Jistě nepochybujete o tom, že zahrada potřebuje Vaši péči i na podzim. Dnes jsme pro Vás připravili několik základních rad a doporučení, jimiž je záhodno se řídit v případě, že chcete, aby se stromům, keřům, květinám i trávě na Vašem pozemku dařilo co nejlépe.
Česání ovoce
Je to sice záležitost příjemná, ale poněkud fyzicky náročnější a hlavně, zejména v případě vyšších stromů, ne vždy zcela bezpečná. Abyste se vyhnuli šplhání po žebříku, zkuste si pořídit česáček na ovoce, na jehož konci je upevněn plátěný pytlík, do kterého jablka či hrušky (samozřejmě i jiné ovoce) pohodlně sesbíráte. Můžete tak zůstat stát na pevné zemi a vyhnout se riziku případného pádu z výšky. Nejlépe je zakoupit česáček s teleskopickou tyčí, aby Vám neunikly ani plody usazené vysoko v koruně stromu.
Jak prořezávat větve
Když je úroda hezky pod střechou, přichází na řadu péče o stromy. Je velmi důležité ořezat z nich všechny odumřelé či poškozené větve, to v první řadě. Zbavte se také těch, které si vzájemně překážejí, odírají si kůru a mohly by se tak stát rizikovým místem pokud jde o vstup případné infekce. Ránu na řezu ošetříte nejlépe štěpařským voskem nebo latexem, ale u větví s průměrem menším než zhruba 2 cm to většinou není nutné. Větve zkracujte opatrně a ponechejte si vždy určitou rezervu ještě pro případné jarní zkracování. To z toho důvodu, že ořezané větve jsou citlivější na mráz a pokud jejich konce přes zimu náhodou omrznou, nebudete mít již na jaře žádný prostor pro nápravu. Nezapomeňte také kořeny stromů předzásobit vodou a to ještě dřív, než přijdou první mrazíky, aby voda do země dobře vsákla. Větší strom snese klidně i 10 velkých konví během jediného dne.
Keře a živý plot
Pokud jde o nejrůznější keře, je čistě na Vás, jak zásadní provedete sestřih. Většině druhů rozhodně neublíží, pokud je zmenšíte i o polovinu. Na jaře svůj objem zase rychle zvětší. Živý plot před zimou prostříhejte a zkraťte za pomoci elektrických nůžek. Ideální je ořezat z něj všechny slabší větvičky a výhonky, které přibyly za uplynulou sezónu. Pokud plot sestřihnete méně, větvičky postupně zesílí a na udržení dosavadní výše plotu Vám pak elektrické nůžky nemusí stačit. Je rovněž důležité z živého plotu pravidelně odstraňovat spadané listí a jiný odpad, plot potom lépe prospívá.
Sázení květin
Mysleli jste, že květiny se sázejí jen na jaře? Omyl! Právě podzim je tou nejvhodnější dobou pro výsadbu cibulek narcisů, tulipánů nebo třeba sněženek. Za pomoci sázecího kolíku vyhloubíte v zemi jamky tak hluboké, aby dosahovaly cca trojnásobku výšky sázené cibulky. Cibulky do nich vložíte a zahrnete hlínou. Nic složitého.
A co si počít se spadaným listím?
K jeho úklidu je nejlepší použít široké hrábě, abyste měli co největší záběr a ušetřili si tak čas i námahu. Velmi důležité je rovněž zvolit co nejvhodnější délku hrabiček, čímž můžete předejít pozdějším nepříjemným bolestem zad. Vhodně vybraná délka se ostatně týká téměř jakéhokoliv nářadí, které na zahradě používáte, zejména právě hrabiček, lopat, rýčů nebo motyk.
široké hrábě na hrabání listí[/caption] Většinou shrabaného listí můžete naplnit nádobu na bioodpad a část lze také použít k zakrytí kořenů stromů i dalších rostlin. Pomůže je to ochránit před přicházející zimou, je však nutné listí zatížit například chvojím, aby je neodnesl vítr. A máte-li v oblibě třeba ježky, měli byste vědět, že menší hromada listí ponechaná někde v rohu zahrady jim v chladném počasí přijde velmi vhod.
Štítky
ZahradaMohly by vás zajímat další články
Zahradu uložte k zimnímu spánku
Pečujete o zahradu téměř po celý rok? Ano? Dobře děláte. Při pohledu z okna je vám tedy nejspíš jasné, že s vrcholícím podzimem je na vašem...
Co je mulčování, proč ho praktikovat a jaký materiál k němu využít?
Že nevíte, co je mulčování? Dobrá, ale určitě jste už tohle slovo přinejmenším někde zaslechli a tak zřejmě tušíte, že nějak souvisí...
Duben ve vaší zahradě
Duben ve vaší zahradě musí být především časem setby a sázení a to jak květin, stromků či keřů, tak i nejrůznější zeleniny. Z hlediska zahradních prací patří…