Velikonoční svátky patří k neoblíbenějším částem roku. Jak asi tušíte, v našich krajích jsou populárnější už pouze Vánoce. Kromě celé řady tradičních záležitostí, z nichž se u nás nejvíce ujalo zdobení vajíček nebo pletení pomlázky, patří k Velikonocům pochopitelně také jídlo. A ne ledajaké! Pečené jehněčí, nejrůznější polévky nebo lahodné moučníky. Chybět nemohou ani rozmanité variace na vaječnou pomazánku, to je pochopitelné. Existují velikonoční pokrmy, které jsou obecně známé, a setkáte se s nimi takřka ve všech tuzemských domácnostech. Chutnají i vypadají podobně. Faktem ale je, že lidé zkrátka rádi zkoušejí nové věci, což vede k tomu, že se i dříve v podstatě totožná velikonoční jídla mohou začít navzájem dosti lišit. K rozmanitosti svátečních dobrot navíc svým dílem přispívají také cizinci, kteří u nás žijí. Dnes vám představíme několik receptů, které si to dle našeho názoru zaslouží. Možná, že si je oblíbíte a stanou se samozřejmou součástí vašich velikonočních dnů.
Velikonoční dobroty jako součást tradic
Kdo by neměl rád Velikonoce, symbol pravého jara a předzvěst teplých a slunečných dnů? Domácnost se rozzáří barevnými stuhami a jarními květy, zdobí ji proutěné košíky a nejrůznější věnce, pomlázka je připravena. Všude je naklizeno a jedna z mála věcí, kterou je ještě třeba obstarat, je zdobení velikonočních vajíček. Tradice, kterou si nechá ujít málokdo. A přece je tu ještě něco, co zbývá udělat. Uvařit nebo upéct něco speciálního. Všemožné dobroty zkrátka k těmto svátkům neodmyslitelně patří. Velikonoční beránek, mazanec, kynuté jidáše a řada dalších sladkostí. Pečené jehněčí na mnoho způsobů, nějaká ta jarní polévka a samozřejmě vejce ve všech myslitelných podobách.
Pokud jde o sváteční pokrmy, někdo nedá dopustit na tradiční postupy a ingredience. Zkrátka vaří a peče tak, jak to dělala už jeho babička. Je mezi námi ale také hodně takových, co rádi trochu experimentují a původní recepty neváhají více či méně upravovat. A nezanedbatelný je rovněž vliv cizinců, jichž se u nás jen za poslední generaci usadily statisíce. Co tím chceme říci? Že si kromě klasického beránka nebo „obyčejné“ vaječné pomazánky můžete dopřát také něco jiného a přitom zachovat sváteční ráz připravovaného pokrmu.
Vejce stokrát jinak
Jakmile zaslechnete slovo Velikonoce, jedna z prvních věcí, která se vám vybaví, budou zřejmě vajíčka. Není to tak? Vejce jsou symbolem nového života a jejich zdobení a konzumace k svátkům jara zkrátka patří. Ostatně, tak jako i jiné zvyky. Ale jíst stále dokola jen natvrdo uvařené vajíčko, to člověka rychle omrzí. Je to zkrátka poněkud fádní. Naštěstí ho lze připravit na mnoho způsobů a lidé to také s oblibou dělají. Znáte skotské nebo plněné vejce? A co pomazánky? I klasickou pomazánku lze díky rozmanitým ingrediencím značně obměnit. Pokud vás už omrzel váš letitý recept, zkuste to pro změnu trochu jinak. Možností jak připravit vaječnou pomazánku je nepočítaně. Některý z upravených receptů vám jistě zachutná a budete se k němu vracet i v budoucnu. A co další typicky velikonoční jídla? Například jehněčí pečínka?
Lahodné jehněčí
Jehně je podobně jako vajíčko také symbolem jara a k velikonočním svátkům jednoduše patří. Upéct voňavé jehněčí však může být tak trochu věda. Na rozdíl od vaječné pomazánky to nemusí zvládnout každý. Že to víte a proto jste si na přípravu této lahůdky prozatím netroufli? Nevadí. Letos to můžete napravit. S následujícím receptem to půjde docela samo. Uvidíte!
Jehněčí plec s citronovou šťávou
Co budete potřebovat:
jehněčí plec, 2 stroužky česneku, 2 středně velké cibule, 2 lžičky sladké papriky, 4 lžíce oleje, 4 lžíce šťávy z citronu, hrst sekané petržele, trochu vývaru, pepř a sůl
Postup je následující:
Nejprve maso nakrájíte na menší kousky a na rozehřátém oleji opečete. Maso dáte stranou (do misky) a osmažíte na drobno nakrájenou cibulku a plátky česneku. Pak přidáte sekanou petržel, papriku, šťávu z citronu i připravené maso, zalijete vývarem a dochutíte pepřem a solí. Maso pak budete za neustálého podlévání na mírném ohni dusit, dokud nezměkne. Jako příloha nejlépe poslouží vařený brambor s dozlatova osmaženou cibulkou.
Ořechový dort
Sladké pokrmy jsou s velikonočními svátky spjaty odnepaměti. S tím asi budete souhlasit. Klasický beránek, jidáše, typický velikonoční mazanec nebo třeba méně známé ale stále oblíbenější smažené placky, tzv. drchanice. Jde samozřejmě o dobroty, které mají na svátečním stole svoje místo a většina z nás si zřejmě bez pocukrovaného beránka Velikonoce už představit nedovede. A co takhle vyzkoušet něco trochu jiného? Chcete ochutnat velikonoční ořechový dort? Recept není složitý. Posuďte sami.
Velikonoční ořechový dort
Co budete potřebovat:
Na korpus - připravte si 120 g krupicového cukru, 150 g vlašských ořechů, 60 g hrubé mouky, 50 g čokolády na vaření, 5 vajec, polévkovou lžíci černé kávy, lžičku prášku do pečiva, tuk na vymazání formy + trochu mouky.
Na náplň – si nachystejte 300 g másla, 300 ml mléka, 100 g moučkového cukru, 100 g meruňkového džemu, 50 ml vaječného likéru, 2 žloutky, 2 lžíce polohrubé mouky, sáček vanilkového cukru.
Postup je následující:
Vejce a cukr vyšleháte v hustou pěnu a přimícháte ořechy, kávu, strouhanou čokoládu a mouku s práškem do pečiva. Vzniklým těstem naplníte pečící formu a pečete cca 45 minut při teplotě 160°C. Hotový korpus z formy vyklopíte až po vychladnutí a pak ho rozkrojíte na čtyři díly. Krém připravíte tak, že do mléka přimícháte mouku a přivedete ho k varu. Mléko povaříte dokud nezhoustne a odstavíte z plotny. Vmícháte žloutky rozšlehané s vaječným likérem a vanilkovým cukrem a pozvolna mícháte dokud krém nevychladne. Utřete máslo s cukrem a po troškách do něj přidáváte připravený krém. Vše společně vyšleháte. Dva díly korpusu spojíte džemem, navrch nanesete krém, přiklopíte další částí korpusu, kterou opět z vrchu natřete džemem. Zakryjete čtvrtým dílem korpusu a potřete zbývajícím krémem. Ozdobíte celými nebo půlenými ořechy a necháte nejlépe celý den v chladu, aby se vše důkladně propojilo.
Zkuste něco nového
Nestačí vám domácí mazanec? Ořechový dort vás nijak zvlášť nenadchl a beránek vám připadá příliš obyčejný? Zkuste něco nového! Inspirace je všude kolem dost. Vždyť u nás žijí tisíce lidí ze všech koutů planety. A Velikonoce, ty se slaví téměř všude. Sehnat nějaký zajímavý recept jistě nebude problém. Vyzkoušet můžete sladkou chorvatskou pogaču, polský plněný mazurek nebo třeba bulharský velikonoční chléb zvaný Kozunak. Možností je bezpočet. Některou z cizokrajných dobrot si nakonec určitě zamilujete a budete jí vylepšovat váš sváteční stůl každé Velikonoce.
Štítky
InspiraceMohly by vás zajímat další články
Velikonoční zvyky v zemích blízkých i vzdálených
Velikonoční zvyky a tradice jsou s oblibou udržovány v celé řadě zemí a to takřka bez ohledu na fakt, na který z obydlených kontinentů právě...
Tradice velikonočních svátků
Velikonoce jsou nejvýznamnějším svátkem všech křesťanů. Zajímavé je, že nemají nijak pevně stanovené datum. Podle naší západní křesťanské…
Velikonoce slaví lidé po celém světě
Velikonoce jsou bezesporu jedním z nejdůležitějších křesťanských svátků a slaví je lidé doslova po celém světě. S takovou oslavou je pochopitelně spojena celá…
Velikonoční vejce lze ozdobit na mnoho způsobů, to jistě víte. Tušíte ale, jak tradice krášlení vajíček vznikla?
Zdobení velikonočních vajec je jednou z nejstarších tradic, na které můžete na světě narazit. Přestože jde o zvyk, který je dnes považován za ryze křesťanský...