Zdá se, že jsou utopenci českou specialitou, na kterou jinde než v našich končinách nenarazíte. A pokud se vám je přece jen někde za hranicemi podaří objevit, bude to spíše náhoda. U nás však zřejmě nenajdete nikoho, kdo by tuto hospodskou lahůdku alespoň jednou v životě neochutnal anebo o ní přinejmenším neslyšel. Není to nijak dávno, kdy byli utopenci nedílnou součástí jídelních lístků naprosté většiny hospod a pivnic. Faktem ale je, že se časy mění. Chutě mladších generací jsou dnes přece jen poněkud odlišné a podniků, kde vám buřty s cibulí naložené v octě běžně nabídnou, ubývá. Nicméně jedinců, kteří si klasického utopence rádi dopřejí, je mezi námi stále dost. A nejen to. Někteří z nich si je také nakládají doma a to podle celé řady receptů.
Pokud snad také patříte k příznivcům této hospodské „delikatesy“, možná nějakým tím receptem nepohrdnete. Nové ingredience, mírně odlišný postup a vaši domácí utopenci mohou být ještě lepší než dřív. Kdo ví?
Kdo by neznal utopence?
Lidí, kteří by nevěděli, co to jsou „utopenci“, v našich krajích zřejmě mnoho nepotkáte. Jeden z nejoblíbenějších pokrmů české studené kuchyně byl dlouholetou stálicí zdejších pivnic. Co lepšího, snad kromě nakládaného hermelínu, byste si také chtěli k půllitru vychlazeného piva dopřát? Kdysi sice internetem kolovaly informace, že nám EU tyto delikatesy zakáže, ale naštěstí k tomu nedošlo. Ukázalo se, že šlo pouze o fámy a tak si na nich i nadále můžeme v klidu pochutnávat, co hrdlo ráčí.
Základem utopenců jsou špekáčky. Uzenina, která je tu s námi už více než 130 let! Oloupané a po délce naříznuté špekáčky, na plátky nakrájená cibule, nálev z vody, octa, cukru, soli, pepře a nového koření. To jsou suroviny zcela nezbytné pro přípravu českých utopenců. Uvařeným a vychladlým nálevem se špekáčky s cibulí zalijí, uzavřou do sklenice a uloží někam na chladné místo. A za takových 10 až 14 dní se do nich můžete pustit! Ukrojíte si k nim kousek čerstvého chleba, otevřete láhev své oblíbené značky piva a nic vám nebude chybět.
Pravda ovšem je, že lze tento jednoduchý, řekněme základní recept, různými způsoby vylepšit. Než se ale podíváme jak, řekneme si, kdy a kde utopenci vůbec vznikli.
Díky bohu za pana Šamánka!
Není sice jisté, zda je historie vzniku utopenců zcela pravdivá, ale rozhodně stojí za to, si ji alespoň připomenout. Oblíbenou pochoutku našich pivnic má údajně „na svědomí“ jistý pan Šamánek. Ten byl před nějakými 100 lety majitelem mlýna a také hospody kdesi na Berounsku a lámal si hlavu s tím, jak by se dala prodloužit životnost normálních špekáčků, které svým hostům nabízel. Zkoušel prý ledacos, ale úspěch se dostavil až s použitím octového láku. A úspěch to byl mimořádný. Z nakládaných buřtů pana Šamánka se stala široko daleko vyhlášená specialita, která do jeho hospody přivedla řadu nových hostů. A proč se těmto špekáčkům říká zrovna utopenci? Možná jen proto, že jsou zkrátka „utopeni“ v nálevu. A možná, že je to ještě z jiného důvodu. Pan Šamánek se totiž prý utopil, když opravoval porouchané mlýnské kolo. A protože je mezi námi dost takových lidí, kteří mají smysl pro černý humor, začalo se jeho specialitě říkat utopenci.
Připadá vám to poněkud kruté? Snad. Ale možná, že to tak vůbec nebylo. Kdo ví? A teď už ke konkrétním receptům.
Variace na nakládané špekáčky
Špekáčky si samozřejmě můžete připravit i jinak než jako klasické utopence. K nejoblíbenějším způsobům patří opečení nad otevřeným ohněm. To zná bezpochyby každý. A dál? Vyzkoušeli jste už někdy lahodné buřty na pivu? Ne? Velká chyba! Až budete mít příležitost, určitě je ochutnejte! Ale zpět k utopencům. Jak už jsme zmínili, základní recept na jejich přípravu je velmi jednoduchý. A možná právě proto se ho někteří lidé, kteří si tuto delikatesu oblíbili, pokoušejí nejrůznějšími způsoby vylepšit. Vznikají tak rozmanité variace. Jeden z receptů, který patří k velmi oblíbeným, vám teď nabídneme.
Utopenci na černém pivu
Utopenci na černém pivu jsou prvotřídní lahůdka. Ostatně, přesvědčte se sami:
Nálev připravíme z těchto surovin:
0,5 litru černého piva, 1 dcl vody, 0,5 dcl octa, 10 kuliček nového koření, 15 kuliček pepře, 7x bobkový list, lžička soli a lžička chilli
Pivo, vodu a ocet smícháme, přivedeme k varu, přidáme koření a dalších cca 5 minut povaříme.
Dále budeme potřebovat 12 – 15 špekáčků (dle jejich velikosti), cca 5 lžic hořčice, 5 – 6 středně velkých cibulí a 2 větší papriky.
Do skleněné lahve naskládáme naříznuté špekáčky vymazané plnotučnou hořčicí, plátky nakrájené cibule i nakrájenou papriku a vše zalijeme ještě teplým nálevem!
Na této specialitě si můžete pochutnat už zhruba týden od chvíle, co si ji připravíte. To nezní špatně, co říkáte? Nebo doma nakládáte utopence ještě nějakým jiným způsobem?
Pochlubte se!
Štítky
InspiraceMohly by vás zajímat další články
Grilování na dřevěném uhlí se zkrátka nic nevyrovná!
Grilování na dřevěném uhlí je jednoduše klasika a pokrmům takto připraveným se vyrovná jen máloco. To vám jistě z vlastní zkušenosti potvrdí nejeden váš známý.…
Spíž jako nepostradatelná součást vašeho domova
Spíž, spižírna nebo taky špajz, jak kdo chce. Na pojmenování až tolik nezáleží. Podstatný je fakt, že jde zpravidla o místo plné nejrůznějších lahůdek, bez…
Domácí uzené maso je bezkonkurenční lahůdka, musíte ale vědět, jak na to!
Milujete uzené maso a chtěli byste ho mít ve spíži vždy dostatek? Rádi byste si na něm pochutnali, kdykoliv se vám zamane? Splňte si svůj „labužnický“ sen...