Jak oslavit svatého Valentýna? Co podniknout a čím milovaného člověka obdarovat?
Přemýšlíte, jak oslavit svatého Valentýna? Jak strávit tento zvláštní den, kdy si zamilovaní lidé vyjadřují svou lásku a vzájemnou náklonnost? Nevíte, čím potěšit svůj protějšek? No, nevadí, na něco už společně přijdeme. Připravili jsme pro vás pár celkem tradičních, ale i méně obvyklých tipů na dárky a také na to, co by se dalo o svatém Valentýnu podniknout.
A nejen to. Pokusíme se rovněž zjistit, kde má tento svátek svůj původ, a podíváme se, zda jsou naše oslavy svatého Valentýna v něčem jiné než ve Spojených státech, v Jižní Koreji nebo třeba ve Finsku.
Jak oslavit svatého Valentýna? Užijte si ho naplno!
Den svatého Valentýna se nezadržitelně blíží. Některé z nás to možná příliš nevzrušuje a najdou se i tací, kteří k tomuto svátku přistupují poněkud svérázně. Většina lidí, zejména pak těch mladších, však obvykle tento svátek očekává s nadšením a užívá si ho plnými doušky.
Pravda sice je, že u nás svatý Valentýn nemá nijak dlouhou tradici, přesto se však poměrně dobře „uchytil“. A vůbec nevadí, že je možná až příliš spojován s komercí. Kdo chce, oslaví ho po svém. A slavit je rozhodně co! Láska, vzájemná náklonnost a porozumění mezi dvěma blízkými lidmi. To přece stojí za oslavu. Nestyďte se proto vyznat své city, a také svou lásku něčím obdarovat. Den svatého Valentýna vám nabízí ideální příležitost!
Není to moderní výmysl
Někdo možná namítne, že je svátek svatého Valentýna jen moderním výmyslem, který má některým obchodníkům zajistit zajímavější tržby. A to je omyl! Ne snad, že by lidé v souvislosti s tímto dnem více neutráceli, ale samotná podstata svátku zamilovaných má mnohasetletou tradici.
Jeho kořeny údajně sahají až do 3.století. Vznikl prý v Římě a to spojením dvou událostí. Římského svátku plodnosti zvaného Lupercalia a dne umučení Valentina – biskupa z Terni (14. února r. 269), který byl prý popraven kvůli tomu, že navzdory vůli císaře Marka Aurelia (zvaného Germanikus), který zrušil institut manželství, tajně oddával zamilované páry. Dá se tedy říci, že Valentin zemřel pro lásku a jeho památka je proto v souvislosti se zamilovanými lidmi připomínána právem.
Stojí za vznikem tradice Angličané?
Zdaleka ne všichni, kdo se tématu věnují, si jsou jisti tím, že se původ svátku svatého Valentýna opírá o historická fakta. Řada současných akademiků dokonce tvrdí, že je celý svátek spíše jakousi „moderní“ legendou, která vznikla až někdy ve 14. století v Anglii. A faktem je, že do té doby nenajdete v evropských historických pramenech o nějakých oslavách „dne zamilovaných“ v podstatě ani zmínku. No, těžko říct. Svátek je to ale každopádně velmi milý, tak proč si ho neužít? Máte-li s kým.
Co 14. února podniknout?
Jste zamilovaní? Máte vedle sebe někoho, na kom vám opravdu záleží? Pak je rozhodně co slavit! Den všech zamilovaných si můžete užít nejrůznějšími způsoby. Podívejte se, co lze 14. února podniknout:
- Zajděte si do slušné restaurace na romantickou večeři.
- Objednejte si nějaké výjimečné jídlo a kvalitní pití domů – najezte se hezky v soukromí a pak sledujte romantický film, pouštějte si příjemnou hudbu.
- Vydejte se někam za kulturou – divadlo nebo koncert vám mohou nabídnout výjimečný zážitek.
- Dopřejte si společný wellness, třeba ve vířivce!
- Podnikněte společný výlet – je toho hodně, co můžete navštívit (botanická zahrada, ZOO, muzeum nebo nějaká výstava).
- Objednejte si třeba dvoudenní pobyt v luxusním hotelu.
Bez dárku to rozhodně nepůjde!
Pokud někoho milujete, den svatého Valentýna je vhodnou příležitostí k tomu, abyste se mu se svou láskou svěřili. Že jste spolu už docela dlouho? Nevadí! Každý člověk rád slyší, že je milován. A k vyznání lásky patří i nějaký ten dárek. Kromě obvyklých růží, bonboniér či parfémů však můžete letos zkusit i něco jiného. Zvažte například toto:
- Erotické prádlo nebo nějakou „speciální“ hračku či pomůcku.
- Lahev kvalitního alkoholu s unikátní - „na míru“ vyrobenou etiketou.
- Šperk ze zlata nebo jiného drahého kovu – ideálně nějaký přívěsek.
- Pro muže kvalitní košili nebo značkové hodinky.
- Ženě luxusní kabelku nebo balíček s prvotřídní kosmetikou.
Oslavy svátku jsou v každé zemi trochu odlišné
Není nad romantiku, co říkáte? Když jste zamilovaní, vidíte celý svět v růžovějších barvách. Okamžiky strávené s milovanou osobou jsou jako balzám na duši. Ceníme si jich dokonce natolik, že jsme jejich oslavě věnovali konkrétní den v roce. Den svatého Valentýna.
Jak se obvykle slaví u nás, to asi víte. Co ale za hranicemi České republiky? Je to všude stejné? Nebo alespoň podobné? Tak se na to podíváme.
- Spojené státy – v Americe je tento svátek mimořádně populární. Američané dávají svou náklonnost k druhému často až ostentativně najevo, a za valentýnská přáníčka, různé sladkosti, květiny a šperky každoročně utrácejí miliardy dolarů. Nejoblíbenějším dárkem jsou pak určitě čokoládová srdíčka s nějakým osobním vzkazem. Třeba „Kiss me! “ nebo „Be mine!“ atd.
- Brazílie – možná vás to trochu překvapí, ale převážná většina lidí v Brazílii 14. únor neslaví. Místo toho uctívají svatého Antonína coby patrona manželství a všech zamilovaných – jeho den však připadá až na 12. června!
- Velká Británie – na britských ostrovech si zamilovaní užívají hlavně romantické večeře (ať už v restauraci nebo v soukromí). Sváteční nálada, byť v poněkud „serióznějším“ duchu, je každopádně všudypřítomná. A co květiny, čokolády nebo drobné šperky? Ty jsou naprostou samozřejmostí.
- Finsko – v této severské zemi je 14. únor slaven jako „Den přátelství“ a obvykle se proto slaví v kruhu přátel. Jste single? Nevadí! Tam se to tak nebere. Zajeďte si do Finska a oslavte svatého Valentýna společně s přáteli. Nějaké dárky, třeba obyčejné přání nebo nějaká sladkost, jsou však i tady celkem běžné.
- Jižní Korea – specifikem oslav dne svatého Valentýna v Jižní Koreji je to, že se pozornost soustředí především na muže. Ženy své partnery hýčkají, zahrnují je drobnými dárky a věnují jim náležitou péči.
Štítky
InspiraceMohly by vás zajímat další články
Velikonoční zvyky v zemích blízkých i vzdálených
Velikonoční zvyky a tradice jsou s oblibou udržovány v celé řadě zemí a to takřka bez ohledu na fakt, na který z obydlených kontinentů právě...
Oslavy Vánoc v cizině se od těch našich často liší. Jak si tyto svátky užívají lidé třeba v Austrálii nebo v takovém Japonsku?
Každoroční oslavy Vánoc jsou už za dveřmi. Lidé se snaží vymyslet, čím by obdarovali své nejbližší, vybírají stromek a pečou cukroví...
Víte, kdo nosí vánoční dárky? Ježíšek, Děda Mráz nebo snad hodní skřítci?
Vánoce se bez dárků jednoduše neobejdou. V tom mají jasno zejména děti a to po celém světě. Už je to tak. Tradice je jednou tradice a dodržovat by se měla...