Vlastní studna s pitnou, ale třeba i jen s užitkovou vodou je bezpochyby skvělá věc. Jakmile ji jednou začnete využívat, zjistíte, že vám dodává pocit větší soběstačnosti. Mít na zahradě zdroj této životadárné tekutiny představovalo vždy určitou výhodu a zdá se, že s postupujícím suchem a se stoupající cenou, kterou jsou lidé nuceni platit za dodávku vody prostřednictvím veřejného vodovodu, význam vlastní studny poroste. Pokud nepatříte mezi šťastlivce, kteří studnu na svém pozemku už mají, můžete si ji pořídit a to ať už svépomocí nebo dík nějaké specializované firmě. Není to sice dnes s ohledem na byrokracii nic snadného, ale určitě se takový krok vyplatí, o tom nepochybujte! A jak se tedy k vodě ukryté v zemi dostat?
Vlastní studna je k nezaplacení
Vlastní studna bývala v minulosti takřka povinnou součástí každého domu. Dnes to sice na většině míst naší republiky není nezbytné, ale mít svůj zdroj vody zůstává přesto velkou výhodou. Nejenom že můžete bez potíží zalévat celou zahradu, ale v případě, že si rozborem vody ověříte její nezávadnost, můžete ji využít i doma a to jak k mytí, tak i ke konzumaci. Váš domov se stane soběstačnějším a ještě každý měsíc ušetříte přinejmenším několik stovek korun.
Jak začít?
Ze všeho nejdřív je nutné udělat hydrogeologický průzkum, o který se postará odborník. Chcete-li mít jistotu, že se vám vůbec vyplatí s hloubením studny začít, najměte firmu, jejíž zaměstnanec na vašem pozemku lokalizuje potřebný zdroj vody za pomoci přístrojů. Druhou možností je „proutkař“. Nejde sice o zcela spolehlivou cestu k nalezení vody, ale zřejmě existuje řada skutečných „proutkařů“, kteří vědí, co činí. Je to jen na vás. Jakmile bude dostatečně vydatný vodní zdroj na vaší zahradě objeven, přijde na řadu samotná realizace studny. A zde máte opět možnost volby. Z čeho můžete vybírat?
Je lepší studna vrtaná nebo kopaná?
Pro vrtanou studnu hovoří zejména rychlost práce, ale také finance. Kopání je totiž časově i finančně náročnější. Faktem ovšem je, že kopaná studna vám zpravidla poskytne vydatnější zdroj vody, ale nezapomeňte, že podle současných pravidel lze svépomocí kopat pouze do hloubky tří metrů a to nemusí vždy stačit k tomu, abyste narazili na vodu dosti kvalitní! Vrtání je tedy nejen rychlejší, ale vzhledem k tomu, že se tak dostanete do větší hloubky, budete čerpat vodu podzemní, tedy obvykle kvalitnější. Co je ve vašem případě vhodnější, to vám každopádně poradí specialista, který bude provádět již zmiňovaný hydrogeologický průzkum vašeho pozemku.
Jestliže dáte přednost kopání
Vzhledem k náročnosti tohoto postupu se připravte na větší výdaje. Musíte odvézt vykopanou zeminu, vyztužit stěny studny skružemi z betonu a pořídit si odpovídající poklop. Za výztuž ušetříte jen tehdy, pokud bude vaše studna vykopaná ve skále, ovšem samotné kopání bude pochopitelně o to náročnější. Každý odborník vám navíc řekne, že vydat se touto cestou má smysl pouze v místech s vysokou propustností hornin (štěrky, písky atd.) a s dostatečným množstvím kvalitní mělké podzemní vody. Nespornou výhodou kopané studny je velmi snadná kontrola jejího stavu a také poměrně nenáročná, ale přesto nezbytná údržba. Opomenout nelze ani velkou akumulační schopnost tohoto typu studny.
Budete raději vrtat?
Vrtané studny se budují hlavně v místech, kde se voda nachází skutečně hluboko. Ta se často čerpá z hloubky i více než třiceti metrů. Konkrétní technologie vrtání, kterou vámi najatá firma zvolí, závisí především na skladbě zeminy v daném místě. Průměr takového vrtu je nejčastěji od 1,5 do 2,5 metru a to v závislosti na požadovaném objemu čerpané vody. Použít lze trubky z nerezové oceli nebo i z PVC. Okolo nich se dosype tzv. vodárenský písek, který zastane funkci filtru. Aby se do vaší nové studny nedostávaly společně se srážkovou vodou nečistoty, je nutné, aby měl terén v jejím okolí spád přinejmenším 2 % ve směru od ní.
Jak dlouho si na vlastní vodu počkáte?
Realizace studny a to ať už kopané či vrtané vyžaduje na rozdíl třeba od vybudování menšího zahradního jezírka stavební povolení. Než ho obdržíte, může to trvat i více než rok. Takové jsou alespoň zkušenosti lidí z posledních let, bohužel. Přitom samotné provedení vrtu a osazení čerpadla zpravidla nezabere více než 5 dní a ani u kopané studny není obvykle nutné počítat s výrazně delší dobou. Závisí to ovšem také na druhu podloží, to je samozřejmé.
Určité potíže mohou v některých našich obcích nastat se specifickými podmínkami, za kterých vám úřady dovolí studnu používat. To bohužel souvisí se stále se ztenčujícími zásobami vody, se kterými se dnes už potýká velká část České republiky. Přesto však pořízení takovéhoto „vlastního zdroje“ většinou stojí za to. Uvidíte!
Štítky
ZahradaMohly by vás zajímat další články
Pořiďte si vlastní domovní čističku
Vlastníte rodinný dům, ale nemáte možnost se napojit na veřejnou kanalizaci? Pak si nějak musíte poradit s odpadními vodami a jejich likvidací. Pořídit si…
Stavba zahradního jezírka
Jezírko u vašeho rodinného domu nebo u vaší chalupy může být skutečným klenotem celé zahrady. Samozřejmě jen v případě, zvolíte-li pro jeho zbudování vhodný…
Jak udržet vodu v zahradě? Nádrže, svejly nebo mulčování - vše spolehlivě funguje!
Snažíte se udržet v zahradě co nejvíce vláhy, abyste při péči o trávník, zeleninu nebo květiny nebyli odkázáni na stále dražší vodu z kohoutku? Dobře děláte! Že není zalévání...