Jak odstranit plevel z vašeho chodníku bez použití chemie?
Jak odstranit plevel z chodníčku před vaším domem nebo třeba z vydlážděného dvorku? Jak se ho zbavit poměrně jednoduchým a pokud možno i šetrným způsobem? I když je možností celá řada, nikdo zřejmě nepochybuje o tom, že ze všeho nejlepší je vzít nářadí, ohnout hřbet a odstranit nežádoucí rostliny ručně. Není to sice cesta nejsnazší, ale rozhodně nejšetrnější. Naprostá většina prostředků k likvidaci plevele totiž více či méně škodí také půdě a tím i řadě organismů, které v ní žijí. My se tedy podíváme, jak se v takové situaci obejít nejen bez chemie, ale raději i bez zbytečné dřiny.
Jak odstranit plevel? Raději bez herbicidů!
Faktem je, že k nejúčinnějším prostředkům určeným k likvidaci plevele patří nejrůznější postřiky s herbicidy. Ty zcela zlikvidují nežádoucí rostliny, a spáry mezi dlaždicemi pak vydrží čisté klidně i čtvrt roku. Použití takových přípravků je však s ohledem na vedlejší účinky přinejmenším poněkud problematické. Jde o to, že herbicidy do značné míry znehodnotí také okolní půdu a navíc se díky dešti mohou dostat i do podzemních vod. Krom toho si musíte dát pozor, abyste postřikem nezasáhli i trávník nebo rostlinky v nejbližším okolí, kterých se vůbec nemáte v úmyslu zbavit. Naštěstí to jde i bez herbicidů a vůbec to přitom nemusí znamenat lezení po kolenou a namáhavé odstraňování plevele rukama. Uvidíte.
Méně škodlivé metody
K metodám, které jsou rovněž účinné a přitom zatíží životní prostředí rozhodně v menší míře, patří například použití octa, kukuřičného škrobu, modré skalice či slané vody z uvařených brambor.
Zkuste tedy kupříkladu smíchat vodu s octem v poměru 3:1, roztokem naplňte rozprašovač a postříkejte všechny spáry mezi dlaždicemi. Je to levné a poměrně efektivní. Použít můžete jak lihový tak i vinný ocet a nebudete-li tento postup opakovat příliš často, přírodě nijak neublížíte. Můžete také plevel posypat kukuřičným škrobem nebo ho pokropit slabým roztokem z modré skalice. Čas od času lze použít i slanou vodu z uvařených brambor. I to celkem slušně funguje. Ale nezalévejte spáry slanou vodou stále dokola, protože pak jednoduše dojde k postupnému zasolení půdy a to jak přímo pod dlažbou, tak případně i v jejím nejbližším okolí, tedy před domem či ve vaší zahradě.
Žádný z těchto postupů tedy raději neaplikujte vícekrát než jednou do roka, protože častější frekvence by měla zcela určitě na půdu a na organismy v ní žijící negativní vliv, i když nejspíš ne tak zásadní jako mohou mít herbicidy.
Zkuste horkou vodu nebo napařovací přístroj!
Použití horké vody je jednou z nejbezpečnějších a nejosvědčenějších cest k likvidaci i toho nejurputnějšího plevele. Horká voda, kterou nežádoucí rostliny zalijete, mívá obvykle stoprocentní účinek. Není to sice „na věky“, protože se takto většinou nezbavíte kořenů, ale budete mít klid po řadu týdnů a později můžete „horkou lázeň“ bez obav zopakovat. Podobně může zafungovat rovněž použití čistícího napařovacího stroje, kterým několikrát přejedete po spárách.
Pomůže vám i speciální kartáč
Tento postup už sice vyžaduje nějakou tu fyzickou námahu, nicméně v porovnání s klasickým pletím jde o práci celkem snadnou a zvládne ji každý. Pořiďte si speciální kartáč s dostatečně dlouhou násadou, jehož hlava je osazena ocelovými štětinami. Těmi totiž ze spár vyškrabete jak plevel (i ten nejdrobnější), tak klidně i mech. Začněte s prací hned na jaře, dřív než se jakýkoliv plevel stihne pořádně uchytit! Jedině tak máte slušnou šanci, že spáry vydrží dost dlouho čisté.
Spáry mezi dlaždicemi něčím vyplňte!
Ať už se plevele zbavíte jakýmkoliv způsobem, můžete vyčištěné spáry na vašem chodníku nakonec vyplnit nějakým materiálem. Pokud to charakter dlažby dovolí, použijte klidně spárovací hmotu a máte vystaráno takřka navždy. Jestliže vám tento postup z nějakého důvodu nevyhovuje, vysypte spáry alespoň keramickým či sklenářským pískem, případně velmi jemným štěrkem. Růst dalšího plevele se vám tak podaří přinejmenším omezit. Je to téměř vždy lepší, než muset se s nežádoucími a zpravidla i velice sveřepými „vetřelci“ potýkat třeba i třikrát nebo čtyřikrát do roka, uvidíte.
Štítky
Zahrada InspiraceMohly by vás zajímat další články
Co je mulčování, proč ho praktikovat a jaký materiál k němu využít?
Že nevíte, co je mulčování? Dobrá, ale určitě jste už tohle slovo přinejmenším někde zaslechli a tak zřejmě tušíte, že nějak souvisí...
Péče o podzimní zahradu
Jistě nepochybujete o tom, že zahrada potřebuje Vaši péči i na podzim. Dnes jsme pro Vás připravili několik základních rad a doporučení, jimiž je záhodno se…
Duben ve vaší zahradě
Duben ve vaší zahradě musí být především časem setby a sázení a to jak květin, stromků či keřů, tak i nejrůznější zeleniny. Z hlediska zahradních prací patří…