Zima už to definitivně vzdala a po delší pauze nastává zase čas péče o zahradu. Co všechno nás s přicházejícím jarem vlastně čeká? Bude to především úklid a provzdušnění trávníku, likvidace plevele, prořezávání stromů a také nějaká ta nová výsadba. Pojďme si tedy říci alespoň pár podstatných věcí, které naší zahradě mohou jen a jen prospět.
Nejprve prořežeme stromy
Prořezání větví je důležité pro brzký květ a pozdější bohatou úrodu. Starší stromy prořezem omladíme, vytvarujeme a také je zbavíme možných zárodků různých nemocí. Energie, kterou si strom přes zimu podržel, se tak může napřít do menšího množství pupenů a to v důsledku povede i k lepší úrodě. Důležité může být i správné načasování prořezu, které je pochopitelně závislé na počasí. Podstatné je, aby ty největší mrazy byly už za námi, takže březen a nejpozději první polovina dubna bývají z tohoto hlediska optimální. Pokud máme v zahradě i mladé stromky, řekněme čtyřleté a mladší, pak z nich pečlivě vyštípeme všechny krátké letorosty, ze kterých by vyrašily konkurenční výhony, které by oslabovaly růst hlavního větvoví.
Na řadě je trávník
S příchodem jara není radno zapomenout na péči o trávník. V této souvislosti jedna dobrá rada: dokud nepřestane mrznout, neměli byste na trávník zbytečně šlapat! Až teploty stoupnou nad nulu, ukliďte z trávníku odumřelé zbytky trávy, listí a větviček, a připravte jej k provzdušnění. Zbavíte-li se totiž vrstvy mechu, plevele i zbytků trávy, která vznikla po zimním období a která brání pronikání vzduchu i vody do půdy, pak začne trávník brzy prosperovat. Tato vrstva také zabraňuje slunečním paprskům v nastartování růstových procesů. K odstranění použijte široké a lehké hrábě, s nimi to půjde nejlépe. Důkladné provzdušnění půdy můžete provést benzínovým nebo elektrickým kultivátorem, ale svou práci udělají i provzdušňovací hrábě, jen vás to bude stát poněkud více vlastních sil.
Duben a zahrada
Duben je měsíc, ve kterém se výrazně začíná prodlužovat doba slunečního záření, a v půdě pak začínají probíhat mikrobiální procesy. Podmínky pro klíčení a růst mnoha druhů rostlin jsou tedy velmi příhodné. Nejlépe se ovšem hned od počátku daří nejrůznějšímu plevelu a kupříkladu na záhoncích je tedy dobré v meziřádcích plít a plečkovat. Když má půda dostatečnou vlhkost, snadno z ní pak plevel odstraníte. V tento čas zasejte mrkev, petržel, pastinák i ředkvičky. Tyto výsevy je lepší chránit netkanou textilií. Mrkev a petržel je kvůli snadnější sklizni doporučeno vysévat na hrůbky. Dále můžete zasít červenou řepu, hrách nebo cibuli a ke konci měsíce případně i kukuřici, fazole a okurky. V závislosti na počasí můžete už od začátku měsíce vysazovat na záhony salát a rovněž košťálovou zeleninu (květák, kapustu, kedlubny…).
V dubnu je také ten pravý čas na dělení a výsadbu vytrvalých rostlin. K jaru patří kamzičník, hlaváček jarní, tařice nebo třeba huseník. Konec dubna je pak posledním termínem pro seříznutí aromatických rostlin, jako je rozmarýn nebo levandule. V tomto měsíci je také nejlepší zasít kmín a majoránku. Je to rovněž ideální doba pro řezání a tvarování časně kvetoucích keřů jako je zlatý déšť, zimolez nebo třeba lýkovec.
Výsadba stromků a keřů
Do konce dubna je také ještě možné sázet některé okrasné stromy i keře a to za použití sazenic s balem. Týká se to některých jehličnanů, rododendronů nebo třeba azalek. Listnaté narašené stromky se však už hůře ujímají a jednu z výjimek tvoří snad jedině bříza. Nezapomeňte, že duben je rovněž příhodnou dobou pro zakládání živých plotů.
Štítky
Zahrada InspiraceMohly by vás zajímat další články
Kupujete novou sekačku?
Novou sekačku nekupujete každý týden a chcete tedy, aby vám co nejlépe a nejdéle sloužila. Je proto vždy lepší, zohlednit při jejím výběru jednak
Zahradní posezení jako oáza klidu a relaxace
Zahrada pro většinu z nás představuje jakousi oázu určenou k relaxaci. Tento prostor si tedy…
Duben ve vaší zahradě
Duben ve vaší zahradě musí být především časem setby a sázení a to jak květin, stromků či keřů, tak i nejrůznější zeleniny. Z hlediska zahradních prací patří…
Kompost může mít na vaši zahradu blahodárné účinky. Víte, co do něj patří a jak s tímto pokladem správně nakládat?
Kompost je bezesporu důležitou součástí každé prosperující zahrady. To vám jistě potvrdí nejeden zahrádkář. Při pěstování zeleniny, květin nebo třeba...