jehněčí maso, nejrůznější koláče, koblihy nebo třeba mazanec.

Kraslice
Kraslice

V Rusku se slaví o něco později

Velikonoce v Rusku (tzv. „Pascha“) jsou zejména oslavou Ježíše Krista a typické je pro ně především to, že se dík pravoslavnému kalendáři odehrávají v porovnání s těmi našimi o několik dní později. Lidé se obdarovávají barevnými vajíčky a vždy se při tom 3 x políbí, což má symbolizovat přátelství. Vejce se barví nejčastěji na červeno, jelikož červená je barva krve (Ježíšovy). Název „Pascha“ má svůj původ v řečtině a je synonymem pro spasení. Oslavám „Paschi“ předchází týdenní půst. Velikonoční svátky se slaví po celý týden, v jehož průběhu může takřka kdokoliv vstoupit do kostela a zazvonit na zvon na oslavu zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Na stole nechybí chleba politý sněhem z bílků – tzv. „kuliči“. Za hlavní chod slavnostní tabule je považována „pascha“, což je velmi bohatě zdobené pečené těsto.

Velikonoční zajíček
Velikonoční zajíček

Španělsko a jeho tradice

Rovněž ve Španělsku (podobně jako v Polsku) žije mnoho věřících a proto jsou zde oslavy Velikonoc spojeny hlavně s náboženskými tradicemi a konají se tu nejrůznější procesí k uctění Ježíše Krista. Vše začíná Květnou nedělí a končí nedělí Velikonoční a celý tento týden je označován jako svatý (Semana Santa). Nejdůležitějším dnem je jednoznačně Velký pátek, kdy jsou z kostelů vynášeny sochy Virgen de la Esperanza a Virgen da la Macarena a jsou pořádána procesí. Na severu země mívají svátky spíše komornější průběh, zatímco na jihu jsou obvykle veselejší a jsou spojeny i s karnevaly, na nichž se volí královna. Na Popeleční středu je pak pořádán velký „smuteční“ průvod, při němž se pohřbívá zima, která má podobu sardinky.

Velký pátek
Velký pátek

Ve Španělsku se o Velikonocích připravuje speciální masová pečeně, pečou se bochánky ze sladkého těsta a také zvláštní věnce, do nichž se „vplétají“ natvrdo uvařená velikonoční vajíčka. Kromě vajec je v každém takovém věnci či bochánku zapečena malá figurka a kdo ji najde, toho údajně čeká štěstí. Děti jsou obdarovávány čokoládovými zajíčky a vejci.

Hot cross buns
Hot Cross Buns

A jak je to u protinožců?

Australské velikonoce jsou velice významným svátkem a je jim v této zemi zřejmě přikládána o něco větší váha nežli Vánocům. Vzhledem k tomu, že je tamní populace složena z mnoha různých národností, jsou i tradice a způsoby oslav velmi rozmanité. Za tradiční pokrm jsou nicméně považovány tzv. „Hot Cross Buns“, což jsou sladké housky a mazance s rozinkami a křížkem. Většina obyvatel je velmi nábožensky založena a tak je v tomto období účast na mši zpravidla považována za samozřejmost. Velikonoce jsou zde tedy tradičně spojeny s některými církevními obřady a nejrůznějšími doprovodnými akcemi.


Štítky

Inspirace

Mohly by vás zajímat další články

Velikonoční zvyky v zemích blízkých i vzdálených
Inspirace

Velikonoční zvyky v zemích blízkých i vzdálených

3. 4. 2020 | 5 minut čtení

Velikonoční zvyky a tradice jsou s oblibou udržovány v celé řadě zemí a to takřka bez ohledu na fakt, na který z obydlených kontinentů právě...

Tradice velikonočních svátků
Dekorace, Inspirace

Tradice velikonočních svátků

25. 3. 2018 | 5 minut čtení

Velikonoce jsou nejvýznamnějším svátkem všech křesťanů. Zajímavé je, že nemají nijak pevně stanovené datum. Podle naší západní křesťanské…

Vychutnejte si velikonoční dobroty!
Inspirace

Vychutnejte si velikonoční dobroty!

15. 4. 2022 | 7 minut čtení

Velikonoční svátky patří k neoblíbenějším částem roku. Jak asi tušíte, v našich krajích jsou populárnější už pouze Vánoce. Kromě celé řady tradičních záležitostí...

Sdílejte

Ikona facebook Ikona twitter Ikona linkedin
Sdílejte:
Ikona facebook Ikona twitter Ikona linkedin

Informace

  • Inzerce a kontakt

Sociální sítě

  • Facebook
  • Instagram

Redakční systém

Dragon CMS - redakční systém pro online zpravodajství