Badyán je skvělé koření i osvědčený lék. Ve vaší spíži by rozhodně chybět neměl!
Badyán je lahodné koření nasládlé chuti, které svou vůní silně připomíná anýz. Je plodem badyáníku pravého, což je stálezelený strom pocházející z jihozápadní Číny, který se postupně rozšířil do celé jihovýchodní Asie a také do Tichomoří. V Evropě můžeme na koření nezaměnitelného hvězdicovitého tvaru poprvé narazit někdy na přelomu 16. a 17. století. Kdy se dostalo až k nám, není zcela zřejmé. Faktem ovšem je, že v našich krajích badyán zdomácněl a existuje celá řada pokrmů a nápojů, které si bez něj už nejspíš ani nedovedeme představit. Některé z nich si dnes připomeneme a podíváme se rovněž na zajímavé zdravotní benefity konzumace tohoto koření, o kterých jste až dosud možná vůbec nevěděli.
Badyán se podobá anýzu
Přestože není s anýzem nijak příbuzný, badyán voní a chutná velmi podobně. Důvodem této podobnosti je silice anetol, kterou najdeme v obou druzích koření. Pokud jde ale o tvar, ten si s ničím jiným rozhodně splést nemůžete. Souplodí ve tvaru osmicípé hvězdy s hladkými semínky uvnitř je zkrátka unikátní. Badyán je svým způsobem jemný, přesto v určitém ohledu výrazný a je proto dobré používat ho s citem. Využít lze přitom jak dřevnatou hvězdici, tak semena, která nejsou tak aromatická. Seženete ho v mleté či drcené podobě, ale nepochybujte o tom, že je nejlepší zakoupit toto koření celé a podle potřeby si ho umlít nebo roztlouct v hmoždíři až doma. Jedině tak vytěžíte z jeho vůně i chuti maximum!
Hlavně sladká jídla a „svařák“
U nás se badyán hojně používá především při „sladkém“ pečení. Lidé ho přidávají do koláčů, perníků, domácích sušenek nebo do vánočního cukroví. Setkat se s ním můžete ve švestkových i hruškových povidlech a někdo tímto kořením také vylepšuje marmelády nebo kompoty. Asi každý dospělý člověk badyán ochutnal coby přísadu svařeného vína, což je zřejmě náš nejoblíbenější lehce alkoholický zimní nápoj, který si můžete celkem snadno připravit i sami. Toto lahodné aromatické koření lze také přidat do čaje, do ovocného sirupu nebo do některých likérů a chybu jistě neuděláte, pokud si jím dochutíte klasický grog. Ve své domovině, tedy v Asii, však badyán běžně používají hlavně při přípravě pokrmů z drůbežího a vepřového masa. Setkáte se s tím zejména v Číně. Ve Vietnamu je potom badyán nedílnou součástí tradiční hovězí polévky „Pho Bo“.
Nejen koření
Přestože badyán skvěle ochutí rozmanité druhy jídel a nápojů, bylo by chybou považovat ho „pouze“ za lahodné koření! Badyán posiluje tělo a přispívá k optimálnímu fungování imunitního systému. Na lidský organismus má veskrze pozitivní vliv a není proto od věci, pokud na něj budeme pohlížet jako na lék. Kromě řady důležitých, i když vcelku běžných látek, například hořčíku, draslíku, železa, fosforu či vitamínů A a C, obsahuje navíc také kyselinu pantothenovou a kyselinu listovou. A čím je skutečně výjimečný? Především obsahem již zmíněného anetolu, kyseliny shikimové, oseltamiviru či linaloolu. Jde o látky s antivirotickými a antibakteriálními účinky, které jsou neocenitelné při boji s celou řadou nepříjemných chorob.
Trávení, lepší spánek nebo revma
Potíží, od kterých vám badyán může ulevit, je až překvapivé množství. Používá se při problémech s trávením a také při bolestech žaludku. Díky obsahu silic příznivě ovlivňuje nervovou soustavu, čímž zlepšuje spánek. Zmírňuje revmatické bolesti nebo svalové křeče. Je velice účinný proti virovým infekcím a výborně pomáhá proti kašli. Uleví vám od nadýmání či od koliky a jistě oceníte také jeho působení na pleť, kterou čistí a celkově regeneruje. Má rovněž diuretické účinky a podporuje tak vylučování toxinů z těla. Prokázán byl také příznivý vliv badyánu na laktaci po porodu.
Tinkturu nebo čaj?
To, v jaké formě si badyán dopřejete, nejčastěji závisí na druhu vašich obtíží. Bojujete s chřipkou nebo s jiným onemocněním virového původu? Pak byste mohli vyzkoušet speciální badyánovou tinkturu. Pokud se vám ji nepodaří nikde sehnat, můžete si ji vyrobit i sami. Stačit vám bude 40 % líh nebo podobně silná čistá lihovina a rozemletý badyán. Koření necháte v lihu macerovat po dobu nejméně 14 dní a to ideálně na nějakém teplém a světlém místě. Tinkturu pak můžete užívat po kapkách a to buď přímo nebo rozpuštěnou ve sklenici vody. Trpíte stresem? Čaj s přídavkem badyánu vám rozhodně prospěje. Prohřeje vás a pomůže s uvolněním těla i mysli. Jen si ho nepřipravujte příliš silný! Na šálek čaje použijte maximálně jednu celou hvězdičku!
Máte s badyánem vlastní zkušenosti? Nebo dáváte přednost jinému koření?
Štítky
InspiraceMohly by vás zajímat další články
Jak skladovat koření a bylinky pro vaši kuchyň?
Chcete doma skladovat koření a bylinky takovým způsobem, aby si tito užiteční kuchyňští pomocníci zachovali co nejvíce ze svých žádoucích...
Kurkuma může mít na vaše zdraví blahodárný vliv. Musíte ji však konzumovat pravidelně a v dostatečném množství!
Jako kurkuma je označováno koření, které se získává z kořene kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa). Kořen se nejprve povaří a pak jednoduše rozemele ...
Skořice voní, chutná i léčí. Jen ji musíte umět co nejlépe využít
Že je skořice koření, které příjemně voní i chutná, to ví díky jablečnému štrúdlu nebo vánočnímu punči zřejmě naprostá většina z nás...