Péče o trávník je záležitost dlouhodobá a systematická, která se řídí celou řadou důležitých pravidel. Někdo si možná myslí, že pažit na zahradě nebo před domem stačí prostě čas od času posekat a tím že práce končí. To je samozřejmě omyl. Jen málokterý člověk má takové štěstí, aby mu krásný a hustý trávník rostl více méně sám od sebe a aby jeho kvalita navíc vydržela roky. Většině z nás, kterým záleží na tom, jak jejich pozemek vypadá, nezbývá, než o trávník důkladně pečovat. Že to dobře víte a věnujete se zahradě od jara až do podzimu, ale vaše snaha nepřináší téměř žádný efekt? Nevadí. Dnes vám nabídneme pár užitečných rad. Třeba zjistíte, co jste až doposud dělali špatně a výsledky se záhy dostaví.
Správná péče o trávník je tak trochu věda
Pokud toužíte po krásně zeleném koberci trávy před domem nebo ve vaší zahradě, měli byste si osvojit alespoň několik základních pravidel. Jde přitom nejen o správný způsob sekání trávy, ale také o vhodné přihnojování, pravidelnou závlahu, provzdušnění a také příležitostný dosev kvalitní travní směsí. Správná péče o trávník může být v některých případech poměrně náročná. Je to zkrátka tak trochu věda. Zvládnout to však může doslova každý. Stačí jen trocha vědomostí a dostatek snahy. Co vás obvykle čeká?
Začněte brzy na jaře!
Trávník po zimě většinou nevypadá příliš dobře. Začněte se mu proto věnovat co nejdřív. Ideálně hned, jak rozmrzne půda. Vezměte do rukou hrábě a odstraňte napadané listí, větvičky i veškerý další odpad. Možná vás nyní překvapí, že by měla hned z jara přijít na řadu sekačka. Nicméně je to tak. Trávu posekejte cca na 5 cm od země. Pokud od založení vašeho trávníku uběhly alespoň dva roky, prospěje mu rovněž důkladné provzdušnění. Vezměte na pomoc vertikutátor a zbavte trávník mechu i zbytků tlející trávy. Bude mnohem lépe prospívat! K jarní péči patří rovněž hnojení. Nejlépe vám poslouží nějaké kombinované hnojivo a vyzkoušet můžete také ledek vápenatý.
Nové osivo a závlaha
Může se stát, že na pozemku objevíte místa, kde je tráva už na první pohled poškozená. Takové plochy dosejte travním semenem a nezapomeňte je důkladně zavlažit. Když dostatečně prší, není mnoho vody samozřejmě potřeba, protože osivo se dobře uchytí a tráva rychle roste sama. Tím se dostáváme k pravidelnému sečení. Přestože tak nečiní zdaleka každý, vy trávník sekejte už v průběhu dubna a to zhruba na 5 cm délky. V místech, kde je stín ho můžete nechat cca o 1 – 2 cm delší. A jak dál? Jakou péči byste vašemu trávníku měli zajistit v létě?
Léto
Trávu sekejte více méně pravidelně. Frekvence sečení však pochopitelně do jisté míry závisí na počasí. Je-li teplo a vlhko, vytáhnete sekačku z garáže častěji. Když je léto suché, budete mít se sekáním méně práce. Tam, kde to terén dovolí, můžete vyzkoušet i robotickou sekačku. A jak správně sekat? Když jsou teploty nižší než cca 20 °C, zkracujte trávu přibližně na třetinu její původní délky. Když se teploty drží někde mezi 20 a 25 °C, zkracujte na polovinu a je-li více než 25 °C, zkraťte trávník vždy pouze o jednu třetinu. Z jakého důvodu? Váš trávník díky tomu snadněji odolá slunci a nezačne schnout! A dál? Je léto, takže nějaká závlaha se hodí vždycky. Nejsou-li letní měsíce extrémně bohaté na srážky, musíte trávníku nějakou vláhu zajistit. Zalévat můžete ručně nebo s pomocí automatických systémů, na tom až tolik nezáleží. Co je však důležité, to je načasování. Ideální je to brzy po ránu nebo naopak až po západu slunce. Proč? Protože v poledne by se vám zbytečně moc vody odpařilo a trávníku byste příliš nepomohli. Pokud jde o živiny, přihnojovat můžete i během léta. Nikdy však častěji než 1x za dva až tři týdny!
Jak je to s vápněním?
Proč byste vůbec měli zahradu vápnit? Protože tím omezíte růst nežádoucího mechu a celkově tak posílíte kvalitu vašeho trávníku. Vápnění však nelze provádět automaticky. Vhodné je pouze pro kyselý typ půdy, kdy je pH menší než cca 5,5. Trávníku se obvykle dobře daří, když má pH hodnotu zhruba 6,0 až 7,0. Je-li to nutné, vápnění provádějte nejlépe v březnu nebo až na podzim. Nikdy nekombinujte vápnění s hnojením! Hnojivo s vápnem totiž reaguje a to dřív, než důkladně pronikne do půdy. Efekt obojího by tak byl zcela minimální. Mezi hnojením a vápněním se doporučuje pauza v délce přibližně tří týdnů.
Ničí vaši snahu krtek?
Začalo se vám v péči o trávník dařit a k vaší nelibosti se k vám nastěhoval krtek? Nevěště hlavu. V první řadě to znamená, že je vaše zahrada v dobré kondici. Krtek by se totiž do nějaké pustiny bez života dobrovolně nevydal. To vás však zřejmě neuklidní. Naštěstí existují způsoby, kterými se lze krtka celkem efektivně zbavit. Některé fungují lépe, s jinými uspějete spíše výjimečně. Jedno řešení se však přímo nabízí. V každém případě bude váš trávník dříve či později potřebovat opět trochu přihnojit. Pokud vás trápí krtek, zkuste použít speciální hnojivo, které má na tohoto živočicha odpuzující účinek. Kromě všech nezbytných živin a minerálů totiž obsahuje ještě aromatické látky, které krtkovi rozhodně nevoní. Nezvaný návštěvník se brzy odstěhuje a na váš trávník bude radost pohledět!
Přichází podzim
Jakou péči byste měli trávníku dopřát na podzim? Plochy, kterým se přes léto navzdory vaší snaze příliš nedařilo, dosejte, a to nejlépe osivem určeným pro obnovu trávníku. Pokud jde o sečení, dodržujte podobný postup jako přes léto. Je však pochopitelné, že frekvence se většinou poněkud sníží. Poslední sekání se doporučuje provádět v průběhu října. Pak už nechte trávník odpočívat! Během podzimu je také nezbytné průběžně hrabat listí a hodit se vám bude stejně jako na jaře i vertikutátor. Ani na podzim, pokud příliš neprší, nesmíte zapomenout na závlahu!
Péče o trávník vám nyní možná připadá o něco složitější, než jste si původně mysleli. Je to však jen první dojem. Až si všechna pravidla osvojíte, budete se o váš trávník starat nejen s naprostou samozřejmostí, ale hlavně tím správným způsobem. Odměnou vám bude hustý a krásně zelený pažit kam až oko dohlédne. Za trochu snahy to určitě stojí. Nemyslíte?
Štítky
ZahradaMohly by vás zajímat další články
Kupujete novou sekačku?
Novou sekačku nekupujete každý týden a chcete tedy, aby vám co nejlépe a nejdéle sloužila. Je proto vždy lepší, zohlednit při jejím výběru jednak
Živé ploty
Živé ploty dnes hrají důležitou úlohu na mnoha tuzemských zahradách. U vašeho rodinného domu vám v prvé řadě zajistí potřebné soukromí.…
Kompost může mít na vaši zahradu blahodárné účinky. Víte, co do něj patří a jak s tímto pokladem správně nakládat?
Kompost je bezesporu důležitou součástí každé prosperující zahrady. To vám jistě potvrdí nejeden zahrádkář. Při pěstování zeleniny, květin nebo třeba...