K vánočním svátkům patří především ozdobený stromek. Tato tradice se alespoň v našich krajích udržuje již od 19. století a jen málokdo si dovede představit Štědrý den bez tohoto symbolu Vánoc. Tak to je a doufejme, že ještě dlouho bude, protože s atmosférou posledních týdnů roku je třpytící se stromek zkrátka neodmyslitelně spojen a jeho kouzlo skvěle účinkuje jak na děti, tak i na většinu dospělých.
Vánoce za dveřmi
Do začátku Vánoc už skutečně mnoho dní nezbývá a je tak nejvyšší čas poohlédnout se po vhodném vánočním stromku, protože budete-li ho shánět den nebo dva předem, může být již výběr značně omezen. A jaký stromek vybrat a jak jej co nejlépe uskladnit, aby vydržel dlouho svěží?
Jak na to?
Je velice důležité vybrat si nejenom správný druh, ale také zvolit vhodnou velikost vašeho vánočního stromku. Rodina s malými dětmi dá zřejmě přednost velkému stromku, zatímco starší lidé většinou upřednostňují něco menšího. Nejčastější je rozpětí od jednoho až po tři metry výšky. Rozhodnete-li se pro něco většího, pak hlavním kritériem zůstává to, zda se vám stromek vejde do pokoje. Je zbytečné platit za obrovský strom, když z něj budete muset značnou část uříznout, abyste ho vůbec vměstnali do domu.
Smrček nebo jedli?
Smrk patří dlouhodobě k těm nejrozšířenějším druhům, s nimiž se v našich domácnostech můžete o Vánocích setkat. Je jednoznačně nejlevnější a za jedinou nevýhodu lze tak považovat skutečnost, že poměrně brzy opadá. Jeho obliba je stále vysoká a kromě ceny to je nejspíše dáno i poměrně slušnou hustotou větví. Je tedy „co zdobit“. K nejhezčím vánočním stromkům patří jedle. Bývá symetrická a rovná. Velikou výhodou tohoto stromu je i fakt, že neopadá. Její popularita také rok od roku stoupá a to navzdory trochu vyšší ceně. Jedle je značně odolná vůči teplotním změnám a vydrží tak více než smrček. Méně často se o Vánocích setkáte s borovicí. Má dlouhé jehličky, ovšem větve nejsou příliš husté a ne každému se tedy líbí. Je třeba mít štěstí, abyste narazili na stromek s hustšími větvemi, který bude navíc rostlý trochu symetricky. Obliba umělých stromků je naštěstí už za zenitem. Co si budeme povídat, k atmosféře vánoc zkrátka patří i vůně jehličí a té se u umělého stromku jaksi nedočkáte.
Aby ten váš vydržel co nejdéle
Jak zajistíte, že váš stromek bude vypadat dobře co nejdelší dobu? Koupit ho můžete klidně už začátkem prosince, ale pouze v případě, že jej máte možnost skladovat na chladném a ideálně i tmavém místě. Dobře se k tomuto účelu hodí třeba garáž nebo sklep vašeho domu. Aby neoschl a zůstala mu jeho zelená barva, postavte ho do nějaké nádoby s vodou. Dnes se dají dokonce sehnat i ozdobné stojany se zásobníkem vody, díky nimž můžete životnost vašeho vánočního stromku prodloužit i poté, co jej ozdobíte a postavíte na čestné místo v obýváku. Pokud bydlíte v bytě a nemáte možnost uložit stromek před Vánoci někam do chladu, nezbude vám, než obstarat si ho až pár dní předem, případně požádat o pomoc přátele, kteří garáž či sklep k dispozici mají.
Štítky
Interiér DekoraceMohly by vás zajímat další články
Sváteční přípravy
Většina z nás dobře ví, že pro příjemné prožití Vánoc je nejdůležitější hlavně klid a jakýsi pořádek v duši. Je-li řeč o pořádku v bytě, na…
Oslavy Vánoc v cizině se od těch našich často liší. Jak si tyto svátky užívají lidé třeba v Austrálii nebo v takovém Japonsku?
Každoroční oslavy Vánoc jsou už za dveřmi. Lidé se snaží vymyslet, čím by obdarovali své nejbližší, vybírají stromek a pečou cukroví...
Víte, kdo nosí vánoční dárky? Ježíšek, Děda Mráz nebo snad hodní skřítci?
Vánoce se bez dárků jednoduše neobejdou. V tom mají jasno zejména děti a to po celém světě. Už je to tak. Tradice je jednou tradice a dodržovat by se měla...