Co je mulčování, proč ho praktikovat a jaký materiál k němu využít?
Že nevíte, co je mulčování? Dobrá, ale určitě jste už tohle slovo přinejmenším někde zaslechli a tak zřejmě tušíte, že nějak souvisí s péčí o zahradu. Pořád nic? Nevadí. Dnes si totiž o mulčování, o jeho výhodách i úskalích a také o materiálech, které se k němu obvykle využívají, něco řekneme. Pojďme na to!
Co je mulčování?
Máte vlastní zahradu? Pak jistě chcete, aby se v ní dařilo všem rostlinám, které jste se rozhodli pěstovat. Řeč je tu především o keřích a stromcích, ale pochopitelně také o květinách a nejrůznější zelenině. Jednou z věcí, která vám může být při vaší snaze prospěšná, je bezesporu právě mulčování. A co se za tímto slovem skrývá? Není to nic jiného než pokrytí půdy v bezprostředním okolí pěstovaných rostlin vrstvou nějakého, nejčastěji organického materiálu.
K čemu je to dobré?
Co je mulčování nyní už zhruba víte a dostáváme se proto k otázce, proč byste tento způsob péče o vaši zahradu měli vlastně praktikovat. K čemu je to tedy obvykle dobré?
- Vrstva organického materiálu dokáže s větším či menším úspěchem bránit v růstu plevelů a tím vám ušetří spoustu práce. Nebudete už muset záhony či okolí keříků pravidelně okopávat, abyste se zbavili rostlin, které nejsou na vašem pozemku žádoucí.
- Mulč navíc dovede vcelku efektivně zabránit vysychání půdy. Jednoduše v ní zadržuje potřebnou vlhkost a vy tudíž nebudete nuceni tolik zalévat.
- Organický materiál také vcelku pochopitelně dříve či později podlehne rozkladu a tím obohatí půdu ve vaší zahradě o potřebnou výživu.
5 nejčastěji používaných typů mulče
Materiálů, které lze k tomuto účelu použít, existuje celá řada a vhodnost jejich aplikace je obvykle nutné posuzovat individuálně. Jednoduše řečeno, záleží zpravidla nejenom na faktu, zda máte ten který materiál právě k dispozici, ale zároveň i na tom, pro pěstování jakých rostlin jej hodláte využít. Nejčastěji se však setkáte s těmito pěti typy mulče:
- SUCHÉ LISTÍ - Je ideální především pod keře a na záhony s trvalkami. Jde o lehký materiál, z něhož se po rozkladu do půdy uvolňují důležité živiny. Suchého listí však budete obvykle potřebovat větší množství, jelikož ho nepochybně alespoň zčásti odnese vítr.
- ŠTĚPKA - Po štěpce se celkem dobře chodí a je proto vhodná k pokrytí cestiček na vašem pozemku. Využít ji však můžete i pod nejrůznější dřeviny (včetně živých plotů), ale i na záhonech s okrasnými rostlinami. Velkou výhodou je to, že se velmi pozvolna rozkládá, čímž rostlinám zajišťuje postupný přísun živin.
- MULČOVACÍ KŮRA - Můžete ji použít k zakrytí plochy mezi rododendrony a hodí se rovněž při pěstování vřesu. Okyseluje totiž půdu a to právě tyto rostliny rozhodně ocení.
- TRÁVA A SLÁMA - Posečenou trávu můžete použít například u ovocných stromů. Užitečná může být rovněž sláma. Slámu oceníte zejména v pařeništi nebo při zakládání tzv. vysokých záhonů.
- KAMÍNKY A KAMENNÁ DRŤ - Aby byl náš výčet takřka kompletní, musíme zmínit rovněž nejpoužívanější typ anorganického mulče. Jsou jím drobné oblázky, případně pak kamenná drť. Hodí se zejména na skalky, k okrajům cest a je dobré vědět, že vyhovuje hlavně teplomilným rostlinám.
Má tento způsob péče o zahradu i nějaké nevýhody?
Protože je mulčování v péči o zahradu využíváno čím dál častěji a to z pochopitelných důvodů, je důležité seznámit se i s možnými komplikacemi, které mohou v některých případech nastat. A co se tedy může přihodit nejčastěji?
Pokud to s organickým mulčováním přeženete (příliš silná vrstva hlavně listí, trávy atd.), mohou se na vašich záhonech přemnožit slimáci, což určitě nechcete.
Takže všeho s mírou!
Štítky
ZahradaMohly by vás zajímat další články
Zahradu uložte k zimnímu spánku
Pečujete o zahradu téměř po celý rok? Ano? Dobře děláte. Při pohledu z okna je vám tedy nejspíš jasné, že s vrcholícím podzimem je na vašem...
Duben ve vaší zahradě
Duben ve vaší zahradě musí být především časem setby a sázení a to jak květin, stromků či keřů, tak i nejrůznější zeleniny. Z hlediska zahradních prací patří…
Kompost může mít na vaši zahradu blahodárné účinky. Víte, co do něj patří a jak s tímto pokladem správně nakládat?
Kompost je bezesporu důležitou součástí každé prosperující zahrady. To vám jistě potvrdí nejeden zahrádkář. Při pěstování zeleniny, květin nebo třeba...
Péče o trávník od A až do Z
Péče o trávník je záležitost dlouhodobá a systematická, která se řídí celou řadou důležitých pravidel. Někdo si možná myslí, že pažit na zahradě...