Mol jako nezvaný návštěvník - jak si s ním nejlépe poradíte?
Mol šatní stejně tak jako mol, který hoduje na vašich zásobách potravin, rozhodně nepatří k hostům, které byste vítali s otevřenou náručí. Mol je vlastně jen malá můra s šedými či béžovými křidélky a vypadá na první pohled celkem neškodně. Dokáže ale zničit vaše oblečení, koberce i závěsy a zlikviduje též bez problému polovinu vaší spíže. Existují však osvědčené způsoby, kterými lze mola zlikvidovat anebo mu rovnou zabránit, aby se k vám domů vůbec nastěhoval. Jestliže už na něj ve svém příbytku narazíte, není jeho eliminace sice úplně snadná, ale téměř vždy se nakonec podaří.
Nejlepší je prevence
Nejrozumnější je samozřejmě vůbec nedopustit, aby se tomuto škůdci u vás doma zalíbilo. Důležité je pravidelně kontrolovat veškeré zásoby potravin a čas od času také projít celý šatník. Veškeré suché potraviny skladujte v pevných nádobách s uzávěrem a ve spíži udržujte pořádek.
Jak mola z domu vyhnat?
Existují samozřejmě nejrůznější přípravky proti molům, jako jsou tablety nebo sáčky s účinnou látkou. Pokud ale nejste zrovna příznivci chemie, vystačíte si i s čistě přírodními pomocníky. Mol nemá rád některé výrazné vůně a například hřebíček či levandule ho zpravidla spolehlivě zapudí. Vyzkoušet můžete také chmel, rozmarýn, případně i bobkový list. Krabičku nebo sáček s hřebíčkem či bobkovým listem necháte jednoduše otevřené a mol se dozajista vaší spíži obloukem vyhne.
Trs levandule zavěsíte do skříně či šatníku a vaše oblečení bude rovněž v bezpečí, tedy alespoň po tak dlouhou dobu, než vyprchá výrazné levandulové aroma. Podobnou službu může odvést i hodně voňavé mýdlo volně položené mezi šaty. Obzvláště obezřetní byste měli být, pokud máte ve svém šatníku řadu vlněných či bavlněných věcí. Ty jsou totiž pro mola šatního přímo neodolatelné. Šaty udržujte čisté, protože zbytky lidské kůže a potu jsou dokonalým prostředím pro vývoj molů. Oblečení, které nemáte v plánu delší dobu nosit, raději uzavřete do igelitových obalů. Můžete ho navíc postříkat i repelentem.
Účinné lapače molů
Feromonový lapač je vhodný především na potravinové moly. Láká dospělé samečky, kteří se na něj přilepí a uhynou. Nedochází tak k dalšímu množení celé populace. Lapač po vzoru svých babiček si můžete také vyrobit sami. Stačí do lahve s úzkým hrdlem nalít pivo nebo jablečný ocet a moli, které vůně tekutiny spolehlivě přivábí, vlezou dovnitř. Ven z lahve se však už většina z nich nedostane.
Poslední možností jsou odborníci
Jestliže jste vyzkoušeli už všechny možné rady a molů se stále ne a ne zbavit, zřejmě nezbude nic jiného, než povolat na pomoc nějakou deratizační firmu. Její zaměstnanec použije speciální postřik, případně plyn a takový zákrok už jistě žádný z vašich nezvaných hostů nepřežije. Je to však záležitost poměrně nešetrná a krom toho, že je nutné předem uschovat všechny potraviny, musíte též po zákroku vše důkladně omýt a otřít, aby chemický prostředek nakonec neublížil také vám.
Štítky
Inspirace Náš důmMohly by vás zajímat další články
Jak se zbavit krtka šetrným a hlavně zákonným způsobem?
Jak se zbavit krtka, který se usadil právě ve vaší okrasné zahradě? „Prověřených“ způsobů sice existuje celá řada, ale jen některé lze...
Plzák španělský je vytrvalý protivník. Chcete vědět, co na něj platí?
Plzák španělský pochází z jižní Evropy. V našich zeměpisných šířkách se mu však poslední dobou daří natolik skvěle, že zde už de facto zdomácněl...
Otravují vás vosy? Zbavte se jich!
Vosy dovedou být mimořádně otravné a to obzvláště tehdy, když se jich kolem člověka slétne celé hejno. Chtěli byste si na zahradě odpočinout, ale jejich všudypřítomné bzučení...