Chcete postavit komín svépomocí? Oslovte projektanta a sáhněte po „stavebnicovém“ systému!
Budujete nový dům nebo snad nějaký rekreační objekt? A protože zvládáte většinu prací docela dobře sami, rozhodli jste se, že postavíte svépomocí také komín? Možné to samozřejmě je. Ostatně, nebudete zdaleka jediní, kdo se o něco takového pokusí. Aby se vám ale dílo zdařilo, musíte vědět, jak na to. Pokud nepatříte k profesionálům, pro které je stavba komína celkem všední, a tedy i poměrně snadnou záležitostí, měli byste si práci trochu usnadnit. Že nevíte jak? A hodilo by se vám několik základních rad a doporučení? Tak jdeme na to! Podíváme se jak a také z čeho takový komín vůbec postavit.
Stavba komína svépomocí není pro každého
Jak dobře víte, komín má v každém domě zásadní funkci. Odvádí totiž spaliny z kotlů nebo z krbových kamen pryč z objektu. A je tedy pochopitelné, že se při jeho budování musíte řídit nějakými pravidly. Pokud snad při samotné stavbě něco důležitého nedodržíte, mohlo by to mít pro vás poměrně vážné důsledky. Požár komína není ničím neobvyklým a přestože je většinou způsoben nedostatečnou údržbou, dochází i k případům, kdy se zjistí, že byl komín zkrátka špatně zkonstruován. S ohledem na to je zřejmé, že stavba komína svépomocí vyžaduje alespoň základní znalosti a dovednosti. A asi není nutné dvakrát zdůrazňovat, že by se do takové akce každý pouštět neměl. Vy si na stavbu komína troufáte? Dobrá. Tak můžeme pokračovat.
Nechte si zpracovat projekt!
Pokud se chystáte postavit celý dům, máte toho k řešení asi hodně. Ovšem ani fakt, že nevíte, kam dřív skočit, ještě neznamená, že si můžete dovolit realizaci komína jakkoliv podcenit! Postavit ho takovým způsobem, aby správně fungoval a aby neohrozil váš dům nebo dokonce váš život, je zkrátka nesmírně důležité. A není to jenom tak! Faktem zkrátka je, že zpravidla neprohloupíte, pokud si necháte vyhotovit odborný projekt!
Projektant si bude vědět rady. A to ve všech ohledech. Co máme na mysli? Například volbu vhodného materiálu. A s čím se setkáte nejčastěji? Běžná je cihla nebo také nerez. K mání je ale rovněž beton, keramika, plast nebo hliník. Protože jsou však nejoblíbenější prvně jmenované materiály, tedy cihla a nerez, podíváme se právě na ně. Posuďte sami, který z nich by vám lépe vyhovoval:
CIHLA – stavba je obvykle trochu náročnější. Cihlový komín však bývá bezpečnější a při správné údržbě vám bude dlouho sloužit. Nutné je zbudování tzv. nosného základu! Vyjde vás levněji než nerez
NEREZ - postavit komín z nerezu je snazší. Celá konstrukce je také výrazně lehčí, takže se obejde bez nosného základu. Je ale dražší než cihla a má kratší životnost
Dejte přednost stavebnicovému systému!
Komín můžete vybudovat z nejrůznějších komponent, které si na základě zpracovaného projektu postupně sami opatříte. Pokud však nejste odborník, nikdy nemáte jistotu, že „do sebe vše zapadne“ tak, jak má. A zcela spolehnout se zpravidla nemůžete ani na kvalitu materiálu. Naštěstí se vám ale nabízí jedno spolehlivé řešení. Řešení, které je pro svou jednoduchost a efektivitu stále oblíbenější. Je jím komínový stavebnicový systém! Ucelený soubor jednotlivých dílů, který zvládne sestavit každý jen trochu zručnější člověk.
Taková sestava bývá složena výhradně z kvalitních a certifikovaných kusů. Z kusů, které do sebe zapadnou jako „dětská stavebnice“. Typů těchto stavebnic však existuje celá řada. Proto, chcete-li sáhnout po takové sestavě, která bude odpovídat vašim představám, určitě se obraťte na nějakého specialistu, který vám poradí. Možná ale, že to nebude vůbec potřeba. Je totiž více než pravděpodobné, že vám konkrétní typ takové „stavebnice“ rovnou doporučí váš projektant.
Čím budete doma topit?
Životnost komína, náročnost celé stavby nebo její cena. To jsou jistě důležité parametry. Nezapomněli jsme ale na něco? Samozřejmě, že ano! Už víte, čím budete doma topit? Je to totiž velmi důležité. Ať už totiž hodláte stavět komín z dílů, které posháníte jednotlivě, nebo ho chcete vybudovat z nějakého stavebnicového systému, měli byste mít od začátku jasno v tom, pro jaký druh „topiva“ je ten který komín vlastně vhodný.
A to není všechno! Svůj význam má také fakt, zda půjde o tzv. přetlakový provoz (s ventilátorem na výstupu) či nikoliv. O čem je tedy řeč? Ano, o komínové vložce! Pokud dáte přednost jednoduché „stavebnici“, možná budete mít štěstí a vyberete si takovou, která je s ohledem na palivo tzv. univerzální. Sehnat se samozřejmě dá. Jinak je dobré vědět, že k nejobvyklejším materiálům, ze kterých jsou dnes komínové vložky vyráběny, patří plast, nerez a šamot. Co si vyberete?
Neváhejte se poradit!
Nejste si jistí, jak postupovat? Jakému typu komína či jakému materiálu dát přednost? Zde musíme zopakovat, že bez projektanta to budete mít vždy složitější. Dát dohromady komínový stavebnicový systém sice nejspíš zvládnete. Jde ale o to, abyste si vybrali takový typ, který bude co nejlépe vyhovovat vašim potřebám. Dobře vám zkrátka může sloužit jedině komín, který postavíte na základě odborných znalostí! Znalostí, jimiž žádný laik obvykle nedisponuje.
Nebo si vážně troufnete na všechno sami?
Štítky
Náš důmMohly by vás zajímat další články
Krbová kamna – vše, co o nich potřebujete vědět
Krbová kamna mohou nejenom zajistit tepelnou pohodu ve vašem příbytku, ale zároveň vám zpříjemní i chvíle odpočinku. Posezení u hořícího ohně...
Trápí vás účty za energie?
Každý nejspíš někdy přemýšlel, jak co nejvíce ušetřit na výdajích za elektřinu a topení. Vzhledem k dlouhodobě rostoucím cenám energií se..
Jak ušetřit za topení? Máme pro vás pár jednoduchých rad, které vám s tím určitě pomohou!
Zřejmě každý se dnes nějak pokouší ušetřit za topení a to o to víc, pokud snad bydlí v nezatepleném domě. Ceny plynu, elektřiny...
Výměnu starého kotle vám může usnadnit dotace. Víte, zda na ni máte nárok?
Přemýšlíte o tom, že byste vyměnili starý kotel na tuhá paliva za nějaký nový zdroj vytápění? A nejste si jisti, zda na to budete mít dostatek finančních prostředků?