Duben ve vaší zahradě musí být především časem setby a sázení a to jak květin, stromků či keřů, tak i nejrůznější zeleniny. Z hlediska zahradních prací patří tento měsíc zpravidla k těm nejrušnějším a hodláte-li být v péči o vše, co roste na vašem pozemku úspěšní, mohou vám následující řádky přijít vhod. Příroda se v dubnu naplno probouzí ze zimního spánku a vy jistě chcete, aby se u vás i letos dařilo co největšímu počtu jak okrasných, tak i užitkových rostlin. Věnujte vaší zahradě náležitou pozornost a brzy sami uvidíte, že jste se nesnažili zbytečně. Okolí vašeho domu se zazelená a rozkvete.
Duben a přesazování dřevin
Duben patří pravděpodobně k nejpříhodnějším měsícům pro přesazování nejrůznějších druhů dřevin. Půda je už obvykle dostatečně prohřátá, ale teploty přitom ještě nedosahují takových výšek, aby čerstvě přesazeným stromkům a keřům hrozilo uschnutí. Dřeviny přesazujte pokud možno s velkým kořenovým balem. Půdu, do které je hodláte nově umístit, vždy obohaťte o kvalitní zahradnický substrát a vodou při zalévání rozhodně nešetřete, jelikož přesazený keřík potřebuje důkladně zakořenit. A většinou nezaškodí ani trocha domácího kompostu coby hnojiva.
Do konce dubna ukončete výsadbu všech ovocných stromků. Pokud jste je měli předpěstované v kontejnerech, pak to lze učinit i o něco později. Budete mít však víc práce s vydatnějším zaléváním a se zajištěním nějaké ochrany proti silnějšímu slunci, se kterým je od května už nutné počítat. Duben je také ideální pro prořezání vzrostlejších stromků, zejména pak jabloní, hrušní, slivoní nebo meruněk.
Aby byl trávník krásně zelený
Většina z nás má jistě ráda pohled na pěkně zelený trávník. Má-li však dobře prosperovat tráva právě ve vaší zahradě, vyžádá si to trochu úsilí. Velmi účinným způsobem, kterým lze hustého a krásného porostu dosáhnout, je tzv. vertikutace. Trávník se takto očistí zejména od mechu, tlejících zbytků rostlin a také od nejrůznějších hub. Dostane možnost se nadechnout a pořádně povyrůst, jelikož se ke kořínkům snáze dostane nejen vzduch, světlo a voda, ale také potřebné živiny. Vertikutaci lze použít u všech okrasných trávníků, které jsou starší než jeden rok. Do „akce“ se určitě nepouštějte příliš brzy po dešti, kdy by zbytky trávy a mechu zbytečně ulpívaly na vertikutátoru a přidělalo by vám to jen další práci. Až budete mít hotovo, nastane nejpříhodnější čas pro dosev vašeho trávníku a pro jeho přihnojení. Doporučovány jsou k tomuto účelu zejména typy hnojiv s dlouhodobým uvolňováním živin.
Připravte si zeleninové záhonky
Pokud máte na zahradě dostatek vhodného prostoru a rádi byste dali přednost vlastní zelenině před tou kupovanou, dejte se do práce a vybudujte pár záhonků. Duben je pro tuto činnost tou pravou dobou. Osít je můžete ředkvičkami, cibulí, česnekem, okurkami, cuketami nebo mrkví a chybět by neměla ani rajčata, papriky, hrášek nebo nejrůznější fazolky. Ze začátku to sice může být trochu náročnější, ale výsledek za to zpravidla stojí. Základem všeho je důkladně zrytý a kvalitně pohnojený záhonek, ze kterého odstraníte všechen plevel. Bez předchozího předpěstování lze zasít právě ředkvičky, hrách, fazole, mrkev, špenát nebo třeba rebarboru. Zasaďte také předpěstované kedlubny nebo květák a chcete-li vlastní brambory, pak neváhejte ani s jejich výsadbou.
Neocenitelné bylinky
Čerstvé bylinky z vlastní zahrady najdou jistě uplatnění v každé kuchyni. Právě duben je tím nejlepším měsícem k zasetí tymiánu, máty, majoránky, kopru nebo šalvěje a nezapomeňte ani na oregano či rozmarýn. Většina bylin ocení takové místo, na které dopadá po větší část dne přímé slunce, takže na to myslete hned na začátku. Dopřejte jim také pravidelnou vláhu i přihnojování.
Nezapomeňte na květiny!
Duben je ideální pro výsadbu veškerých trvalek kvetoucích v létě a na podzim. Každý jistě zná přinejmenším jiřiny nebo třeba mečíky. Osázet můžete rovněž nejrůznější květináče a truhlíky, ve kterých se budou dobře vyjímat muškáty, petunie nebo surfinie. Nezapomeňte ani na okrasné keříky, různé skalničky nebo kapradiny, které mohou vaši zahradě rovněž dodat na půvabu. Duben je také vhodný k řezu růží a k jejich přihnojení, tak na to nezapomeňte! A mějte také na paměti, že čím více péče věnujete vaší zahradě právě v tomto měsíci, tím větší budete mít šanci na úspěch. Odměnou vám bude zelená a kvetoucí zahrada plná rozmanitých barev a vůní. Taková zahrada, která přivábí hmyz i ptáky a z níž se budete moci těšit ještě i na podzim.
Štítky
Zahrada InspiraceMohly by vás zajímat další články
Péče o podzimní zahradu
Jistě nepochybujete o tom, že zahrada potřebuje Vaši péči i na podzim. Dnes jsme pro Vás připravili několik základních rad a doporučení, jimiž je záhodno se…
Tropické rostliny ve vaší zahradě?
Pěstovat na zahradě tropické rostliny lze docela dobře i v našich zeměpisných šířkách. Vyžaduje to však určité znalosti. Musíte si totiž především vybrat ty…
Pořiďte si skleník a můžete zahradničit 12 měsíců v roce!
Chcete si pořídit skleník? Výborný nápad! Jaro se pozvolna blíží a pro jeho vybudování nastane už brzy ideální čas. Zelenině nebo nejrůznějším květinám ...
Jak udržet vodu v zahradě? Nádrže, svejly nebo mulčování - vše spolehlivě funguje!
Snažíte se udržet v zahradě co nejvíce vláhy, abyste při péči o trávník, zeleninu nebo květiny nebyli odkázáni na stále dražší vodu z kohoutku? Dobře děláte! Že není zalévání...