Ořechy si dopřávejte pravidelně. Vaše tělo to dříve či později ocení!
Dopřáváte si ořechy pravidelně nebo po nich sáhnete spíše jen při vzácnějších příležitostech, jako jsou různé oslavy či občasná posezení s přáteli nad lahví vína? A dáváte přednost pistáciím, ořechům kešu nebo snad méně obvyklým piniovým oříškům? Ať je to jakkoliv, určitě jste už někdy slyšeli o tom, jak může být konzumace těchto pamlsků zdraví prospěšná. Nebo snad ne? Dnes si několik druhů ořechů přiblížíme, abyste si lépe uvědomili, jak příznivě mohou působit na váš organismus. Jsou totiž plné velice cenných látek, díky nimž dovedou například vylepšit činnost mozku, zklidnit nervy nebo držet hladinu cholesterolu pod kontrolou. V našem jídelníčku by každopádně měly mít své pevné místo. Však uvidíte!
Ořechy jsou superpotravina
Termínem ořech označujeme celou řadu rozmanitých plodů i semen, přestože z botanického hlediska jsou skutečným ořechem pouze některé z nich. Běžně je používáme k přímé konzumaci a také jako surovinu při přípravě pokrmů. Ořechy jsou často řazeny mezi tzv. „superpotraviny“ a nutno uznat, že plným právem. Obsahují totiž značné množství bílkovin, tuků, minerálů a vitamínů. Podíváme se proto na několik vcelku běžných druhů a řekneme si, jak ten který z nich může přispět k vaši tělesné i duševní pohodě. Přestože se jedná o zdravou potravinu, nezapomeňte, že i zde platí pravidlo o střídmosti. Tak jako u každého jídla, také v případě ořechů tedy není rozumné přejídání!
Vlašské ořechy na srdce a cévy
„Vlašáky“ jsou nejen lahodné, ale i mimořádně zdravé a výživné. Mají protizánětlivé účinky, jsou skvělé jako prevence před chorobami srdce a cév, brání zhoubnému bujení a pokud jde o vaše nervy, na ty působí jako balzám. Obsahují kvalitní bílkoviny a také nenasycené tuky. Získáte z nich například vitamíny skupiny B, které prospívají vlasům, nehtům i lidské pokožce. Díky jejich konzumaci se můžete vyhnout potížím s tlakem a přispívají také ke snižování hladiny cholesterolu. Poměrně často je také vyzdvihována jejich úloha při vývoji mozku. Jedinou jejich nevýhodou může být vysoký kalorický obsah. Pokud jste ale štíhlí, trápit vás to nemusí. Navíc je s ohledem na již zmiňovanou střídmost doporučováno nejíst více než dvě hrsti těchto ořechů denně. V našich končinách jsou obzvláště oblíbené a taková příprava rozmanitých vánočních pochoutek se bez nich rozhodně neobejde! Máte jich k dispozici větší množství? Naučte se je správným způsobem uskladnit, abyste se z jejich chuti i z blahodárných účinků mohli těšit co nejdéle.
Lískové oříšky na paměť
Lískové ořechy jsou stejně jako ty vlašské velmi výživné. Vysoký obsah tuku však není na překážku, budete-li si je dopřávat v rozumném množství. V takovém, aby byly pro váš organismus přínosné. I zde platí, že dvě hrsti za den jsou tak akorát! Obsahují bílkoviny, vitamíny B1 a B6 a rovněž minerály. Hlavně fosfor, vápník nebo hořčík. Najdete v nich také vitamín E nebo kyselinu listovou. Lískové oříšky mají blahodárný vliv na nervovou soustavu, což je v dnešní době plné stresu jistě velké plus. Zlepšují paměť a tím přispívají k oddálení stařecké demence. Jsou důležité i pro lidský zrak a pozitivně ovlivňují rovněž zdraví kůže a kvalitu trávení. I vzhledem k faktu, že se u nás lísce obecné daří téměř všude, lze si její plody snadno obstarat, aniž byste pro ně museli někam do obchodu.
Lahodné mandle pro zdravá střeva
Mandle jsou díky své unikátní chuti velice oblíbené. A je to jen dobře. Obsahují totiž značné množství minerálů, zejména hořčík, vápník a fosfor, a jsou navíc i zdrojem hodnotných bílkovin. Ve srovnání s jinými ořechy v nich také najdete největší množství vlákniny, čímž přispívají ke zdraví vašich střev. Jsou plné antioxidantů a dalších látek, které dovedou snižovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi. A maximální množství, které je vhodné denně zkonzumovat? Přibližně dvacet mandlových jader. Aby se vám z mandlí po nutriční stránce podařilo získat maximum, jezte je i se slupkou. Jsou velmi výživné.
A co buráky?
Burské oříšky, arašídy nebo lidově buráky. Jde o semena podzemnice olejné, která však z botanického hlediska vlastně ani ořechy nejsou. Jde totiž o luštěninu! Na tom však nezáleží. Podstatné je, co vám arašídy mohou nabídnout. Že se u nás konzumují hojně a to už dlouhé desítky let, to jistě víte. Možná jste ale netušili, že podobně jako mandle nebo „vlašáky“ obsahují tolik živin, že hravě trumfnou jakoukoliv potravinu živočišného původu. Pozor na to při dietě! Tuky, sacharidy, proteiny, vitamíny B1, B3, E nebo C, hořčík, vápník, zinek. To vše vám buráky poskytnou. Například vitamín B3, též zvaný niacin reguluje hladinu cukru v krvi, přispívá ke zdraví lidské pokožky a blahodárně působí na zažívání i na nervovou soustavu. Trpíte depresemi nebo nespavostí? Jezte pravidelně burské oříšky!
Oříšky kešu zkuste na revma!
Opět nejde o ořechy v pravém smyslu tohoto slova. Kešu jsou vlastně nažky ledvinovníku západního, který pochází z Jižní Ameriky a který se později rozšířil i na Africký kontinent či do Indie. Jsou bohaté na vitamín C, na železo, hořčík nebo zinek. Z některých studií vyplývá, že jejich pravidelnou konzumací můžete napomoci lepšímu fungování vaší paměti. Přispívají k optimálnímu stavu imunity a nervového systému. Prokázané účinky proti revmatickým bolestem jsou rovněž velmi zajímavým benefitem jejich konzumace. Hořčík v nich obsažený mírní nervozitu, přispívá ke stavbě kostí a ke kvalitě zubů a udržuje v optimálním stavu kardiovaskulární systém.
Jíst ořechy se zkrátka vyplatí, nemyslíte?
Štítky
InspiraceMohly by vás zajímat další články
Rakytník řešetlákový lze sklízet už v srpnu. Víte, jak ho pěstovat a jak využít jeho plody?
Rakytník řešetlákový je okrasný opadavý keř, který může vcelku úspěšně pěstovat téměř každý. Pochází sice z Ruska, ale dnes je již...
Udělejte si domácí pampeliškový med
Pampeliška lékařská neboli smetanka lékařská je trvanlivá bylina s krátkým jednoduchým oddenkem, který postupně přechází v…
Jak zpracovat jablka, když je úroda více než bohatá? Tyto recepty vás nikdy nezklamou!
Jak zpracovat jablka, jestliže se jich urodilo mnohem víc, než jste schopni zkonzumovat? Sklep je plný a spižírna rovněž? Příbuzným i sousedům jste rozdali...
Jak správně sušit houby? Existuje nejméně 5 spolehlivých způsobů!
Víte, jak správně sušit houby, aby vám neplesnivěly? Anebo se sušení vyhýbáte a uchováváte houby docela jinak? Třeba v mrazáku? Ať je to jak chce, několik spolehlivých způsobů...