Nejlepší švestkový koláč a povidla jako od babičky - recepty, které zvládne každý
Pokud milujete švestky, máte nejspíš rádi i švestkový koláč. A možná, že alespoň čas od času sáhnete také po sklenici s kompotem. Jestli ano, není na tom nic divného. Švestky chutnají skoro každému. Patří mezi nejoblíbenější druhy ovoce, na které můžete v našich končinách narazit. Jsou sladké a šťavnaté a mají i příjemné aroma. Je tedy pochopitelné, že na ně mnozí z nás nedají dopustit. Někdo zbožňuje švestkové koláče a buchty, další dává přednost čerstvě utrženým plodům. A najdou se mezi námi i milovníci švestek sušených a samozřejmě také jedinci, kteří vždy rádi ochutnají „sousedovu“ slivovici.
O alkoholu tu ale řeč nebude. Ne snad, že bychom netušili, jak vyrobit pořádnou slivovici. Necháme to však raději odborníkům a zaměříme se na jiné pochoutky. Nabídneme vám recept na prvotřídní švestkový koláč, a podíváme se, jak připravit ta nejlahodnější povidla, aby byla jako „od babičky“. A přidáme i pár zajímavostí.
Švestka je původem z Kavkazu
Švestky považujeme za domácí druh ovoce. A málokoho by asi napadlo, že neprávem. Jejich domovinou je však daleký Kavkaz, odkud se v průběhu mnoha staletí rozšířily napříč planetou. Tedy i k nám. Věděli jste, že se o jejich pěstování na našem území zasloužil Karel IV., římský císař a český král? Nevěděli? Přesto je to tak.
Faktem ale také je, že v Evropě se pěstovaly už ve starověkém Římě a znali je i pradávní obyvatelé našich krajů. Tehdejší švestky však měly trochu odlišnou podobu. Prostě vypadaly jinak. Většinou se jednalo jen o drobné plody, jejichž chuť nebyla ještě zdaleka tak lahodná jako je tomu u naprosté většiny dnešních odrůd. Švestka zkrátka ještě musela projít důkladným šlechtěním, aby byla co nejchutnější a získala si své příznivce. A těch je dnes nepočítaně. K vysoké oblibě tohoto ovoce však nepřispěla pouze jeho skvělá chuť nebo rozmanité možnosti využití šťavnatých plodů, ale rovněž poměrně snadné pěstování a množení.
Je libo koláč s drobenkou nebo raději s mákem?
Švestkám se v našich končinách daří o něco hůř než v minulosti. To je bohužel fakt. Trápí je řada chorob a škůdců, a na jejich úrodě se čas od času podepíše i nepříznivé počasí. Dovedete si ale představit českou kuchyni docela bez švestek? To asi ne. A naštěstí ani nemusíte. Alespoň prozatím. Švestek je zkrátka stále dost. Takže?
Takže si nějaké natrhejte nebo si jich pár přineste z obchodu. A pokud je nesníte dřív než dojdete domů, můžete si z nich upéct lahodný koláč. Ten klasický, s drobenkou, ten určitě znáte. Ale co švestkový koláč s mákem? Už jste ho někdy vyzkoušeli? Pokud ne, tady máte jednoduchý recept:
Co budete potřebovat: švestky, 250 g polohrubé mouky, 150 g krupicového cukru, 100 g mletého máku, skořicový cukr, prášek do pečiva, 2 vejce, 1 dl vody, 2 dl oleje.
Jak na to: mouku smícháte s práškem do pečiva a postupně přidáte i vše ostatní kromě skořicového cukru a cca 1/3 máku (asi 30 až 35 g). Důkladně promícháte a vypracujete těsto. Na plech položíte pečící papír a na něj připravené těsto nalijete. To pak posypete zbývajícím mákem, nakladete na něj rozpůlené švestky a nakonec vše vylepšíte skořicovým cukrem. A jak koláč upečete? Zhruba půl hodinky na 180 °C obvykle postačí.
Nejlepší povidla bývala od babičky
Švestkový koláč může mít různou podobu. A zřejmě až na výjimky bude vždy chutnat výtečně. A jak je to s povidly? Pokud jde o tak tradiční záležitost jakou je příprava povidel, většina zkušených lidí vám asi potvrdí, že nějaké experimenty bývají obvykle na škodu. Proč vymýšlet další inovace, když nejlepší povidla, jaká existují, jsou ta „od babičky“? Jednoduchá a přitom poctivá. Zkrátka naprostá klasika. Tady je máte:
Co budete potřebovat (cca na 6 větších sklenic): 3 kg švestek, 1200 až 1500 g cukru (krystal nebo krupice), 200 ml octa.
Jak na to: omyté a vypeckované švestky nakrájejte nebo natrhejte do hrnce (každou asi tak na 4 kusy). Nezapomeňte je ochutnat a podle toho, jak jsou sladké, přidejte množství cukru (1,2 až 1,5 kg). Zalijte octem, vše pečlivě promíchejte, hrnec zakryjte alobalem tak, aby „poklička“ úplně netěsnila, a nechte odstát asi 24 h. Po 10 až 12 hodinách můžete obsah hrnce ještě jednou promíchat. Hrnec pak dejte na plotnu a švestky s cukrem zhruba hodinu zprudka povařte. Pak uberte na teplotě a vařte ještě asi dvě další hodiny. Obsah hrnce musíte průběžně míchat, jinak se povidla připálí! Až budou mít povidla ideální konzistenci (ani moc řídká, ani moc tuhá), naplňte jimi sklenice až po okraj, zavíčkujte a otočte „vzhůru nohama“. To je vše.
Švestky jsou tělu prospěšné
Švestky jsou nejen velice chutné, ale navíc i zdravé. Ať už si je dopřejete čerstvé či sušené, nebo je zkonzumujete v nějakém moučníku, vždy vašemu tělu prospějí. Jsou plné vitamínu B, obsahují draslík, zinek a železo, ale i důležitou vlákninu zvanou pektin. Podporují krvetvorbu, přispívají ke správnému růstu vlasů, nehtů, kostí i zubů, jsou zdravé pro mozek a snižují riziko vzniku cukrovky druhého typu.
Chcete o nich vědět ještě něco? Tak tady máte pár zajímavostí:
- Existují desítky odrůd, ale přesné číslo vám asi nikdo neřekne.
- Švestky se pěstují na všech kontinentech kromě Antarktidy.
- Pecky švestek obsahují amygdalin. Pokud jich zkonzumujete větší množství, může tato látka ve vašem těle začít uvolňovat kyanid. Pecky proto rozhodně nejezte!
- Pro Číňany jsou švestky symbolem štěstí.
- Švestky jsou významným zdrojem antioxidantů.
- Pokud jich sníte opravdu hodně, mohou mít projímavý účinek.
Štítky
InspiraceMohly by vás zajímat další články
Rakytník řešetlákový lze sklízet už v srpnu. Víte, jak ho pěstovat a jak využít jeho plody?
Rakytník řešetlákový je okrasný opadavý keř, který může vcelku úspěšně pěstovat téměř každý. Pochází sice z Ruska, ale dnes je již...
Jak zpracovat jablka, když je úroda více než bohatá? Tyto recepty vás nikdy nezklamou!
Jak zpracovat jablka, jestliže se jich urodilo mnohem víc, než jste schopni zkonzumovat? Sklep je plný a spižírna rovněž? Příbuzným i sousedům jste rozdali...
Vyzkoušejte fermentaci – kvašené pokrmy vám zachutnají a prospějí vašemu zdraví!
Fermentace je tradiční, spolehlivá a nanejvýš zdravá metoda úpravy potravin. Patří k nejstarším způsobům, jimiž lidé konzervují rozmanité pokrmy. Omrzelo vás už klasické zavařování...
Milujete jahody? Máme pro vás ty nejlepší recepty – pochutnáte si!
Hledáte ty nejlepší jahodové recepty? Pak jste tady správně. Připravili jsme jich pro vás hned několik. Jeden lepší než druhý! Než se na ně ale podíváme, řekneme si, jak jahody správně sbírat...