Melouny se pěstovaly již ve starověku, byly objeveny na nástěnných malbách v hrobech faraonů. Mohly pocházet i z Afriky, tam se vyskytují ještě volně rostoucí sladké melouny. Jsou to jednoleté plazivé rostliny dorůstající podle odrůdy až do délky čtyř metrů. Vhodný pozemek pro pěstování melounů je ten, který je chráněný před větrem. Zvolte jižní nebo jihovýchodní stranu. Pro pěstování melounů se nejlépe hodí půda s neutrální reakcí. Půda by měla být písčitá. Kořenový systém vodního melounu, jde do hloubky asi 1 m, a boční kořeny vyžadují v horních vrstvách půdy dostatek prostoru. Porost během vegetace pravidelně odplevelujte, okopávejte, přihnojujte.
Výsadba sazenic melounů
Použití sazenic vám pomůže vyřešit problém krátkého léta. Sazenice zaséváme na začátku května v jednotlivých květináčích s kapacitou nejméně 0,3 litrů. Když semena zakoření a objeví se klíčky, přesadíme je do většího hrnce, posypeme pískem, přikryjeme fólií a uložíme na teplé místo. Někdy i za týden vyrostou první výhonky. Teplota při sázení venku by měla být přes den kolem 25 ° C. Optimálně vyvinutá rostlina má 3-4 listy a pevný, zakořeněný bal s bílými ne nahnědlými konci. Před přesazením rostlinky otužujeme. Při přesazení melounu do hlíny, můžeme rostlinku zasypat až po lístky. Do pařeniště sázíme vždy do jednoho okna 2 rostlinky. Do skleníku 1ks na 150 cm. Otužilé rostlinky vysazujeme na záhon v květnu, nejlépe po 15. květnu. Rostlinky nezapomeňte podle potřeby zavlažovat a vyjednotit (ponechte pouze ty nejkvalitnější).
Pár tipů na závěr
- Při zavlažování nepolévejte vodou melounové listy a plody. Zavlahujte spíše půdu okolo. Nepolévejte je na poledne ve slunném žáru, ale ráno a večer (podle potřeby). Ideální je odstátá dešťová voda.
- Pokud pěstujete melouny ve fóliovníku, bude nutné je opylit uměle.
- Jako klasické hnojivo se používá chlévský hnůj zaoraný do půdy ještě předcházející podzim, a kombinované hnojivo NPK s obsahem dusíku, fosforu a vápníku.
- Melouny můžete vypěstovat kdekoliv v ČR. Není pravda, že vyrostou pouze na Jižní Moravě (i když tam se jim daří nejvíce)
Fotografie “Watermelon” od “Jim, the Photographer” licencovaná pod CC BY 2.0.
Štítky
ZahradaMohly by vás zajímat další články
Tropické rostliny ve vaší zahradě?
Pěstovat na zahradě tropické rostliny lze docela dobře i v našich zeměpisných šířkách. Vyžaduje to však určité znalosti. Musíte si totiž především vybrat ty…
Víte, jakou půdu máte ve vaší zahradě? A víte, jak ji případně vylepšit, aby se u vás rostlinám dařilo?
Je půda ve vaší zahradě hlinitá, písčitá nebo třeba jílovitá? Zajímá vás, jaké jsou mezi jednotlivými typy rozdíly a co můžete udělat pro to, aby byla půda…
Kompost může mít na vaši zahradu blahodárné účinky. Víte, co do něj patří a jak s tímto pokladem správně nakládat?
Kompost je bezesporu důležitou součástí každé prosperující zahrady. To vám jistě potvrdí nejeden zahrádkář. Při pěstování zeleniny, květin nebo třeba...