Milujete kávu? Určitě nejste sami. Vám podobných jsou po celém světě miliony. A přestože si tento fenomenální nápoj s oblibou vychutnává kde kdo, většinou o něm téměř nic neví. Máte to také tak? To je rozhodně škoda. Jste člověk, který šálkem kávy nikdy nepohrdne? Nedokážete si bez popíjení tohoto lahodného moku představit jediný den? Skvělá chuť i omamná vůně kávy ve vás vyvolávají jen ty nejpříjemnější pocity? Pak byste se o tomto nápoji možná přece jen chtěli něco dozvědět. Nebo ne? Třeba něco o tom, odkud káva pochází, pár faktů o jejím pěstování, o nejznámějších druzích nebo také o rozmanitých způsobech její přípravy. Zkrátka pár informací, které vám váš oblíbený nápoj ještě více přiblíží. Můžeme začít?
Káva má původ v Africe
Patří káva k vašim nejoblíbenějším nápojům? Nedovedete si bez ní představit snídani ani odpolední siestu? Pak vás od její konzumace jistě neodradí ani fakt, že poslední dobou citelně podražila. Zážitek z jejího pití vám za pár korun navíc nepochybně stojí. Neodolatelná vůně i úžasná chuť kávy jsou totiž neopakovatelné. S ničím si je nemůžete splést. Napadlo vás ale, kde se tento tmavý „zázrak“ vůbec bere? Jak to, že šálek kávy na stolech Evropanů dávno zdomácněl, když se na starém kontinentu rostliny kávovníků vůbec nepěstují? Dobrá otázka. Než si ji zodpovíme, podívejme se, odkud káva vlastně pochází.
Vše nasvědčuje tomu, že pravlast kávovníku najdeme v oblasti dnešní Etiopie, konkrétně v regionu zvaném Kaffa. Tedy nikde jinde než v Africe. Keře kávovníku zde rostly nejprve divoce, jak jinak. Nicméně později, když lidé zjistili, o jaký poklad se jedná, začali jim věnovat náležitou péči. Kdy to asi tak bylo? To nikdo přesně neví. Ovšem první informace o nápoji zvaném káva, který je vlastně extraktem z upražených semen rostliny kávovníku, jsou staré přinejmenším tisíc let! Někdy ve 13. až 14. století se pak konzumace tohoto lahodného moku začala šířit směrem na Arabský poloostrov a odtud dále do Turecka. A z Osmanské říše už zbýval do Evropy jenom krůček.
Benátky – rok 1615
Evropané se začali s kávou blíže seznamovat ve druhé půli šestnáctého století. Roku 1582 byl například vydán cestopis německého lékaře Leopolda Rauwolfa, ve kterém byl poprvé detailně popsán rituál pití kávy. O pár let později vyšla kniha italského lékárníka Prospera Alpiniho, která se věnuje pěstování kávovníku v Africe. Ke skutečnému rozšíření kávy po Evropě však dochází až ve století sedmnáctém. Nebyla však samozřejmě dostupná zdaleka všem. Její pití bylo vzhledem k vysoké ceně dlouhé roky výsadou bohatých vrstev společnosti. A první kavárny? Z historických pramenů vyplývá, že první kavárna na starém kontinentu byla zřejmě otevřena okolo roku 1615 a to v italských Benátkách. První podnik, který kávu nabízel v Čechách, se nacházel v domě U zlatého hada v pražské Karlově ulici a movitější lidé si zde mohli šálek kávy poprvé vychutnat v roce 1714.
Brazílie, Vietnam a Kolumbie
Zdaleka největším pěstitelem kávy je v současnosti Brazílie. Ročně se zde vyprodukují přinejmenším 3 miliardy kilogramů kávy. V naprosté většině se jedná o tzv. Arabicu, což je jedna ze dvou nejrozšířenějších odrůd. Nezanedbatelné množství kávových zrn, tentokrát odrůdy zvané Robusta, pochází z Vietnamu. Tato asijská země jich ročně zpravidla vyprodukuje na 1,5 miliardy kilogramů. Příliš pozadu pak nezůstává ani Kolumbie se svými 900 miliony kg ročně. Pokud jde o pěstování kávovníku, za zmínku stojí také Etiopie, Indonésie nebo Indie, ale třeba i středoamerický Honduras. Ve slušném množství i kvalitě se káva pěstuje rovněž v Ugandě.
Arabica nebo Robusta?
Rostlina kávovníku se sice vyskytuje hned ve čtyřech poddruzích, nicméně tzv. kávovník liberijský a kávovník zvaný šari patří k odrůdám, s nimiž se v podstatě nemáte šanci setkat. Na 70 % celosvětové produkce totiž připadá na Arabicu a zbytek potom téměř výhradně na Robustu. Arabica má ve srovnání s Robustou menší zrna, obsahuje více kofeinu a disponuje širokým spektrem chutí. Rozmanitost chutí Arabicy je dána odlišným obsahem kyselin, což nejvíce souvisí s místem, kde keř vyrostl. Robusta naproti tomu chutná téměř vždy stejně a to velmi hořce, tak trochu po oříšcích. Ať už dáváte přednost první nebo druhé odrůdě, vašemu zdraví pití kávy jistě prospívá. A mimochodem, kolik způsobů přípravy tohoto chutného nápoje vůbec znáte?
Nedáte dopustit na „turka“?
Způsobů, jimiž lze připravit chutnou kávu, existuje celá řada. Můžete si například uvařit klasického „turka“, což není nic jiného než mletá káva přelitá horkou vodou. Stejně snadné to je i s kávou instantní, která se v našich krajích konzumuje v hojném množství a to navzdory tomu, že ji řada znalců za kávu vůbec nepovažuje. Nápoj si můžete také připravit v tzv. překapávači, což je způsob rozšířený zejména v USA. V posledních letech také výrazně roste obliba nejrůznějších typů „espresso kávovarů“. Zdaleka nejstarší způsob přípravy však pochází od Arabů a říká se mu džezva.
Čemu dáváte přednost vy? Nedáte dopustit na poctivého českého „turka“ nebo jste si už dávno pořídili nějaký kvalitní espresovač?
Štítky
InspiraceMohly by vás zajímat další články
Zelený čaj pijí lidé už celých 5 tisíc let. Věděli jste, že ho lze pěstovat i jako pokojovou rostlinu?
Zelený čaj je nápoj, který je populární především v Asii. S jeho konzumací se tak setkáte nejčastěji v Číně, Koreji, Japonsku, ale také...
Chcete si užít kvalitní červené víno? Poradíme vám!
Rádi byste si čas od času pochutnali na červeném víně, ale nemáte nejmenší představu, jak poznat kvalitní nápoj? Přemýšlíte, kde si nějakou solidní lahev opatřit...