Ty nejlepší recepty na zimu aneb Pokrmy a nápoje, které vás spolehlivě zahřejí
Hledáte nějaké recepty na zimu? Máte štěstí! Pokrmů a nápojů připravovaných ze surovin, které vás v chladných měsících spolehlivě zahřejí, rozhodně není málo. Jídla, která vám dodají tolik potřebnou energii a jsou přitom velice chutná, znaly už naše babičky a prababičky. Recepty se navíc neustále vylepšují a objevují se i zcela nové.
Přemýšlíte, čím si v lednu či únoru zpestřit svůj jídelníček? Jak se co nejpříjemnějším způsobem zahřát? Pár zajímavých „zimních“ receptů jsme si pro vás připravili. Některé asi znáte, o jiných jste možná ještě neslyšeli. Všechny ale stojí za to vyzkoušet. Uvidíte!
Recepty „na zimu“ znaly už naše prababičky
V chladném počasí, které je obzvláště pro leden typické, je nezbytné se nějak zahřát. Teplé oblečení, možná i šála a určitě také čepice, to jsou pro většinu z nás samozřejmosti. Ale co jídlo? Na to někteří zapomínají. Lidské tělo lze přitom docela dobře zahřát také správnými potravinami nebo nápoji. Většina z nich je navíc velice chutná a některé vám dokonce pomohou i proti nachlazení. Dobře to věděly už naše prababičky. Z masa, které je zpravidla "energeticky hodnotné", sice nevařily nijak často, protože nebývalo vždy dostupné, ale přesto si dovedly poradit. Připravovaly husté polévky, různé kaše a vařenou zeleninu. Pekly lahodné buchty a koláče. Chutných jídel, která jsou vydatným zdrojem energie a tedy i potřebného tepla, znaly více než dost.
A čím začneme my? Jaké recepty vhodné pro zimní měsíce vám nabídneme? A co třeba nějaké polévky? Pokud se chcete zahřát, pořádné polévce se většinou nic nevyrovná. Souhlasíte?
Hrachovka vás zahřeje i pořádně nasytí
Hrachovou polévku jedl v životě snad každý. A zřejmě každý, kdo ji někdy vařil, zkoušel také trochu experimentovat. Recept na „vylepšenou“ hrachovku, která vás nasytí i hezky zahřeje, obsahuje i pár ingrediencí, které by vás asi normálně použít nenapadlo. Věřte ale, že všechno dohromady funguje skvěle.
Suroviny: Na 4 porce hrachové polévky budete potřebovat 350 g žlutého hrachu (vyloupaný a rozpůlený), lžíci sádla, velkou cibuli, 3 stroužky poctivého česneku, petržel, dvě středně velké mrkve, bobkový list, 2 čajové lžičky sušené majoránky, pepř, sůl, špetku tymiánu a saturejky a také cca 1,2 litru zeleninového vývaru. Dále středně velkou misku zeleného hrášku, 200 g klobásy a trochu citronové šťávy.
Postup: Žlutý hrách pečlivě propláchněte a dejte stranou. Rozpusťte v hrnci sádlo a osmahněte na něm nadrobno nakrájenou cibulku, a to dozlatova. Přidejte 2 rozmačkané stroužky česneku a po chvíli ještě kostičky mrkve a petržele. Osolte a několik minut restujte. Nyní přidejte propláchnutý hrách a zalijte buď předem připraveným vývarem nebo vodou (cca 1,2 l). Přihoďte majoránku, saturejku i tymián a nezapomeňte na bobkový list. Vařte asi 30 minut, aby zelenina změkla.
Nyní nakrájejte na menší kousky klobásu, osmahněte ji na pánvičce a připravte si misku se zeleným hráškem. Z polévky odstraňte bylinky a bobkový list, přimíchejte třetí stroužek prolisovaného česneku a polévku rozmixujte. Můžete ještě dle chuti přisolit a přidat trochu pepře. Pak teprve přihoďte kousky klobásy a zelený hrášek. Hotovou polévku můžete ještě zlehka pokapat citronovou šťávou. Dobrou chuť!
Uvařte si krémovou bramboračku!
Nemáte rádi hrách a přesto se chcete zahřát výživnou polévkou? Můžete. Máme pro vás recept na krémovou bramboračku. A nebude to klasická bramborová polévka jakou zřejmě vařila i vaše babička. Trochu ji pozměníme. Přidáme do ní pečenou zeleninu a také uzenou papriku. Uvidíte, že polévka bude chutnější a že vám dodá spoustu energie.
Suroviny: Připravte si 1 kg brambor (typ C), 2 ks petržele a 2 mrkve, středně velkou cibuli, ½ celeru a 2 stroužky česneku. Dále budete potřebovat cca litr zeleninového vývaru, čajovou lžičku uzené papriky, 2 polévkové lžíce olivového oleje, čerstvou petržel, pepř a sůl.
Postup: Kořenovou zeleninu důkladně očistěte a nakrájejte na větší kousky. Přidejte olivový olej, pepř, sůl a uzenou papriku. Pečte zhruba 25 minut v troubě vyhřáté cca na 200 stupňů. Zelenina změkne a bude hezky opečená. Nakrájejte cibuli a rozmačkejte česnek. Obojí orestujte na olivovém oleji a přidejte nakrájené brambory a také vývar. Vařte dokud brambory nezměknou. Pak přidejte upečenou zeleninu a vše důkladně rozmixujte. Ozdobte čerstvou petrželkou, osolte a opepřete.
Vyzkoušejte krůtí guláš – je skvělý
Guláš z hovězího nebo vepřového masa zná určitě každý. A většině lidí tento původně maďarský pokrm nepochybně chutná. Ale co takhle připravit ho z masa krůtího? Že to nebude ono? Omyl! Krůtí guláš je skvělý. Uvařte ho podle následujícího receptu a pochutnáte si.
Suroviny: Potřebovat budete 1 kg krůtího masa, 2 lžíce sádla, 3 větší cibule, 3 stroužky poctivého česneku, 1 lžíci kvalitního rajčatového protlaku, litr vody (vývaru), 4 krajíčky chleba na zahuštění, sladkou papriku, kmín, majoránku, trochu chilli, pepř a samozřejmě sůl.
Postup: Nadrobno pokrájenou cibuli orestujte na sádle. Ať se nepřipálí! Přidejte na kostičky nakrájené maso, veškeré koření vyjma papriky a také rajčatový protlak. Restujte tak 7 až 10 minut, dokud se maso hezky neopeče a „nezatáhne“. Přidejte papriku a ještě okamžik restujte. Vše zalijte vývarem, případně vodou, a duste zhruba půl hodiny, aby krůtí maso změklo.
Do mísy s trochou vody nalámejte krajíčky chleba, rozmixujte, přidejte k masu a ještě cca 5 minut vařte. Nezapomeňte míchat! Nakonec přidejte prolisovaný česnek a špetku chilli. Ozdobte cibulkou nebo pažitkou a podávejte s čím je vám libo. Ke krůtímu guláši se hodí jak houskový, tak bramborový knedlík, ale samozřejmě také chléb nebo slaný rohlík. Zkusit můžete i těstoviny.
Ovesná kaše s chilli papričkami
Polévky i maso jsme už vyzkoušeli, takže si připravíme nějakou tu rychlovku. Něco jednoduchého, co vás hezky zahřeje. Ovesnou kaši s chilli papričkami, která vám dodá energii. Chilli papričky mají navíc protizánětlivé účinky. Je v nich draslík, železo i mangan. Jejich konzumací svému tělu určitě prospějete.
Suroviny: Nachystejte si 250 ml kokosového mléka, 50 g ovesných vloček, čajovou lžičku medu, čajovou lžičku kakaa, kousek másla, nesolené a nepražené mandle, nějaké lyofilizované ovoce a samozřejmě špetku chilli.
Postup: Kokosové máslo přiveďte k varu, přisypte vločky, kakao a chilli. Neustále míchejte a vařte dokud kaše nezhoustne. Navrch pak dejte kousek másla, med, kousky mandlí a lyofilizované ovoce. Je to rychlé i zdravé jídlo. A pochutnáte si.
Horká jablečná šťáva, karamel a calvados
Nemáte hlad, ale potřebujete se zahřát? Tak vyzkoušejte tento lahodný nápoj. Jablečná šťáva s karamelem a calvadosem je výtečná. Uvidíte.
Suroviny: Potřebovat budete 1 l jablečné šťávy, 50 g krupicového cukru, 2 lžíce vody, 50 ml calvadosu, kůru asi z 1/2 citronu, 2 hřebíčky, 1 skořici.
Postup: V hrnci smíchejte vodu s cukrem a na mírném plameni zahřívejte, dokud nevznikne karamel. Zvolna přilijte jablečnou šťávu, přidejte citronovou kůru, hřebíček i skořici. Zahřívejte, ale nevařte! Calvados přimíchejte až úplně na závěr, těsně před tím, než si na horké šťávě z jablek budete chtít pochutnat.
Obrázky č. 3,4 a 6 vytvořeny pomocí ChatGPT 4o
Štítky
InspiraceMohly by vás zajímat další články
Jak skladovat koření a bylinky pro vaši kuchyň?
Chcete doma skladovat koření a bylinky takovým způsobem, aby si tito užiteční kuchyňští pomocníci zachovali co nejvíce ze svých žádoucích...
Vánoční jídla, která možná ještě neznáte
Typická vánoční jídla se celkem často liší podle toho, do které země zavítáte, to je pochopitelné. Jednou věcí si však můžete být jisti....
Grilování na dřevěném uhlí se zkrátka nic nevyrovná!
Grilování na dřevěném uhlí je jednoduše klasika a pokrmům takto připraveným se vyrovná jen máloco. To vám jistě z vlastní zkušenosti potvrdí nejeden váš známý.…
Vychutnejte si velikonoční dobroty!
Velikonoční svátky patří k neoblíbenějším částem roku. Jak asi tušíte, v našich krajích jsou populárnější už pouze Vánoce. Kromě celé řady tradičních záležitostí...