Výběr vhodného umyvadla nemusí být tak docela snadná záležitost. Vybírat jen podle ceny, nebo naopak jen podle toho, zda se vám umyvadlo na první pohled líbí či ne, není zrovna nejrozumnější. Je vždy třeba vzít v potaz více faktorů najednou. Zvolit byste si měli především umyvadlo přiměřené velikosti, aby nezabíralo třetinu koupelny anebo se naopak nekrčilo někde v koutě, to je určitě důležité. V případě, že zařizujete celou koupelnu, musíte brát také ohledy i na její další vybavení. Všechno by mělo společně ladit, a pokud si nejste v tomto ohledu příliš jistí, sáhněte raději rovnou po nějaké jednotné koupelnové sadě, kdy umyvadlo, vana, toaleta i další drobnosti vytvoří kompaktní celek. Díky tomu ve vás pak už pouhý pohled do koupelny vyvolá příjemné pocity.
Tvar a rozměry
Chcete-li zařídit koupelnu v modernějším duchu, zvolte raději umyvadlo hranaté, případně tvarově nějak neobvyklé a nikoliv zaoblenou klasiku. O velikosti umyvadla i o jeho umístění by měla rozhodnout především celková dispozice koupelny. Před umyvadlem musí zůstat dostatečně velký prostor pro pohodlný pohyb a to alespoň 75 cm. Rovněž pak po stranách je dobré ponechat minimálně 10 centimetrů místa a pro případ, že chcete mít vedle umyvadla ještě držák s ručníky, pár dalších centimetrů přidejte.
Jedno nebo dvě?
Nejčastější šíře umyvadel je cca 60 centimetrů. Můžete si však pořídit i výrazně větší, řekněme v rozmezí 80 – 100 cm, nebo také menší, je-li to třeba. Jak už bylo řečeno, vše záleží na velikosti a dispozicích vaší koupelny. Pokud bojujete s nedostatkem místa, můžete krom menšího umyvadla zvolit i tzv. rohovou variantu, což nejen že ušetří trochu prostoru, ale zároveň to učiní vaši koupelnu originálnější. Pokud máte naopak místa dostatek, můžete vyzkoušet umyvadla dvě. Dvě umyvadla vedle sebe budou vždy působit dojmem určitého luxusu a navíc tím částečně vyřešíte ranní boje o koupelnu, pokud je vaše rodina početnější.
Jak vybrat co nejlepší sifon
Rozhodně jej kupujte zároveň s umyvadlem, abyste předešli situaci, kdy budete nuceni sifon upravovat, protože nejde s umyvadlem dohromady. Nehledě na to, že některé druhy sifonů úpravu vůbec neumožňují. Sifon by měl pocházet od certifikovaného výrobce a jak z praktických, tak i estetických důvodů se raději vyhněte sifonům z plastu.
Zkuste to bez hydroxidu
Jelikož je sifon lapačem všech nečistot, které vám do umyvadla spadnou, je víc než pravděpodobné, že se jednou za čas ucpe. Nejběžnějším způsobem vyčištění je použití nějakého přípravku na bázi hydroxidu sodného v kombinaci s horkou vodou. Většina lidí to tak skutečně dělá. Je však dobré vědět, že tím vždy také dochází k zeslabování a postupnému narušení stěny sifonu. A proto nejlepším, i když poněkud pracnějším způsobem, je rozmontování a manuální vyčištění celého sifonu.
A co baterie?
Při volbě baterií dbejte jak na jejich estetickou stránku, tak i na funkčnost. Správně zvolená baterie může mít výrazný vliv na celkovou spotřebu vody. Chcete-li ušetřit, kupte baterii s perlátorem, který nejen že pomůže s úsporou vody, ale protože bývá vyroben ze speciálního materiálu, neusazuje se na něm vodní kámen a vy se tak vyhnete namáhavému čištění.
Pokud si pořídíte pákové baterie, svěřte jejich instalaci raději odborníkovi. Pákové baterie totiž vyžadují použití tzv. flexi připojení, což jsou vlastně hadičky, které, pokud je nevhodně ohnete, nepropustí téměř žádnou vodu a to určitě nechcete. Součástí některých umyvadlových baterií bývá také systém zvaný Click-Clack. Je to speciální zátka, díky níž jednoduše uzavřete odtok umyvadla. Hodně úspěchů při zařizování koupelny!
Štítky
Interiér Náš důmMohly by vás zajímat další články
Vanu nebo raději sprchový kout?
Mnozí lidé se potýkají s otázkou, zda zvolit do koupelny sprchový kout nebo vanu. Pokusíme se v tomto článku poukázat na výhody a nevýhody obou řešení. …
Chcete položit dlažbu v koupelně jako zkušený profík? Poradíme vám!
Chystáte se položit dlažbu v koupelně? Váháte mezi vlastními schopnostmi a službami nějakého profesionála? Pokud nejste vyloženě „nemehlo“, dejte se do práce...