Skořice voní, chutná i léčí. Jen ji musíte umět co nejlépe využít
Že je skořice koření, které příjemně voní i chutná, to ví díky jablečnému štrúdlu nebo vánočnímu punči zřejmě naprostá většina z nás. Zdaleka ne každý si je však jist tím, odkud se skořice bere nebo jak by se s ní mělo správně nakládat. Faktem také je, že ještě méně lidí má alespoň nějakou představu o jejím přínosu pro naše zdraví. Abychom situaci trochu napravili, věnujeme tomuto koření následující řádky. Podíváme se do historie, zmíníme pár osvědčených způsobů využití skořice a neopomeneme zmínit ani choroby, s nimiž se dokáže vcelku efektivně vypořádat.
Skořice k nám připlula z daleké Asie
Přestože má skořice svůj původ v Asii, kde se získává ze skořicovníku pravého (cejlonského) a skořicovníku čínského, v Evropě i jinde ve světě dávno zdomácněla. Zdaleka nejstarší zprávy o tomto koření zřejmě pocházejí z Indie a Cejlonu, kde si jeho výjimečných vlastností lidé všimli už dávno před naším letopočtem. Šlo o zboží velice ceněné, za které se platilo doslova zlatem a dlouhá staletí bylo proto vyhrazeno pouze vyšším vrstvám společnosti. Skořici znali už staří Řekové a Egypťané, k nimž se s velkou pravděpodobností dostala díky obchodníkům z oblasti dnešní Indonésie. Ti ji ve starověku dováželi na východní pobřeží Afriky, odkud to do Egypta či Řecka bylo už docela blízko. Řekové ji krom jiného přidávali do vína, Egypťané ji používali například při balzamování.
Není kůra jako kůra
Jak zřejmě tušíte, skořice není nic jiného než sušená kůra z výše zmíněných stromů (skořicovníků). Měli byste však také vědět, že mezi tím, co lze získat ze skořicovníku pravého a co vám nabídne skořicovník čínský, je poměrně zásadní rozdíl. Skořice cejlonská je lidskému tělu prospěšnější a na rozdíl od té čínské, které se také říká „cassia“, má podstatně jemnější a zároveň sladší aroma. Není proto divu, že je i o poznání dražší. Nejlépe je od sebe odlišíte díky zbarvení. Cejlonská je žlutohnědá, zatímco čínská bývá tmavší. „Cassia“ může být navíc i nebezpečná. Pokud byste ji konzumovali dlouho a ve velkém, mohli byste si poškodit játra. Obsahuje totiž značné množství látky zvané kumarin, která tomuto nanejvýš důležitému tělesnému orgánu rozhodně neprospívá. Jestliže skořici používáte spíše výjimečně, nemusíte se touto informací nijak trápit. Pokud ji však chcete zařadit do svého jídelníčku a vychutnávat si ji pravidelně, v obchodě sáhněte po „pravé“ skořici, tedy po té cejlonské.
Zázračné účinky
Až si vyjmenujeme alespoň některé zdravotní benefity, které vám konzumace skořice může přinést, pochopíte, že slova o zázračných účincích tohoto koření jsou zcela namístě. S čím vám může pomoci? Kdy je vhodné po skořici sáhnout? Zejména v těchto případech:
- Trápí vás virové, bakteriální či plísňové infekce? Vyzkoušejte skořici! Je to přírodní antibiotikum a podle nejnovějších výzkumů mohou látky v ní obsažené pomáhat dokonce i v boji s HIV.
- Hlídáte si cukr? Skořice vám s tím pomůže. Zkuste pít čaj se špetkou tohoto koření. Pokud si ho dopřejete po jídle, přispějete tím k lepšímu trávení a ke snížení hladiny cukru ve vašem těle o nějakých 20 – 30 %.
- Máte trable s cévami a se srdcem? Jelikož skořice pomáhá snižovat hladinu škodlivého cholesterolu, přispívá ke zdraví vašich cév i vašeho srdce. Mletou skořici přimíchejte do medu a ten si namažte na chleba nebo na vánočku.
- Sužují vás potíže se zažíváním? Vezměte na pomoc skořici! Zbaví vás jak zácpy, tak průjmu či plynatosti. Díky obsahu vlákniny bude vaše stolice normální a pravidelná, čímž navíc přispějete i k celkovému zdraví vašeho tlustého střeva. Již zmiňovaný med smíchaný se skořicí také pomáhá při bolestech žaludku a slouží i jako prevence žaludečních vředů!
- Trápí vás artritida? Každé ráno a každý večer vypijte hrneček horké vody vylepšené velkou lžící medu a menší lžičkou skořice. Pokud tuto léčebnou kůru budete aplikovat dostatečně dlouho, výsledky se dostaví.
Kam s ní a kdo by si ji měl odepřít?
Přestože jsme nevyjmenovali zdaleka všechny benefity, které užívání skořice může lidskému organismu přinést, je nepochybně zcela zřejmé, že by toto lahodné a užitečné koření nemělo ve vaší kuchyni chybět. Abyste uchovali veškeré vlastnosti skořice co nejdéle, musíte ji stejně jako jiné druhy koření správně skladovat. Uložte její svitky do uzavíratelné nádoby ze skla a to nejlépe do nějakého tmavého koutu vaší spíže. Tak vydrží dlouho a hlavně v takové kvalitě, kterou potřebujete. Než se podíváme na některé ze známých i méně známých receptů, při nichž se skořice skvěle uplatní, musíme zmínit rovněž fakt, že silní cukrovkáři, kteří si píchají inzulín, by měli konzumaci tohoto koření nejprve probrat se svým lékařem, aby se ujistili zda, případně v jaké míře je v jejich případě vhodná. Kdo by pak měl skořici ze svého jídelníčku alespoň dočasně vyřadit téměř docela, to jsou těhotné ženy.
Skořice v kuchyni
Způsobů, jakými si lze skořici dopřát, je bezpočet. Časté je její smíchání s medem, přisypání do čaje nebo do jiného horkého nápoje. Punč nebo svařené víno si bez ní mnozí z nás už asi nedovedou představit. V některých kavárnách se můžete setkat s tím, že vám sypanou skořicí ozdobí cappuccino. Řada lidí sice na takovéto „vylepšení“ nedá dopustit, ale je třeba si uvědomit, že výrazná skořice dokáže výtečnou chuť kávy silně pozměnit. Záleží však jen na vás. Možná vám to nevadí nebo vám dokonce takto upravená káva vyloženě chutná. Naprostou klasikou mezi recepty, které se bez skořice v podstatě neobejdou, je tažený jablkový závin. V našich krajích zřejmě neexistuje nikdo, kdo by ho v životě alespoň neochutnal. Hojně využívaná je skořice také při přípravě vánočního cukroví, přidává se do sladkých kaší, na ovocné knedlíky, do buchet i na koláče. Setkáte se s ní také v některých likérech nebo dokonce v omáčkách. Pokud jde o ovoce, bezkonkurenčně se doplňuje s jablky a hruškami. Jestliže skořici hodláte zkombinovat s nějakým dalším kořením, určitě neuděláte chybu, když vyzkoušíte hřebíček, zázvor, kurkumu nebo třeba kardamom.
A na závěr jeden tip. Vyzkoušejte rajskou omáčku s trochou skořice. Nemá to chybu!
Štítky
InspiraceMohly by vás zajímat další články
Jak skladovat koření a bylinky pro vaši kuchyň?
Chcete doma skladovat koření a bylinky takovým způsobem, aby si tito užiteční kuchyňští pomocníci zachovali co nejvíce ze svých žádoucích...
Udělejte si domácí pampeliškový med
Pampeliška lékařská neboli smetanka lékařská je trvanlivá bylina s krátkým jednoduchým oddenkem, který postupně přechází v…
Kurkuma může mít na vaše zdraví blahodárný vliv. Musíte ji však konzumovat pravidelně a v dostatečném množství!
Jako kurkuma je označováno koření, které se získává z kořene kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa). Kořen se nejprve povaří a pak jednoduše rozemele ...
Badyán je skvělé koření i osvědčený lék. Ve vaší spíži by rozhodně chybět neměl!
Badyán je lahodné koření nasládlé chuti, které svou vůní silně připomíná anýz. Je plodem badyáníku pravého, což je stálezelený strom pocházející z jihozápadní Číny...