Jak udržet vodu v zahradě? Nádrže, svejly nebo mulčování - vše spolehlivě funguje!
Snažíte se udržet v zahradě co nejvíce vláhy, abyste při péči o trávník, zeleninu nebo květiny nebyli odkázáni na stále dražší vodu z kohoutku? Dobře děláte! Že není zalévání pitnou vodou příliš rozumné, asi zdůrazňovat nemusíme. Pro zavlažování zahrady není vhodná jak z finančního hlediska, tak proto, že zpravidla obsahuje chlór. Navíc je v ní více soli, což může při pravidelném používání vést k nežádoucímu zasolení půdy. Přesto se k zalévání pitnou vodou řada lidí alespoň čas od času uchýlí. Ve většině případů přitom docela zbytečně. Je jasné, že každý nemá štěstí v podobě studny, která by problém se závlahou dokázala vyřešit. Nicméně téměř každý může podniknout kroky, které situaci s nedostatkem vody na zahradě zásadním způsobem zlepší. Většinu z nich jistě zvládnete udělat také. Nevěříte? Čtěte!
Jak udržet vodu v zahradě? Hluboká studna je terno!
V posledních letech sužuje naši krajinu sucho. Mnoho na tom nezměnil ani loňský rok, který byl co do srážek přece jen příznivější. S nedostatkem vody zápasí zemědělci i většina zahrádkářů. Pokud máte na pozemku dostatečně hlubokou studnu, zřejmě se vás podobné trable netýkají. Je-li však mělká, zachránit vás nemusí, protože většina takových studní kvůli dlouhodobě slabým srážkám postupně vysychá. Buď ji necháte prohloubit anebo se stejně jako člověk, který žádným takovým zdrojem vody nedisponuje, pokusíte nalézt jiné řešení. Způsobů, jak situaci s nedostatkem závlahy zlepšit, naštěstí existuje celá řada. A nutno podotknout, že většina z nich je nejen léty prověřená a tudíž spolehlivá, ale navíc poměrně nenáročná pokud jde o jejich realizaci. Ostatně, posuďte sami, jak snadné může hospodaření se stále vzácnější vodou být.
Sudy a jiné nádrže
Také se ptáte, jak udržet vodu v zahradě? Vcelku spolehlivých řešení je celá řada. Přestože jsou tyto „recepty“ většinou poměrně známé, je s podivem, že se stále ještě najde dost lidí, kteří je při zacházení s vodou nevyužívají. Jak jsme už řekli, nejlepší je vlastní studna. O tom není pochyb. Pokud ji nemáte, nabízí se jiné cesty, kterými vodu do vaší zahrady dostat, případně ji tam udržet. K nejobvyklejším řešením patří rozmanité nádrže. Nejčastěji jsou to sudy, do kterých se zachytává dešťová voda stékající ze střech, kterou lze v případě potřeby zalévat kytky, keře nebo záhony se zeleninou. Vodu z nich ale můžete po zahradě také rozvést a to ať už samospádem nebo díky čerpadlu. Záleží jen na vašich možnostech a také na šikovnosti. Ačkoliv na některých zahradách narazíte na sudy dřevěné nebo plechové, nejběžnější jsou dnes sudy z tvrzeného plastu. Sehnat se dá ovšem leccos. Nabídka v našich obchodech je pestrá. Sudy mohou být navíc opatřeny víkem a také výpustným kohoutem.
Svejly a terasy
Víte, co znamená slovo svejl? Že ne? Tento pojem pochází z angličtiny (swale) a pokud to s udržením vláhy na vašem pozemku myslíte vážně, dobře si ho zapamatujte! Je to totiž příkop, který dešťovou vodu v zahradě spolehlivě zadrží a pozvolna ji uvolňuje do půdy. Svejly jsou vhodné zejména do mírně svažitých zahrad a měly by být vodorovné a vedené po vrstevnici. Skryjte je třeba do záhonů s květinami nebo mezi keře. Pokud je naplníte nějakou organickou hmotou, která bude fungovat jako houba, neprohloupíte. Máte-li zahradu v prudším svahu, z něhož voda přirozeně a ve velkém odtéká, zkuste vybudovat kamenné terasy a to buď rovné nebo takové, které budou lehce skloněny směrem ke svahu.
Blahodárný stín nebo mulčování
Co dál? Co se vám v boji s nedostatkem vody, který naši zem trápí čím dál víc, ještě nabízí? Vláhu ve vaší zahradě může pomoci udržet také stín. To zní logicky, co říkáte? Stromy a keře přirozeně brání nadměrnému odpařování vody. Pokud je na pozemku nemáte, vysaďte je. Ideálně nějaké, které rychle rostou, abyste jejich efektu mohli využít co nejdříve. Kromě stromů můžete zkusit třeba i stínící rohože nebo plachty, které upevníte na plot. Máte-li u plotu kupříkladu záhon se zeleninou, nebudete ho nuceni tak často zalévat. A je tu ještě něco, co funguje a navíc vás to vyjde velmi levně. Mulčování! Listí, tráva, dřevní štěpka nebo štěrk či drobné oblázky. To všechno můžete použít. Mulčem pokryjte půdu v okolí rostlin, které chcete chránit před suchem. Tento materiál vláhu v půdě dobře udrží.
Ať se vaší zahradě daří co nejlépe!
Štítky
Zahrada InspiraceMohly by vás zajímat další články
Vlastní studna se vám určitě vyplatí!
Vlastní studna s pitnou, ale třeba i jen s užitkovou vodou je bezpochyby skvělá věc. Jakmile ji jednou začnete využívat, zjistíte, že vám...
Víte, jakou půdu máte ve vaší zahradě? A víte, jak ji případně vylepšit, aby se u vás rostlinám dařilo?
Je půda ve vaší zahradě hlinitá, písčitá nebo třeba jílovitá? Zajímá vás, jaké jsou mezi jednotlivými typy rozdíly a co můžete udělat pro to, aby byla půda…
Kompost může mít na vaši zahradu blahodárné účinky. Víte, co do něj patří a jak s tímto pokladem správně nakládat?
Kompost je bezesporu důležitou součástí každé prosperující zahrady. To vám jistě potvrdí nejeden zahrádkář. Při pěstování zeleniny, květin nebo třeba...
Péče o trávník od A až do Z
Péče o trávník je záležitost dlouhodobá a systematická, která se řídí celou řadou důležitých pravidel. Někdo si možná myslí, že pažit na zahradě...