Jak připravit topný systém na zimu – věci, na které rozhodně nesmíte zapomenout!
Příprava topného systému by měla být před každou zimní sezonou naprostou samozřejmostí. Jeho kontrola a případné „vyladění“ se vám určitě vyplatí. Pokud systém nastavíte tak, aby co nejlépe fungoval, vyhnete se nepříjemnostem a nepochybně také ušetříte. Ať už doma topíte plynem, uhlím, dřevem či třeba peletami, vždy musíte zkontrolovat nejen kotel, ale i spalinové cesty. A nezapomeňte rovněž na radiátory! Uvidíte, že to má smysl.
Příprava topného systému začíná u „zdroje“
Celá řada domácností přešla v posledních letech na tepelné čerpadlo. Někomu se takový krok nepochybně vyplatí, a to zřejmě i navzdory trochu nečekanému růstu poplatků za distribuci elektřiny. Jiný naopak „spláče nad výdělkem“ v každém případě, pokud se nechal přesvědčit a instaloval nevhodné tepelné čerpadlo „vzduch – voda“ do starého domu, jehož energetická náročnost je až příliš vysoká. Stará a nezateplená nemovitost má zkrátka značné teplené ztráty a často pak dochází k tomu, že teplota vody v přívodním potrubí topného tělesa se výrazně liší od teploty vody v potrubí vratném. Jde o tzv. teplotní spád. A je-li hodnota příliš velká, je takové topení neefektivní. Tedy zbytečně drahé!
I tepelné čerpadlo potřebuje pravidelný servis. To je samozřejmé. My se ale nyní podíváme, co vás čeká, pokud doma coby zdroj tepla používáte plynový kotel, případně kotel na tuhá paliva. Jisté totiž je, že mu před zimní sezonou musíte věnovat patřičnou pozornost! Příprava topného systému zkrátka začíná u „zdroje“.
Plynový kotel vyžaduje autorizovaný servis
Máte kotel na plyn? Nic nepodceňte a nechte ho zkontrolovat odborníkem. Můžete předejít velkým nepříjemnostem. Jedině každoroční autorizovaný servis vám dá jistotu, že bude topení bezpečné a efektivní. Je-li váš plynový kotel kondenzační, může být velice úsporný. Pravda ale také je, že se jedná o zařízení technicky dosti složité. Tedy takové, které se bez odborného servisu určitě neobejde. U každého plynového kotle je nutné zkontrolovat zejména stav hořáku a výměníku a vše důkladně vyčistit. Odborná revize je sice povinná jen jedenkrát za tři roky, nepochybujte však o tom, že je rozumnější, když k ní přistoupíte rok co rok. Nejde přitom jen o bezpečný provoz vašeho kotle, ale také o jeho životnost. Tu lze pravidelnou údržbou značně prodloužit!
Používáte uhlí, dřevo nebo pelety?
Topíte dřevěnými peletami? Pak vás jistě potěší, že jejich cena citelně klesla. S cenou palivového dřeva to sice tak slavné není, pořád se však jedná o poměrně výhodné palivo. Podobné je to momentálně i s uhlím, i když v jeho případě lze předpokládat už jen zdražování a to s ohledem na nové emisní povolenky a také s přihlédnutím k očekávanému útlumu těžby, k němuž ostatně už místy dochází.
Kotel na jakákoliv tuhá paliva každopádně potřebuje údržbu. Čištění spalovací komory a výměníku, případné opravy těsnění, a obvykle i kontrolu veškeré elektroniky. Na to pamatujte! Leccos lze zvládnout i svépomocí. A většina lidí si také do jisté míry poradí. Ovšem údržbu nepotřebuje jen kotel samotný. Náležitou pozornost si zaslouží též spalinové cesty. Zanesený komín totiž může způsobit požár celého domu, jestliže se v něm vznítí zbytky spalin. Komín by měl být tedy čistý, ale nejen to. Musí být rovněž v celkově dobrém technickém stavu. Přestože jsou mezi námi jedinci, kteří si dovedou docela dobře poradit i s čištěním komína, práci kominíka tak úplně nezastanou. Stejně jako kotel na plyn nebo na tuhá paliva, potřebuje i komín pravidelnou revizi. Bez kominíka se proto obejdete jen těžko.
Pokud topíte dřevem či uhlím celou zimu, komín si nechte vyčistit dvakrát. Může se vám to vyplatit!
Vzduch v radiátorech? To je problém!
Kotel jede naplno, ale v bytě je stále chladno? Radiátory jsou jen vlažné nebo dokonce téměř studené? Tak to nejspíš potřebují odvzdušnit! Nežádoucí vzduch, který brání plynulému průtoku teplé vody a tím i náležitému ohřátí radiátorů, se do nich dostává během léta, kdy není topný systém v provozu. Topit můžete, jak chcete, ale bez řádného odvzdušnění to bude tak trochu marná snaha. A vyhozené peníze.
A jak na to? Je to velmi jednoduché. Stačit vám bude i obyčejný šroubovák, případně klíč na odvzdušnění radiátorů, kterým otevřete odvzdušňovací ventil. A samozřejmě nějaká nádobka na vytékající vodu. Ve vícepodlažním bytě začněte nejvýše položenými radiátory. Upustíte nežádoucí vzduch a pokud už vytéká pouze voda, máte hotovo. Nakonec ještě zkontrolujete, jestli tlak vody v topném systému příliš neklesl. Pokud k tomu došlo, vodu dopustíte, zatopíte v kotli a opět zkontrolujete „výhřevnost“ radiátorů. Tlak vody se každopádně vyplatí kontrolovat v průběhu celé zimy a nejen na jejím začátku!
Moderní regulace přináší úspory
Rádi byste topili nejen pohodlně a bezpečně, ale také co nejúsporněji? Pak zkontrolujte rovněž termostatické hlavice na radiátorech. Pokud celý topný systém ovládáte pomocí termostatu, měly by být hlavice otevřené na maximum. Teplotu v bytě totiž nastavujete právě termostatem, který dává pokyn vašemu kotli, zda je nutné ještě topit či nikoliv. Bylo by tedy zbytečné ohřívat vodu v systému, pokud by se nakonec ani nedostala do radiátorů, k čemuž by docházelo tehdy, když byste měli hlavice otevřeny třeba jen napůl a snažili se docílit vyšší teploty jen prostřednictvím termostatu.
S ohledem na pohodlí i na úspory však můžete zvážit také modernizaci celé regulace vašeho otopného systému. Nejjednodušší a nejlevnější cestou je výměna starého termostatu za nějakou kvalitní řídící jednotku. A to třeba i takovou, kterou lze ovládat pomocí jednoduché aplikace. Možností je však pochopitelně více. Ale o tom až někdy jindy.
Štítky
Náš důmMohly by vás zajímat další články
Krbová kamna – vše, co o nich potřebujete vědět
Krbová kamna mohou nejenom zajistit tepelnou pohodu ve vašem příbytku, ale zároveň vám zpříjemní i chvíle odpočinku. Posezení u hořícího ohně...
Zatopte si doma v krbu
Krb, ve kterém hoří dřevo, dodá vašemu příbytku na útulnosti a v porovnání s dalšími způsoby vytápění je i poměrně levným zdrojem tepla. Aby…
Výměnu starého kotle vám může usnadnit dotace. Víte, zda na ni máte nárok?
Přemýšlíte o tom, že byste vyměnili starý kotel na tuhá paliva za nějaký nový zdroj vytápění? A nejste si jisti, zda na to budete mít dostatek finančních prostředků?
Topení dřevem se vyplatí. Musíte ale vědět, jak na to!
Topení dřevem je ve srovnání s dalšími variantami vytápění cenově výhodnější. A platí to navzdory faktu, že během energetické krize toto přírodní palivo citelně podražilo. Pokud jde o finanční stránku věci...