Chystáte se na vinobraní? Představíme vám slavnosti vína, které stojí za to navštívit
Chystáte se na vinobraní? Rádi byste si užili pořádnou zábavu spojenou s ochutnávkou vín, ale nemáte jasno v tom, jakou z mnoha slavností, které se v září konají, stojí za to navštívit? Nevadí, trochu vám napovíme. Podíváme se, které „festivaly“ vína patří k nejoblíbenějším a zkusíme vám přiblížit i takové akce, které si své místo na slunci teprve hledají. Určitě si vyberete.
Než se rozhodnete, kam na vinobraní
Nenecháte si ujít žádnou příležitost k tomu, abyste ochutnali sklenku červeného? Nebo snad dáváte raději přednost bílému? Máte pravdu, na barvě často až tolik nezáleží. Hlavně, když je víno kvalitní a když je vedle vás někdo, s kým si ho můžete užít. Ať už jste tedy milovníkem červeného nebo bílého, jistě dobře víte, že září je měsícem vinných festivalů. Lidé se scházejí, aby spolu s vinaři okusili plody jejich práce. Nechybí nejrůznější laskominy, hraje hudba a všichni se skvěle baví. A to nezřídka až dlouho do noci. Už se nemůžete dočkat? Není divu.
Než se však rozhodnete, kam letos vyrazíte na vinobraní, podívejte se, kolik je za každou sklenkou lahodného moku úsilí. Kolik potu, znalostí a zkušeností. Víno se totiž samo „neudělá“.
Sklizeň a drcení
Správné načasování sklizně je pro výrobu kvalitního vína zcela zásadní. Jde o optimální zralost hroznů, která je zkrátka nesmírně důležitá. Ruční sklízení přitom dává větší šanci na výběr těch nejlepších bobulí, ale je samozřejmě dosti pracné a časově náročné. Použití stroje je pak pochopitelně efektivnější, ovšem vinař tak do značné míry ztrácí kontrolu nad výběrem nejvhodnějších hroznů.
Sklizené hrozny je nutné rozdrtit, aby se z nich uvolnila šťáva. Pak přichází na řadu lisování, při kterém se tekutina zbaví všeho, co je nežádoucí. Například semen či stopek. Mimochodem, věděli jste, že největší lis na víno je 12 metrů dlouhý? Asi ne. Najdete ho v rakouském Mauternu. Někteří vinaři chladí lis i získanou šťávu suchým ledem. A dobře vědí proč. Snaží se tak zamezit předčasné fermentaci a oxidaci a zajišťují tím co nejvyšší kvalitu svého vína.
Čeření neboli macerace
Výroba vína se neobejde bez tzv. macerace, které se jinak říká čeření. Smyslem tohoto procesu je získání patřičné chuti, barvy i správného aroma. Dochází k „naležení“ rmutu neboli bobulí, které byly hrubým mletím lehce narušeny. To přispívá k lepšímu vylouhování důležitých sloučenin, a to jak aromatických, tak fenolických – barviv, tříslovin a flavonoidů. Dochází také k odstranění všeho, co by mohlo negativně ovlivnit kvalitu vína. Vylisovaná šťáva z hroznů se dává do sudů nebo nerezových nádob. A teprve v nich přichází ke slovu fermentace. Kvasinky, které se v hroznové šťávě přirozeně vyskytují, postupně přemění cukry na alkohol a na oxid uhličitý. Víno pomalu ale jistě získává svou finální podobu.
Zrání a stáčení
Víno umístěné v nádobách postupně zraje. Někdy pár měsíců, jindy celé roky. Poté se ještě čistí a filtruje. Teprve pak přichází na řadu stáčení do lahví. Naplněné lahve se důkladně uzavřou a to buď víčkem nebo ještě lépe kvalitním korkem. Některá vína jsou v takové chvíli už připravena ke konzumaci, jiná se ještě ukládají do sklepů, kde dále zrají.
Už se vám sbíhají sliny a chcete nějaký ten lahodný mok konečně ochutnat? Usilovně přemýšlíte, na jaké vinobraní letos vyrazit? Máme pro vás pár tipů.
Slavnosti vína
Že je s výrobou kvalitního vína spousta práce, to už víte. Teď byste si ještě měli ujasnit, na jaké vinobraní letos vyrazíte. Možností je nepočítaně. My jsme vybrali pár slavností, jejichž návštěvy rozhodně nebudete litovat. Tady jsou:
Pálavské vinobraní (6. – 8.září) se koná v Mikulově už od roku 1947. Obvykle trvá tři dny a užít si ho můžete i letos. Čeká vás záplava moravských vín, hudba, folklór či doboví kejklíři. K ochutnání budou hned stovky vzorků vína a samozřejmě i celá řada gastronomických lahůdek. Pro děti jsou připraveny různé soutěže a rozmanité atrakce. Slavnosti vyvrcholí královským průvodem Václava IV.
Slavnost vinobraní ve Velkých Pavlovicích (13. – 14.září) si lidé užívají už od roku 1936. Čekají vás dva dny a dvě noci plné hudby, zpěvu a tance a samozřejmě řada lahodných vín z produkce místních vinařství. Zpravidla nechybí ani burčák. Dočkáte se i průvodu krojované chasy městem a na své si přijdou také vaše ratolesti.
Vinobraní na Vinici sv. Kláry (14. – 15.září) v pražské Troji můžete oslavit nejen ochutnávkou místní produkce, ale i konzumací dalších vín českých i moravských vinařů. Akce se neobejde jak bez hudebního programu, tak bez výborného jídla. Na své si přijdou také milovníci burčáku.
Strážnické vinobraní (14.září) je pojato jako celodenní slavnost města Strážnice. Ochutnávka vín i burčáků, krojovaný průvod, vystoupení folklorních souborů, akce určené nejmenším a samozřejmě jarmark s lidovými výrobky a bohatou gastronomií. To vše si může užít každý, kdo si udělá v polovině září výlet do tohoto starobylého městečka na Hodonínsku.
Oslavy vína a burčáku v Litoměřicích (21.září) se konají v centru města. Hudba, degustace vín, burčáku i jiných pochutin, ale i další doprovodný program odehrávající se hned na několika scénách. Máte to na sever Čech blízko? Neváhejte!
Mělnické vinobraní (20. - 22.září) trvá celé tři dny. Pestrý program těchto slavností nabídne něco každému. Na své si přijdou milovníci hudby, divadla i pohádek. Pro degustaci kvalitních vín je vyčleněna klidová zóna na radničním dvoře, kde si budete moci trochu oddechnout od všeobecného shonu a veselí.
To nezní vůbec špatně, co říkáte?
Štítky
InspiraceMohly by vás zajímat další články
Chcete si užít kvalitní červené víno? Poradíme vám!
Rádi byste si čas od času pochutnali na červeném víně, ale nemáte nejmenší představu, jak poznat kvalitní nápoj? Přemýšlíte, kde si nějakou solidní lahev opatřit...
Uvařte si pivo doma v kuchyni. Ukážeme vám, že to není vůbec složité!
Máte rádi pivo? A co si ho uvařit doma? Třeba v kuchyni nebo klidně v obýváku? Že už vás to napadalo? No, není divu. Pokud zlatavý mok opravdu milujete, je celkem pochopitelné...
Vyzkoušejte fermentaci – kvašené pokrmy vám zachutnají a prospějí vašemu zdraví!
Fermentace je tradiční, spolehlivá a nanejvýš zdravá metoda úpravy potravin. Patří k nejstarším způsobům, jimiž lidé konzervují rozmanité pokrmy. Omrzelo vás už klasické zavařování...
Pálení čarodějnic se kvapem blíží. Víte, jak tento „pohanský“ svátek letos oslavit?
Pálení čarodějnic je nesmírně oblíbený lidový zvyk. Tento starodávný rituál, který má lidi ochránit před nečistými silami, byl původně pohanským svátkem. Postupem času ho ale vzala za svůj i většina křesťanů...