Jak postavit pergolu svépomocí? Máme pro vás pár užitečných rad a tipů!

Chcete si postavit pergolu svépomocí? Klidně můžete. Pokud máte kutilskou náturu a alespoň trochu šikovné ruce, nejspíš se vám to podaří. Ale pozor! Jen s odhodláním a šikovností si určitě nevystačíte. Bude to chtít i nějaký ten návod. A právě s tím vám dnes pomůžeme. Podíváme se především na to, jaký materiál je na stavbu pergoly vhodný, kam byste ji měli umístit nebo zda budete potřebovat stavební povolení. A přidáme i několik dalších, neméně užitečných rad a tipů.
Připraveni? Tak se dáme do práce!

Postavit pergolu svépomocí nebo přizvat odborníky?
Pergola, jak jistě dobře víte, je okrasnou stavbou, která se nejčastěji objevuje v zahradách a někdy také v parcích. Slouží zejména coby zastřešené místo k odpočinku. Někdy stojí zcela samostatně, ale bývá také doplňkem altánů a zdaleka nejčastěji pak jakýmsi přirozeným pokračováním našich rodinných domů, kde může třeba nahrazovat klasickou verandu.
Teplé letní měsíce jsou za dveřmi a s nimi i příjemné chvíle strávené venku. Pokud rádi odpočíváte na zahradě a to ať už sami nebo s přáteli, vlastní pergolu jistě oceníte. Než si ale budete moci pohovět, musíte se rozhodnout, zda si pergolu postavíte svépomocí nebo jestli její realizaci svěříte odborníkům. První varianta samozřejmě vyžaduje jistou zručnost a kromě potřebného materiálu a vhodného nářadí navíc také ochotného pomocníka. Úplně sami zkrátka nic pořádného nepostavíte. Druhou a pohodlnější cestou je spolupráce s odborníky. Firmy, které vám ochotně vyhoví, samozřejmě existují. A není jich málo.
Takže, jak se rozhodnete? Pustíte se do práce? Výborně! My vám situaci trochu usnadníme.

Kam s ní?
První věc, kterou musíte vyřešit, je umístěné pergoly. Na tom závisí, jaký typ si postavíte. Zda půjde o pergolu volně stojící nebo o takovou, která bude navazovat na obvodovou stěnu domu, ze kterého se bude pod pergolu vstupovat. Druhá varianta je oblíbenější. Jak jinak. Má řadu předností. Například? No, pergola umístěná přímo u domu je do jisté míry chráněna před sluncem. V parném létě to oceníte. Stěna domu také poskytuje závětří, takže se alespoň z jedné strany obejdete bez instalace bočního krytí. To vám zase přijde vhod v méně teplých, zato však větrných dnech. Sami uvidíte.
Aby vám šla práce od ruky
Aby vám šla práce hezky od ruky, vyplatí se důkladná příprava. Určitě byste si měli celou stavbu pěkně nakreslit. Vybrat si vhodný materiál a sehnat ho v dostatečném množství, připravit spojovací materiál a nachystat nářadí. Promyslete si, z čeho bude podlaha. I to je celkem důležité. A je tu ještě něco. Úřady!
Víte, zda budete potřebovat stavební povolení? Nevíte? Můžeme vás uklidnit. S úřady nic vyřizovat nemusíte, což je s ohledem na zpackanou digitalizaci stavebního řízení jistě dobrá zpráva. Pergoly totiž podle nových pravidel patří k tzv. drobným stavbám, k jejichž realizaci stavební povolení nepotřebujete. Musí se ale jednat o volně stojící stavbu bez uzavřených stěn o maximální zastavěné ploše 40 m2. Její výška nesmí přesáhnout 5 metrů a musí být umístěna alespoň 2 metry od hranice vašeho pozemku.

A co rozměry? Nejméně 3 x 4 metry!
Tak co? Bude vaše pergola někde v zahradě nebo přímo u domu? A máte jasno v tom, o jak velkou stavbu vůbec půjde? Nemáte? Tak to si nejprve rozmyslete, kolik pro ni máte místa. A zkuste si také představit, co všechno pod ni hodláte schovat. Jak velký stůl a kolik židlí. Budou tam velké květináče? A co gril? To vše je dobré předem vědět.
Rozměry vaší pergoly jsou ale také důležité s ohledem na již zmíněné stavební povolení a rovněž kvůli množství materiálu, který si musíte obstarat. To dá rozum. Aby mohli pod pergolou pohodlně odpočívat třeba čtyři lidé, chce to půdorys tak 3 x 4 metry. Nejméně! Každopádně si načrtněte jednoduchý plánek, kde si vše pěkně rozvrhnete. A co výška? Minimálně dva a čtvrt, optimálně pak dva a půl metru.

Podlaha
A nyní se podíváme na podlahu. Z čeho by měla být? No, to si dobře rozvažte! Bude na ní stát nábytek a případně i další vybavení. A koneckonců, budete se po ní pohybovat vy. Měla by být každopádně odolná a v ideálním případě i snadno udržovatelná. Nejdéle vám bude sloužit kvalitní kámen, beton nebo keramická dlažba. Pravdou nicméně je, že své kouzlo má i dřevěná podlaha. Jen toho tolik nesnese.
- Kámen – vyberte si kameny s rovnou plochou, aby se pohodlně pokládaly do hlíny, případně do betonu.
- Beton – chcete dokonale rovnou pochozí plochu? Udělejte podlahu pouze z betonu!
- Keramická dlažba – snadno se čistí, většinou vypadá opravdu dobře a nebývá ani nijak zvlášť drahá.
- Dřevo – obvykle působí přívětivým dojmem a nijak nenaruší celkový dojem z vaší zahrady. Musíte o něj však důkladně pečovat a chránit ho před vlhkem i sluncem a to pomocí speciálních nátěrů.

Dřevo nebo hliník?
A nyní se konečně podíváme na materiál na samotnou stavbu. Faktem je, že drtivá většina pergol postavených svépomocí, je vyrobena ze dřeva. Kutilům se s ním zkrátka dobře pracuje. Dřevěnou pergolu navíc zvládnete postavit i s obyčejným hobby nářadím. Velikost stavby, její tvar, ale i další detaily jsou pak zcela ve vaší režii. Máte prostě do značné míry „volnou ruku“. Pergolu lze však postavit i z hliníku. Nespornou výhodou tohoto materiálu je minimální údržba a velmi dlouhá životnost. Pergola z hliníku se celkem hodí k moderním novostavbám. Bydlíte v prvorepublikové vile? Na hliník zapomeňte! Takový dům „chce“ dřevo.
Rozhodli jste se dát přednost hliníku? Materiál a to včetně toho spojovacího seženete u specializovaných prodejců. Takže žádný problém.
Ale teď zpátky ke dřevu.
Smrk, modřín nebo borovice
Hodláte postavit pergolu, která něco vydrží? Obstarejte si dřevo ze severských lesů! Fošny, laťky a hranoly vyrobené z takového dřeva bývají velmi pevné a jejich životnost je opravdu dlouhá. A jakou konkrétní dřevinu zvolit? Hodí se smrk, modřín i borovice. Stejně jako u dřevěné podlahy však nesmíte zapomenout materiál důkladně ošetřit. Kvalitní impregnace je základ. Pergolu ochrání před dřevokazným hmyzem i před vlhkostí.

Stavíme - krok za krokem
Nejprve si pečlivě vyměřte půdorys. Tím stanovíte umístění nosných sloupků. Pak odeberte vrchní vrstvu hlíny a to do hloubky asi 20 cm a vyznačte polohu patek. Zkontrolujte, zda je půdorys pravoúhlý! V místech, kde budou nosné sloupky, vykopejte jámy zhruba 70 až 80 cm hluboké a 25 až 35 cm široké. Jámy zalijte betonem se zapuštěnými plochými železy, na kterých budou dřevěné sloupky ukotveny. Trámy v patkách upevníte vruty a od základu byste je měli oddělit hydroizolační vrstvou. Co dál?
Nosnou konstrukci nahoře pospojujte vodorovnými trámy. Použijte kovové úhelníky. Asi tak půl metru od země pak celou konstrukci zpevníte dřevěnými hranoly širokými asi 8 cm. Chcete pořádnou střechu nebo bude pergola více méně nekrytá? Nemá-li na vás pršet, dejte na střechu fošny a navrch pak kvalitní lepenku. Okolo pergoly připevněte mřížky z laťovek. Dřevo můžete impregnací ošetřit už předem, ale nevadí, pokud tak učiníte až později. Jen fošny na střechu je rozumné natřít hned na začátku. A na závěr se dáte do podlahy. Ale o té jsme už pár řádek napsali. Jen nezapomeňte, že podklad musí být rovný a ideálně i opatřený drenáží ze štěrku, která odvede přebytečnou vodu.
A jak jsme řekli hned úvodem, bez šikovného pomocníka se do ničeho nepouštějte. Materiál není zadarmo!
Obrázky č. 1 a 2 vytvořeny pomocí Gemini 2.0 Flash, obrázek č. 3 pomocí ChatGPT 4o
Štítky
Zahrada Náš důmMohly by vás zajímat další články
Zahradní posezení jako oáza klidu a relaxace
Zahrada pro většinu z nás představuje jakousi oázu určenou k relaxaci. Tento prostor si tedy…
Pořiďte si skleník a můžete zahradničit 12 měsíců v roce!
Chcete si pořídit skleník? Výborný nápad! Jaro se pozvolna blíží a pro jeho vybudování nastane už brzy ideální čas. Zelenině nebo nejrůznějším květinám ...
Terasu vydlážděte přírodním kamenem - dům se zahradou se tak propojí tím nejpřirozenějším způsobem.
Terasa je místem určeným k odpočinku a měli byste se na ní cítit příjemně. Jak známo, nejlépe se relaxuje v přírodě. Pokud se chystáte terasu u vašeho domu vybudovat ...
Pořiďte si zimní zahradu – místo, kde můžete relaxovat při jakémkoliv počasí
Trávíte hodně času na zahradě? Oblíbili jste si posezení uprostřed zeleně? Není divu. A k tomu šálek kávy nebo studený džus, případně vychlazené pivo...