Rádi byste si čas od času pochutnali na červeném víně, ale nemáte nejmenší představu, jak poznat kvalitní nápoj? Přemýšlíte, kde si nějakou solidní lahev opatřit nebo jak s takovým vínem, až si ho přinesete domů, správně zacházet? Nevyznáte se v jednotlivých odrůdách a ani v tom, k jakým pokrmům se konkrétní červené hodí? Rozhodně se nemáte za co stydět. Faktem totiž je, že víno a vůbec vše, co se okolo něj točí, je něco mezi vědou a uměním. Porozumět vínu, to chce čas. A stát se opravdovým znalcem trvá roky. Ale hlavu vzhůru! Leccos se dá naučit i mnohem rychleji. Nevěříte? Tak schválně!
Kde sehnat kvalitní červené víno?
Začněme třeba tím, kam byste se pro lahev solidního červeného moku mohli vydat. Hned úvodem je nutno uznat, že dnes už na slušnou kvalitu vcelku běžně narazíte dokonce i v supermarketu a nemusíte tedy hledat specializovaný obchod. Jistě, v supermarketu zpravidla nepořídíte žádný unikát. Nicméně zboží velice slušné úrovně tam zakoupit lze. Za nějaké tři nebo čtyři stokoruny můžete dostat velmi dobré červené. Přinejmenším ze začátku si s tím určitě vystačíte. A co až získáte nějaké zkušenosti a budete chtít „otestovat“ exkluzivní mok? To už se budete muset obrátit na specialisty. Vinoték, které provozují znalci, u nás naštěstí pozvolna přibývá. Sehnat lahev s prvotřídním obsahem, o které se navíc hned na místě díky zasvěcenému výkladu obchodníka dozvíte řadu užitečných detailů, by tedy neměl být problém. Rádi byste se naučili rozeznávat kvalitu zcela sami? Můžete to zkusit.
Jak poznat kvalitu?
Chcete si pití červeného užít? Rádi byste tím navíc přispěli i ke své tělesné a duševní kondici? Pak vínem rozhodně nezahánějte chmury a starosti! To je totiž zřejmě ta nejkratší cesta k závislosti! Sklenku si nalijte jen tehdy, jste-li více méně v pohodě. A aby zážitek stál za to, musíte si umět vybrat. Až se vám v obchodě dostane do ruky lahev, prohlédněte si pečlivě etiketu. Pamatujte, že čím více detailů se z ní dozvíte, tím lepší kvalitu můžete obvykle čekat. Výrobce vám dostatkem informací zkrátka dává najevo, že nemá co skrývat. Co by tedy na etiketě nemělo chybět? Především tyto důležité údaje:
- ODRŮDA – musí být na etiketě vždy! Máte zkrátka právo vědět, zda kupujete Cabernet Sauvignon, Merlot nebo třeba Pinot Noir. Nejlepší vína bývají obvykle tzv. „jednodruhová“, ale pravidlem to není. Narazit můžete na skvělý nápoj, jehož základem jsou dvě nebo klidně i tři odlišné odrůdy.
- OBSAH ALKOHOLU – může být také důležitý. Někdo dává přednost lehčímu, jiný chce silnější nápoj. U červených vín se setkáte s rozpětím od 10 do 15 % alkoholu.
- PŮVOD VÍNA – je rovněž nezbytností. Na etiketě by mělo být uvedeno, odkud výrobek pochází. Někdo má rád italská či španělská vína, zatímco jiný dává zásadně přednost domácí produkci. Důležitá může být také konkrétní lokalita, v níž réva vyrostla.
- ROČNÍK – je u kvalitního vína uveden vždycky. Rok, ve kterém byly hrozny sklizeny, totiž o celkové kvalitě nápoje hodně napoví. Všimněte si toho zejména v případě, jestliže chcete lahev archivovat, protože některé ročníky mohou být k uskladnění vhodnější než jiné.
Barva a čistota
Odrůda, obsah alkoholu nebo ročník. To vše je samozřejmě důležité. Například ročník vína vypovídá o kvalitě moku hodně. Některý rok se urodí výtečné červené, jiný je naopak ve znamení lahodných bílých vín. Čeho byste si měli ještě všimnout, abyste si domů odnesli kvalitní pití? Zajímat by vás měla také barva a rovněž čistota. Když láhev červeného otevřete a nalejete si, tekutina musí být zcela čistá, bez zákalu. Zákal totiž obvykle značí přítomnost nežádoucích mikroorganismů, což kvalitu vína jednoznačně snižuje. A jak je to s barvou? Odstíny červené mohou leccos napovědět. Například? Oranžové tóny obvykle znamenají, že jste sáhli po starším víně. Tmavě červená až fialová vás naopak informuje o tom, že jste si zvolili víno mladší.
Jak víno servírovat?
Připravujete menší oslavu nebo třeba jen posezení s rodinou? Koupili jste pár lahví červeného? To, že se vám podařilo vybrat solidní značku, je sice chvályhodné, ale vaše „umění“ by tím rozhodně končit nemělo! Chcete-li být za znalce, musíte si také poradit s tím, jak víno správně servírovat. Jak na to? Lahev otevírejte opatrně, to především! Zátka z ní musí lehce vyklouznout. Její prudké vytažení by mohlo vínu uškodit, protože tak dochází k rychlému okysličení tekutiny. Než začnete nalévat, čichněte jako znalec k zátce. Pokud ucítíte zatuchlinu, mohl by být obsah lahve zkažený. Občas se to zkrátka stává a pak nezbude než sáhnout po jiné lahvi. A co skleničky? Jaké jsou vhodné a jaké nikoliv? Utratili jste několik stovek za kvalitní mok? Pak neváhejte použít také kvalitní sklo, jinak celkový dojem z degustace pokazíte. Červené se doporučuje podávat v kulatějších a otevřenějších sklenkách, které nikdy neplníme více než z jedné třetiny. Díky tomu se lépe rozvine buket, což chuti vína nepochybně prospěje!
Cabernet Sauvignon je skvělý s jehněčím, k Saint Laurentu zkuste zvěřinu!
K vínu je samozřejmě dobré také něco zakousnout. A přestože je pravda, že se fantazii meze nekladou a zkusit tedy můžete v podstatě cokoliv, nějaká doporučení získaná dlouholetým zkoušením přece jen existují. Jestliže se tedy chcete „blýsknout“ a nabídnout svým hostům ke skvělému vínu také vhodný pokrm, něco si předem nastudujte! My vám pro začátek nabídneme alespoň několik prověřených kombinací. Zde jsou:
- Cabernet Sauvignon – podávejte se zvěřinou nebo s pečeným jehněčím. Zkusit můžete také jídla doplněná o chuťově výrazné omáčky. A co sýry? Ideálně Paladin či Roquefort.
- Merlot – nabídněte společně se srnčím ragú, s nějakou kvalitní paštikou nebo se sýrovým talířem, který bude obsahovat zejména rozmanité camemberty ale i jiné sýry s povrchovou plísní.
- Saint Laurent – je vynikající v kombinaci s tmavým masem. Ideální je zvěřina, ale zkusit můžete i vepřové. Pokud jde o sýry, nabídněte hostům něco chuťově výrazného!
Je červené dobré pro zdraví?
Ptáte se, zda je pití červeného vína přínosné pro zdraví? Ano, už to tak vypadá. Z dlouholetých výzkumů totiž vyplynula celá řada zajímavých věcí. Například? Pití kvalitního červeného vás může ochránit před nemocemi srdce či kornatěním tepen. Jeho konzumací také prospějete vašemu trávení. A je tu ještě něco, co jistě ocení zejména dámy. Lahodný červený mok prý oddaluje stárnutí! Zajímavé, že? Aby to však platilo, nesmíte to samozřejmě s pitím přehánět.
Že vám červené zachutnalo? Výborně! Přesto však platí – všeho s mírou!
Štítky
InspiraceMohly by vás zajímat další články
Zelený čaj pijí lidé už celých 5 tisíc let. Věděli jste, že ho lze pěstovat i jako pokojovou rostlinu?
Zelený čaj je nápoj, který je populární především v Asii. S jeho konzumací se tak setkáte nejčastěji v Číně, Koreji, Japonsku, ale také...
Skořice voní, chutná i léčí. Jen ji musíte umět co nejlépe využít
Že je skořice koření, které příjemně voní i chutná, to ví díky jablečnému štrúdlu nebo vánočnímu punči zřejmě naprostá většina z nás...
Neodolatelná vůně kávy
Milujete kávu? Určitě nejste sami. Vám podobných jsou po celém světě miliony. A přestože si tento fenomenální nápoj s oblibou vychutnává kde kdo, většinou o něm téměř nic neví...