Kácení stromů má svá pravidla, která se vyplatí nejen znát, ale také dodržovat. Jde zejména o pravidla týkající se okolností, za jakých se můžete zbavit stromu, který vám překáží nebo který už na svém pozemku jednoduše nechcete. Ale nejen to. V úvahu je nutné vzít rovněž technickou stránku věci, protože pokácet vzrostlý strom tak, abyste nenapáchali žádné vedlejší škody, nemusí být vždy snadné.
Hodláte ze své zahrady odstranit vzrostlou třešeň či statný ořešák? Chcete se zbavit vysokého smrku nebo snad mohutného dubu? A přestože pro to máte vážný důvod, zatím váháte, jelikož si nejste jistí, jak správně postupovat? Tak se na to podíváme!
Pro kácení stromů byste měli mít pádný důvod!
Stromy jsou pro život člověka velice důležité. O tom není nejmenších pochyb. Jeden jediný vzrostlý strom totiž dokáže ročně vyprodukovat zhruba 120 kg kyslíku a zajistit tak dostatečné množství tohoto nenahraditelného prvku přibližně pro dvě osoby. Zjednodušeně řečeno, bez stromů bychom neměli co dýchat. Dávají nám také nejrůznější plody, zadržují vodu v půdě a během letních měsíců se můžeme ukrýt do jejich stínu. Důvodů, kvůli kterým bychom měli stromy spíše sázet a ne se jich zbavovat, je však samozřejmě více. Pokácení jakéhokoliv stromu proto vždy raději pečlivě zvažte! Teprve ve chvíli, kdy dospějete k jednoznačnému závěru, že je to nejlepší řešení, začněte konat.
Harmonie a pocit bezpečí
Věděli jste, že kromě „výroby“ kyslíku nebo zadržování vláhy v půdě, mohou být zelené stromy prospěšné také tím, že příznivě ovlivňují naši psychiku? Zelenou barvu listů a jehličí si zkrátka podvědomě spojujeme s klidem a odpočinkem. Vnáší do našich duší harmonii a pocit bezpečí. Tedy něco, čeho se nám v každodenním uspěchaném životě příliš nedostává. Pocit bezpečí však stromy dávají také řadě živočichů. Jsou totiž jejich domovem. Řeč je zejména o ptácích a rozmanitém hmyzu. Na to bychom neměli zapomínat. Za každý strom, který jsme byli nuceni pokácet, proto vždy zkusme vysadit alespoň jeden nový!
Potřebujete povolení?
Je bohužel faktem, že se čas od času mohou vyskytnout důvody, které nad veškerými přednostmi konkrétního stromu převáží. Je to váš případ? Budete kácet? Třeba proto, aby starý strom stojící na vašem pozemku nespadl na veřejnou cestu a nezpůsobil tak nějaké neštěstí? Někdy se to totiž stává. Pokud už musíte nějaký strom pokácet, měli byste mít nejprve jasno v tom, zda se obejdete bez patřičného povolení. Jestliže ho budete potřebovat, vystaví vám ho obecní úřad. Ale jen v případě, že jste vlastníkem pozemku, na kterém se strom nalézá. Když jím nejste a máte pozemek jen v pronájmu, musíte mít kromě nájemní smlouvy také souhlas skutečného majitele. A přestože se zákon o kácení dřevin může změnit, aktuálně hovoří zhruba takto:
Povolení potřebujete například v těchto případech:
- Strom je vyšší než 1,3 metru a jeho obvod větší než 80 cm
- Strom roste na neoploceném pozemku, na veřejně přístupném místě nebo v zahrádkářské oblasti
- Strom roste v chráněné oblasti
A bez povolení se naopak obejdete v těchto situacích:
- Jedná se o ovocný strom, mandloň, ořech nebo lísku ve vaší zahradě
- V případě vzrostlých keřů, jejichž souvislá zarostlá plocha nepřekračuje 40 metrů čtverečních
- Jestliže se jedná o dřevinu suchou či jinak výrazně poškozenou nebo o takovou, která může ohrozit lidský život
Význam vegetačního období
Než ze svého pozemku odstraníte jakýkoliv strom, měli byste vědět, že je kácení povoleno pouze v období tzv. vegetačního klidu, tedy od 1. listopadu do 31. března. Týká se to však pouze stromů vyšších než dva metry. Drobnějšího porostu se proto můžete zbavit v podstatě kdykoliv. I pro vzrostlé stromy však existují nějaké výjimky. Jsou-li například napadeny kůrovcem, nebo když jsou poškozeny tak vážně, že mohou v podstatě kdykoliv spadnout, lze je kácet bez ohledu na roční období.
Práce pro odborníky
Kácení vzrostlých stromů není práce pro každého. Tím spíš, že jde často o porost, který není zcela zdráv. Stromů v bezvadné kondici se zkrátka zbavujeme spíše výjimečně a odstraňujeme především ty napadené nebo jinak poškozené, což však s sebou může nést určitá rizika. Mohou totiž nastat poněkud neočekávané situace. Strom, který není v pořádku, se zkrátka ve chvíli, kdy na něj „sáhnete“, může začít chovat jinak, než je běžné. Třeba se začne kácet na opačnou stranu, než jste předpokládali. Proto, nejste-li v tomto ohledu zkušení a nedisponujete-li patřičným vybavením, do ničeho se sami nepouštějte. Je to spíše práce pro odborníky. Obvykle se tedy vyplatí obrátit se na specializovanou firmu, jejíž zaměstnance zřejmě jen tak něco nezaskočí.
Nebo si věříte a zvládnete to sami? A jakého stromu a z jakých důvodů se vlastně hodláte zbavit?
Štítky
ZahradaMohly by vás zajímat další články
Co je mulčování, proč ho praktikovat a jaký materiál k němu využít?
Že nevíte, co je mulčování? Dobrá, ale určitě jste už tohle slovo přinejmenším někde zaslechli a tak zřejmě tušíte, že nějak souvisí...
Tropické rostliny ve vaší zahradě?
Pěstovat na zahradě tropické rostliny lze docela dobře i v našich zeměpisných šířkách. Vyžaduje to však určité znalosti. Musíte si totiž především vybrat ty…
Živé ploty
Živé ploty dnes hrají důležitou úlohu na mnoha tuzemských zahradách. U vašeho rodinného domu vám v prvé řadě zajistí potřebné soukromí.…
Péče o trávník od A až do Z
Péče o trávník je záležitost dlouhodobá a systematická, která se řídí celou řadou důležitých pravidel. Někdo si možná myslí, že pažit na zahradě...