Jak vybrat vertikutátor? A jak často ho při péči o trávník použít?

Lámete si hlavu s tím, jak vybrat vertikutátor? Nechcete sáhnout po prvním výrobku, který se vám namane? To zní rozumně. Vertikutace trávníku je pro krásně zelený a zdravý pažit stejně tak důležitým úkonem jako sekání klasickou sekačkou. A aby vám šla práce hezky od ruky, musíte mít k dispozici kvalitní vertikutátor. Než se ale podíváme na pár tipů, které by vám při výběru spolehlivého stroje mohly přijít vhod, řekneme si něco o samotné vertikutaci travního porostu. Uvidíte, jaký má taková péče význam.

Než začnete vybírat vertikutátor
Jste přesvědčeni, že si váš trávník zaslouží jen prvotřídní péči? A kvalitní sekačku už máte? Tak teď by to chtělo ještě spolehlivý vertikutátor! Než ale začnete nějaký stroj vybírat, pojďme si říci, k čemu vám bude vůbec dobrý. Podíváme se tedy, v čem vertikutace travního porostu vlastně spočívá a proč je pro vaši zahradu tak důležitá.
Vertikutace je pojem označující vertikální sekání. Dochází k naříznutí travního drnu, čímž se vytvářejí nové kořínky. Odstraňuje se travní plsť, mech a nežádoucí plevel - zkrátka všechno, co trávu dusí. Touto blahodárnou procedurou zajistíte snadný přístup živin, vody, slunce i vámi přidaného hnojiva. Váš trávník bude lépe prospívat. Bude zdravý, hustý a sytě zelený. Pravidelná vertikutace má pro dokonalý trávník stejný význam jako sečení nebo náležité zavlažování. Bez ní se krásného a svěžího pažitu jen tak nedočkáte. Leda byste starý trávník strhli a založili zcela nový. To je ovšem poměrně pracné.

Je to provzdušnění nebo ne?
Pletete si vertikutaci s provzdušňováním? Nevadí, to se stává. Tak jen pro pořádek. Provzdušňování je v podstatě všechno, co usnadní přístup vzduchu do půdy. Kromě běžného hrabání provzdušňovacími hrabičkami je to tedy právě i vertikutace, při které však dochází ve zvýšené míře i ke zmíněné eliminaci plsti či mechu a především pak k velmi důležitému prořezávání výhonků, díky němuž se porost dále zahušťuje! Vertikutace je tedy způsob péče, který lze považovat za komplexnější. Pro krásně zelený a hustý trávník je taková procedura nezbytná.
A kdy vašemu trávníku vertikutaci dopřát? A stačí ji provést jedenkrát do roka?

Kdy jen ten správný čas?
Vertikutaci je nejlepší provádět dvakrát ročně. Poprvé v březnu či v dubnu, a podruhé třeba v září. Proceduru však dopřejte pouze dobře zakořeněnému trávníku! A nikoliv takovému, který jste založili teprve nedávno - třeba loni nebo předloni. Jinak ho s největší pravděpodobností vytrháte! Vertikutaci provádějte ideálně za suchého počasí. Optimální hloubka prořezávání se může pokaždé lehce lišit. Zkuste tak 3 nebo maximálně 4 milimetry.
Bojíte se, že bude trávník po vašem zásahu vypadat zbědovaně? Chvíli asi ano, nicméně brzy pookřeje, zazelená se a zhoustne! Jen ho nezapomeňte hned po vertikutaci posypat křemičitým pískem, který zaplní rýhy a zabrání zbytečnému udusání trávy.
Objevila se v trávníku holá místa? Nic překvapivého! Musíte je dosít! A celé travní ploše pak dopřejte ještě dlouhodobé hnojivo i vydatnou zálivku!

Po jakém modelu sáhnout?
Princip vertikutátoru je prostý. Každý takový stroj je opatřen rotujícím válcem s několika noži. Tyto nože při pohybu vnikají do půdy, kterou provzdušňují. Oddělují přitom travní odnože, kypří hlínu, zbavují trávník plevele, mechu nebo zbytků staré trávy. A jaký typ vertikutátoru bude pro vás nejlepší?
To, po jakém modelu se vyplatí sáhnout, záleží především na velikosti vašeho pozemku!
- Pokud máte jen skromnou zahrádku, možná vám budou stačit docela obyčejné vertikutační hrábě, případně stroj bez jakéhokoliv pohonu. Vhodný však může být také elektrický vertikutátor. Obvykle jde o lehký a praktický stroj, který se snadno ovládá. Jeho výhodou je i to, že kromě běžného čištění nepotřebuje zvláštní údržbu. Při práci však musíte dávat pozor na přívodní kabel!
- Je vaše zahrada větší? Má více než 300 či 400 metrů čtverečních? Pak vám jistě přijde vhod benzínový vertikutátor. Je sice trochu těžší a rovněž hlučnější než jeho elektrický „kolega“, ale bývá také výkonnější. Poradí si i s poněkud tvrdší půdou a dobře zvládne poměrně členitý terén. S vaším přispěním odvede práci rychle a spolehlivě!

Hloubka prořezu i sběrný koš
Každý vertikutátor by měl být vybaven sběrným košem, abyste nemuseli travní plsť a plevel pracně odklízet. Je to podobné jako u klasické sekačky na trávu. Značnou výhodu také představuje možnost výměny válce za drátkový, díky čemuž má stroj dvojí využití. Válec s noži vám poslouží k vertikutaci, zatímco válec opatřený drátky jen k běžnému pročesání a provzdušnění, které můžete provádět i častěji než jen dvakrát do roka.
Při výběru stroje si také všímejte toho, zda je možné ručně nastavit hloubku prořezu. Prodávají se totiž také stroje s přednastavenými stupni prořezu. Jelikož se však nože časem trochu opotřebují, může být ruční nastavování výhodnější. Lépe tak dosáhnete požadované hloubky prořezu.
Jak vidíte, na výběru vhodného vertikutátoru není vůbec nic složitého. Zvládne to každý, nemyslíte?
Štítky
ZahradaMohly by vás zajímat další články
Živé ploty
Živé ploty dnes hrají důležitou úlohu na mnoha tuzemských zahradách. U vašeho rodinného domu vám v prvé řadě zajistí potřebné soukromí.…
Zahrada potřebuje péči i v listopadu
Zahrada je místem, kde je od jara do podzimu neustále co dělat a ani listopad nepředstavuje v tomto ohledu žádnou výjimku. Sice ještě kvetou pozdní okrasné…
Péče o trávník od A až do Z
Péče o trávník je záležitost dlouhodobá a systematická, která se řídí celou řadou důležitých pravidel. Někdo si možná myslí, že pažit na zahradě...
Jak udržet vodu v zahradě? Nádrže, svejly nebo mulčování - vše spolehlivě funguje!
Snažíte se udržet v zahradě co nejvíce vláhy, abyste při péči o trávník, zeleninu nebo květiny nebyli odkázáni na stále dražší vodu z kohoutku? Dobře děláte! Že není zalévání...