
Krb, ve kterém hoří dřevo, dodá vašemu příbytku na útulnosti a v porovnání s dalšími způsoby vytápění je i poměrně levným zdrojem tepla. Aby vám však dobře sloužil a vytvářel příjemnou domácí atmosféru, je nutné obstarat si to správné dřevo a také se o krb co nejlépe starat. Že nevíte jaké dřevo je to pravé a jak takový krb udržovat v kondici? Zkusíme si na pár řádcích povědět to nejpodstatnější.
Začněte výběrem dřeva
Základem je výběr vhodného dřeva, kterým budete topit, protože to, jaké dřevo zvolíte, nakonec přímo ovlivní i nároky na údržbu vašeho krbu. Vybírejte tedy jen kvalitní, řádně vyschlé, ideálně alespoň půl roku staré dřevo, protože to mladé obsahuje až 50% vody a proto špatně hoří. Při jeho spalování také vzniká příliš mnoho kouře, což by se vám jistě nelíbilo.

Kvalitní a dobře proschlé dřevo poznáte i podle jasného a čistého plamene, kterým hoří. Při nákupu dřeva se vždy podívejte na jeho konce a pokud jsou na něm patrné praskliny, je patrně starší a tedy sušší. Napovědět vám rovněž může jeho váha. Čerstvé dřevo bude vždy o něco těžší.
Jaký druh dřeva je nejvhodnější?
Pro topení v krbu je vhodné používat zejména tvrdé dřevo jako je dub, jasan, habr nebo buk. Výborně nám poslouží také dřevo z ovocných stromů. Tato tvrdá dřeva hoří sálavým plamenem a zanechávají po sobě v krbu značné množství rozžhavených uhlíků, z nichž potom sálá příjemné teplo ještě dlouhou dobu.
Jak dřevo správně uložit?
Dřevo do krbu nelze ponechat venku na pospas počasí. Déšť nebo sníh může dřevo značně znehodnotit a rovněž mokrá zem, na kterou dřevo položíte, mu dobře neudělá. Samozřejmě že nejlepší je mít nějakou kůlnu, ve které bude dřevo uskladněno. Pokud ji k dispozici nemáte, zhotovte z několika menších klád podložku, na kterou pak dřevo vyskládáte a zakrýt ho můžete plachtou, což docela postačí. Dřevo přitom může dýchat a tedy i dále vysychat.

Jak nejlépe udržovat krb
Zásadní věcí, kterou je třeba mít na paměti, je pravidelné čištění krbu od dehtu (kreosotu) a sazí. Nahromadění kreosotu i sazí může být totiž velice nebezpečné a celkem snadno pak dochází k požáru. Množství těchto usazenin často závisí právě i na kvalitě dřeva a jak jsme se již zmínili, čím sušší dřevo, tím lépe hoří a vzniká tím i méně zplodin. Nejméně jednou do roka je samozřejmě nutné zajistit i odborné vyčištění krbu a komína profesionálem, který vám zároveň vystaví nezbytný doklad o revizi.
S popelem si poradíte
Pokud jde o popel, pak v případě pravidelného užívání krbu, musíte celé topeniště čistit alespoň 1x týdně. Nevíte-li co si počít se sesbíraným popelem, můžete jím alespoň v zimních měsících třeba posypat chodník před domem. Chcete-li o něco zvýšit účinnost spalování dřeva ve vašem krbu, pořiďte si speciální skleněná krbová dvířka. Zároveň tím zamezíte tomu, aby vám uhlíky z ohně létaly do místnosti, což se jinak občas přihodí.

Nezapomeňte na povrch!
Krb včetně skleněných dvířek je dobré udržovat čistý i na povrchu. Vnější části krbu lze čistit obyčejným vysavačem nebo navlhčeným hadrem. Používání chemických přípravků není většinou příliš vhodné, jelikož by mohlo narušit strukturu i barevnost materiálu a to jistě nechceme. Je také samozřejmé, že krb čistíme vždy až po jeho vychladnutí. Čím více se přidržíte dobře míněných rad, které jsme vám dnes poskytli, tím více příjemných chvil u vašeho krbu strávíte.
Štítky
Interiér Náš důmMohly by vás zajímat další články
Krbová kamna – vše, co o nich potřebujete vědět
Krbová kamna mohou nejenom zajistit tepelnou pohodu ve vašem příbytku, ale zároveň vám zpříjemní i chvíle odpočinku. Posezení u hořícího ohně...
Biokrby - ekologické, bezpečné a jednoduché
Zvažujete, že si pořídíte biokrb čili krb na biolíh? Krby na biolíh se vyznačují mnoha pozitivními vlastnostmi, pro které je volí stále více lidí. Krb ve svém…
Topíte dřevem, uhlím nebo peletami a nevíte, jak poznat kvalitní otop? Poradíme vám!
Topení v kotlích na tuhá paliva zajišťuje tepelnou pohodu celé řadě domácností. V tuzemsku se s ním můžete setkat dokonce zhruba v každém třetím domě. Pokud se…