Chcete doma skladovat koření a bylinky takovým způsobem, aby si tito užiteční kuchyňští pomocníci zachovali co nejvíce ze svých žádoucích vlastností? Chcete, aby vám na ochucení jídla stačila pouze špetka koření či malé množství nějaké bylinky? Není to nijak složité. Poradíme vám, jak co nejdéle uchovat aroma, chuť a případně i barvu těchto ingrediencí, které jsou mnohdy zcela nepostradatelné pro přípravu celé řady těch nejlahodnějších pokrmů. Pojďme na to!
Správně skladovat koření a bylinky zvládne každý
Také jste už zaslechli názor, že jsou kořeněná jídla nezdravá? Nebojte se, existuje řada důkazů, které svědčí o opaku! Jak tedy koření a bylinky skladovat? Jak docílit toho, aby koření plnilo svou úlohu a dokázalo dodat jídlu požadovanou vůni a kýženou chuť i rok či dva poté, co si ho přinesete z obchodu domů? Jak zajistit, aby byly zakoupené bylinky ve vaší kuchyni co nejdéle k užitku? Není to nic komplikovaného a poradí si s tím jistě každý. Krom toho, že existují některá obecně platná pravidla, je zároveň dobré vědět i to, že různé druhy těchto ingrediencí mohou při svém uchovávání vyžadovat i poněkud odlišný přístup. Co máme konkrétně na mysli?
4 obecně platná pravidla
Pokud jde o obecná doporučení týkající se uchovávání koření a bylinek, k těm nejzákladnějším patří dodržení čtyř pravidel. Jakých? Vždy dbejte na to, abyste je uskladnili za těchto podmínek:
- V CHLADU
- V SUCHU
- V TEMNU
- BEZ PŘÍSTUPU VZDUCHU
Jestliže se těmito pravidly budete řídit, odměnou vám bude maximální chuť i aroma a to po tak dlouhou dobu, jak je to jen možné. U bylin až 2 roky, u mletého koření maximálně 3 a u celého (pepř, koriandr, muškátový oříšek) potom klidně i 5 let. Z výše uvedeného vyplývá také fakt, že s ohledem na trvanlivost, je lepším řešením kupování celého koření, které si člověk umele až doma a to teprve ve chvíli, kdy ho má skutečně v úmyslu použít.
Do ledničky nebo do mrazáku?
Jak jsme si už řekli, nejvíce škodí světlo, teplo a v některých případech i vlhko. Teplota by nikdy neměla být vyšší než pokojová, lepší je však pochopitelně o několik stupňů nižší. Pozor však na chladničku, ta je vhodná pro uložení pouze některých druhů jako jsou chilli papričky, jichž existuje na 4 000 odrůd, nebo třeba zázvor, který je navíc před vložením do lednice dobré zabalit do vlhkého papíru. Většinu druhů se nedoporučuje přímo zamrazit, jelikož tím utrpí kvalita. Nicméně bylinky i koření s opravdu vysokým obsahem vody je možné do mrazáku uschovat. Týká se to například citronové trávy nebo třeba limetkových listů. Stejně tak zamrazením neutrpí různé kořenící pasty s přídavkem oleje. Olej totiž příznivé vlastnosti koření déle udrží a to včetně tolik žádoucí vůně.
Vždy použijte vzduchotěsnou nádobu!
Čerstvé koření uskladněte do vzduchotěsné, uzavíratelné nádoby. Nezapomeňte vždy přidat i označení druhu a také datum spotřeby. Lze ho takto uchovávat opravdu dlouhou dobu. Dokonale utěsněné nádobky z čirého skla jsou vhodné pro uchovávání koření ve skříňkách, do kterých nepronikne světlo a které jsou umístěny třeba na chodbě či ve spižírně, tedy v chladnější části domu. Takovéto nádobky jednak neabsorbují pachy a navíc se lehce čistí. Pokud použijete sklo tmavé, pak mohou dózy pochopitelně stát volně někde na polici. Stejně je tomu pak i u keramických nebo porcelánových nádob. Aby uzávěr každé nádobky skutečně dobře těsnil, k tomu dobře poslouží jak zabroušené hrdlo, tak i zátka, případně pak uzávěr se silikonovým těsněním.
Nikdy nenechávejte dózy s kořením v blízkosti sporáku! Pokud totiž nejsou dokonale vzduchotěsné, mohou výpary z vaření pronikat dovnitř a obsah se brzy buď slepí dohromady, nebo dokonce zplesniví. Objemnější byliny, ze kterých si připravujete různé odvary nebo třeba čaje, lze uchovávat také v plátěných sáčcích. Musí být však rozhodně zavěšeny nebo uloženy někde v suchu!
Se zásobami to nepřehánějte!
Přestože lze koření i bylinky skladovat poměrně dlouhou dobu, je vždy lepší to při nákupu s jejich množstvím příliš nepřehánět. Chybička se snadno vloudí a je zbytečné vyhazovat prošlé, vyvanulé či dokonce skutečně zkažené zásoby. Nakupujte tedy raději méně a dejte vždy přednost koření nemletému, které vám déle vydrží! Pokud jde o velikost zásob, nemusíte se bát pořídit si větší množství kardamonu, hřebíčku, nového koření nebo třeba muškátového oříšku. V těchto případech jde totiž o koření s velmi dlouhou trvanlivostí!
No, a je-li řeč o bylinkách, pak nejlepší ze způsobů, jakými je lze mít v kuchyni vždy po ruce, je krom skladování v sušeném stavu rozhodně jejich celoroční pěstování. Pár menších květináčů s čerstvými rostlinami se vám jistě někam vejde. A určitě sami dobře víte, že při vaření není nad zcela čerstvé ingredience. Nebo ne?
Štítky
InspiraceMohly by vás zajímat další články
Udělejte si domácí pampeliškový med
Pampeliška lékařská neboli smetanka lékařská je trvanlivá bylina s krátkým jednoduchým oddenkem, který postupně přechází v…
Spíž jako nepostradatelná součást vašeho domova
Spíž, spižírna nebo taky špajz, jak kdo chce. Na pojmenování až tolik nezáleží. Podstatný je fakt, že jde zpravidla o místo plné nejrůznějších lahůdek, bez…
Kurkuma může mít na vaše zdraví blahodárný vliv. Musíte ji však konzumovat pravidelně a v dostatečném množství!
Jako kurkuma je označováno koření, které se získává z kořene kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa). Kořen se nejprve povaří a pak jednoduše rozemele ...
Skořice voní, chutná i léčí. Jen ji musíte umět co nejlépe využít
Že je skořice koření, které příjemně voní i chutná, to ví díky jablečnému štrúdlu nebo vánočnímu punči zřejmě naprostá většina z nás...