Odolné pokojové rostliny, které snadno přežijí i nedokonalou péči začátečníka

Chcete si pořídit pár pokojových rostlin, aby to u vás doma trochu „ožilo“? Rádi byste, aby se váš příbytek zazelenal, případně rovnou rozkvetl, ale protože nemáte mnoho zkušeností, váháte, jakým druhům dát přednost? Zkrátka si chcete obstarat takové rostliny, o které se dokážete postarat, i když jste v podstatě začátečník? Máte štěstí. Výběr je totiž pestrý. Nenáročných pokojových rostlin je jednoduše tolik, že nebudete vědět, po které z nich dříve sáhnout. Nevěříte? Pár takových, které si bezpochyby zaslouží vaši pozornost, vám dnes ve stručnosti představíme. Možná, že se vám na první pohled zalíbí.

Pokojové rostliny pro krásu i užitek
Lidé se rostlinami zpravidla obklopují hlavně proto, že jsou krásné. Pohled na ně zkrátka uklidňuje a přináší příjemné pocity. Byt, ve kterém nenarazíte na žádnou rostlinku, obvykle působí poněkud studeným a často až sterilním dojmem. Nemyslíte? A zdaleka nejde jen o estetickou stránku věci. Řada rostlin dovede zachytávat a také zpracovávat některé škodlivé látky. Zkrátka čistí vzduch ve vašem příbytku! Aby se však jednotlivým druhům u vás dařilo, musíte vědět, co potřebují. Některé mají rády hodně slunce, jiné spíše polostín. Další potřebují spoustu vody, zatímco jiným by příliš častá zálivka jedině uškodila. A protože nikdo učený „z nebe nespadl“, je pro začátek dobré sáhnout po takových druzích rostlin, které nejsou na péči moc náročné a nevybírat jenom podle toho, co se vám zrovna líbí.

Určitě si vyberete!
Jisté je, že byste si náročnější druhy měli nechat na později. A to přesto, že můžete být v pokušení. Vezměte si třeba takové orchideje. Je sice pravděpodobné, že si je hned na první pohled zamilujete. Aby také ne, většina z nich vypadá úžasně! Jejich pěstování je však přece jen trochu složitější a zdaleka ne každý si s nimi poradí. Proto uděláte lépe, když nejprve vyzkoušíte něco méně náročného. Odolných pokojových rostlin, o které se zvládne postarat v podstatě každý, je naštěstí dost. Určitě si vyberete. Slyšeli jste už někdy jména jako zamiokulkas, tillandsie nebo scindapsus? A co třeba pilea, africká fialka, klívie nebo takový lopatkovec? Že vám to mnoho neříká? Nevadí, hned se na některé z těchto rostlin podíváme!

Začnete s tillandsií nebo zkusíte raději aloe?
Tillandsie jsou vcelku nenáročné rostliny a narazíte na ně nejen v bytech, ale i v zimních zahradách, ve sklenících nebo v teráriích. Vyžadují dostatek světla a pravidelné rosení (nejlépe dešťovou vodou). Zálivku aplikujte dvakrát či třikrát týdně, v závislosti na ročním období. Místo, na kterém budete tillandsii pěstovat, by mělo být dobře větrané. Přestože snáší značně široký rozptyl teplot, raději ji nevystavujte teplotě pod 10 °C. Nemusela by to ve zdraví přežít! A co hnojení? Vybírejte takové hnojivo, které obsahuje co nejméně mědi, která je pro tillandsie jedovatá! Připadá vám to poněkud složité? Dobrá. Zkuste tedy něco jiného.
Co třeba dobře známá rostlina nesoucí název aloe vera neboli aloe pravá, která je mimochodem proslulá svými léčivými vlastnostmi? S tou byste si poradili? Určitě ano. Je totiž velmi nenáročná jak na kvalitu půdy, tak na přísun vody. Když si na ni se zálivkou nevzpomenete třeba celý měsíc, obvykle jí to nijak neublíží! Bude prospívat rozhodně lépe, než kdyby stála v mokré zemině. Přemíra vody by jí mohla uškodit. Skvěle se jí daří při rozmezí teplot od 18 do 25 °C, takže do bytu je určitě ideální.

Úžasné květy klívie
Klívie neboli řemenatka červená je mimořádně oblíbená a to nejen pro své nízké nároky na péči, ale rovněž kvůli úžasným oranžovočerveným květům. Když klívie vykvete, s žádnou jinou rostlinou si ji nemůžete splést! Nemá sice ráda přímé slunce, ale jinak je faktem, že kromě občasné zálivky nevyžaduje téměř nic. V létě jí dopřejte vodu tak dvakrát až třikrát do měsíce, v zimě ji pak stačí zalévat jedenkrát za tři týdny. Jakmile to přeženete, mohou jí začít hnít kořeny, což vždy spolehlivě poznáte na listech, které začnou „odcházet“. Na jaře a v létě ji trochu přihnojte, abyste zvýšili pravděpodobnost, že hezky vykvete. Během kvetení můžete zálivku trochu zintenzivnit, ale ne příliš! Klívii naprosto vyhovuje běžná pokojová teplota. Když chcete, aby se jí dobře dařilo, pěstujte ji raději v těsnějším květináči a do většího ji přesazujte zhruba jedenkrát za čtyři roky. Dělejte to ale vždy až poté, co odkvete! Také nezapomeňte opatrně odříznout stvol, na kterém byly květy. Zbytečně by rostlině odčerpával sílu.

Pilea peperomioides
Pilea peperomioides neboli pilea pepřincová je původem z Číny. Setkáte se s ní však běžně také u nás i jinde ve světě. Zdobí nejeden domov a to většinou proto, že se lidem jednoduše líbí. Její přítomnost v bytě je však prý žádoucí i z jiných důvodů. Má totiž kulaté zelené listy a podle zásad čínského umění Feng Shui, přinášejí takovéto zelené rostliny do domova mír a celkovou harmonii. A jaké má pilea nároky? Má ráda stanoviště s rozptýleným světlem a vyžaduje pouze občasnou zálivku. Vodu jí dopřejte ideálně až ve chvíli, kdy je substrát na dotek suchý. Do substrátu se doporučuje přimíchat trochu písku. Vzhledem k tomu, že se nevětví a roste pouze do výšky, pravidelně ji otáčejte. Listy mají totiž samozřejmou tendenci táhnout se za světlem. Rostlina by se proto brzy naklonila na jednu stranu a celkově by navíc působila dosti nesourodým dojmem.

Potos, scindapsus nebo šplhavnice?
Rádi byste si pořídili nějakou „popínavku“? Není nic jednoduššího! Šplhavnici z rodu lián, které se také často nesprávně říká scindapsus nebo potos, najdete v celé řadě domácností. Je totiž velmi nenáročná a velice rychle roste a tak si ji lidé jednoduše zamilovali. Její zelené listy vám mohou během relativně krátké doby zaplnit bezmála celou pokojovou stěnu. Přestože dává přednost rozptýlenému světlu, může dobře prospívat i při umělém osvětlení. Zalévejte ji s citem. Nejlépe ve chvíli, kdy je substrát na dotek téměř suchý. V mokré hlíně by došlo k poškození kořenů a listy by opadaly. Běžné pokojové teploty jí naprosto vyhovují. Snadno se rozmnožuje. Stačí odříznout kousek stonku s několika listy, dát ho do vody a až pustí kořínky, můžete ho zasadit. Je to velmi jednoduché.
Ve výčtu nenáročných pokojových rostlin, jejichž pěstování zvládnete i coby začátečník, bychom mohli ještě celkem dlouho pokračovat. O některých druzích si ale řekneme až příště. Souhlasíte?
Štítky
Interiér Inspirace Náš důmMohly by vás zajímat další články
Jedovaté rostliny v našich zahradách – znáte alespoň některé?
Existují jedovaté rostliny, a není jich vůbec málo, jejichž půvabu se odolává jen těžko. Je proto celkem pochopitelné, že je vysazujeme na...
Orchideje a jejich pěstování v domácích podmínkách
Na orchideje lze ve volné přírodě narazit nejčastěji v tropických oblastech Afriky, Asie a také Ameriky. Je ovšem pravdou, že se jim dobře daří i...
Pěstování nenáročných pokojových květin
Pokojové květiny zkrášlují náš domov a na většinu z nás působí přívětivým a uklidňujícím dojmem. Aby dobře prospívaly, vyžadují patřičnou péči. Zdaleka ne…
Levandule je úžasná rostlina. Za trochu péče se vám odmění záplavou krásných a voňavých květů!
Když zaslechnete slovo levandule, jistě si hned vybavíte nádherně kvetoucí rostlinu fialové barvy, která neskutečně voní. A přestože se tato okrasná a silně aromatická trvalka...