Květen v zahradě - rozvrh prací, na které rozhodně nesmíte zapomenout!
V květnu je na zahradě obvykle tolik práce, že člověk neví, kam dřív skočit. Máte se zahradničením podobnou zkušenost? Pak vás o tom jistě nemusíme přesvědčovat. Setí, přesazování, péče o trávník a o živý plot. Hnojení či likvidace plevele. A určitě byste si vzpomněli ještě na pár dalších věcí. Nebo nevzpomněli?
No, pro jistotu jsme pro vás připravili menší rozvrh prací, na které není v květnu radno zapomenout. Třeba vám přijde vhod. A to ať už je vaše zahrada čistě okrasná, nebo je na ní řada záhonů se zeleninou a třeba i pár ovocných stromů.
V květnu je na zahradě napilno
I když to tak v druhé půli dubna nevypadalo, jaro je dávno tady a teplé dny pozvolna přicházejí. A každá zahrada konečně naplno ožívá. Všechno se zelená a kvete. A to znamená, že budete mít napilno. Věřte ale, že když práci na zahradě věnujete ještě větší úsilí než dosud, že se vám to vyplatí. Odměnou vám bude krásně zelený trávník, záplava barevných květů nebo bohatá úroda ovoce a zeleniny. Záleží na tom, co všechno na vašem pozemku roste.
Jak jsme už řekli, květen je obdobím setí, přesazování a hnojení, ale i odstraňování rašícího plevele nebo také stále častějšího zalévání. Čím ale začít, když je toho tolik? Záleží jen na vás, čeho se chopíte nejdřív. My začneme zeleninovými záhony, a pak se podíváme také na záhony bylinkové.
Zeleninové záhony
Ať už jste zvyklí pěstovat zeleninu jen tak na záhoncích, nebo máte na zahradě skleník, případně pak vlastnoručně vyrobené pařeniště, je nejvyšší čas dát se do práce! V květnu můžete vysévat červenou řepu, brokolici, květák nebo čekanku, a pokud máte rádi luštěniny, vysejte rovněž hrách nebo fazole. Předpěstovali jste si hlávkové zelí, kedlubny, nebo salátové okurky? A co nakládačky? Pokud ano, šup se vším na záhon nebo do skleníku! Vysaďte také rajčata, jestliže už jsou dostatečně silná a nezapomeňte ani na papriky, cukety nebo dýně. A co vás čeká dál?
- Hnojte, okopávejte a také zavlažujte záhonky.
- Plevel ze záhonků nemusíte vyhazovat - přidejte ho na kompost.
- Pokud je už opravdu teplo, ve skleníku a v pařeništi nezapomeňte větrat.
- Pěstujete brambory hezky v řádcích? Přihrňte k nim zeminu.
- Vysázenou zeleninu chraňte před škůdci – buď vodou s česnekem nebo tím, že okolo záhonků vysadíte afrikány, které jsou nejen krásné, ale také spolehlivě zapudí celou řadu škůdců!
Máte rádi čerstvé bylinky?
Pokud milujte čerstvé bylinky, asi si je sami také pěstujete. A květen je obvykle tím nejvhodnějším obdobím pro jejich výsadbu. Vysaďte rozmarýn, bazalku, majoránku nebo petržel. Než přijdou opravdová letní horka, bylinky stihnou důkladně zakořenit a také zesílí, takže vysoké teploty bez problému zvládnou. Musíte je ale samozřejmě zalévat. Třeba právě taková bazalka je totiž poměrně žíznivá.
Pokud pěstujete mátu a měli jste ji na záhonech už vloni, začne znovu sama růst. Je to totiž trvalka. Dejte ale pozor! Máta je sice velmi oblíbená a její pěstování nedá skoro žádnou práci, jde ale více méně o plevel, který se rychle rozrůstá. Mátu proto vždy důkladně zastřihujte, jinak by mohla snadno pohltit jiné rostlinky na vašich záhonech! A to byste zřejmě nechtěli.
Chcete bohatou úrodu ovoce?
Naprostá většina rostlin v ovocné zahradě právě kvete. Ovocné stromy je proto zpravidla nutné zalévat, prokypřit pod nimi zeminu a zbavit jejich nejbližší okolí plevele. Květen je také ideální dobou pro roubování. U peckovin, které už odkvetly, ostříhejte letorosty a ponechte vždy jenom tři pupeny.
Jahody miluje asi každý. Aby také ne. Je z nich možné vyčarovat spoustu dobrot nebo je lze mlsat jenom tak, právě utržené. Jahodníky však vyžadují péči. V květnu je musíte okopávat, zbavovat je plevele, přihnojovat kvalitním kompostem a samozřejmě také zalévat.
Chcete bohatou úrodu? Můžete ji mít, ovšem ovocná zahrada toho od vás potřebuje celkem dost. Posuďte sami:
- Aplikujte postřik proti škůdcům a chorobám.
- Do korun stromů můžete dát feromonové lapače škůdců.
- Jestliže to třeba u jabloní či broskvoní vypadá na opravdu velkou úrodu, trochu je protrhejte, aby měly plody dost prostoru.
- Počátkem května můžete ještě vysadit vinnou révu.
- U mladých stromků uchycených k opěrným kůlům nezapomeňte jejich upevnění upravit – musí být tak akorát!
Pro hustý a zelený trávník
Nějaké to provzdušnění trávníku a možná i jeho důkladnou vertikutaci už jste nejspíš stihli v dubnu. A to je jedině dobře. S kvalitním vertikutátorem to jistě byla hračka. Pokud ale chcete, aby byl trávník ve vaší zahradě hustý a nádherně zelený až do hlubokého podzimu, musíte mu věnovat péči po celý rok. Tedy i v květnu. Sekání a v případě vysokých teplot také závlaha, to je naprostá samozřejmost. Nezapomínejte ale ani na přihnojení a dosetí holých míst kvalitním osivem. Vyplatí se to! Až budete trávník sekat, trávu sbírejte do koše. Květnové přírůstky, které bývají poměrně silné, se totiž zásadně nemulčují, protože velké množství zelené hmoty, které by zůstalo na trávníku, může snadno zahnívat a vytvářet ošklivé tmavé skvrny. Pamatujte na to!
Před koncem května, dříve než začnou horka, musíte také zastřihnout živý plot. A je přitom celkem jedno, jakými rostlinami je tvořen. Listnaté i jehličnaté ploty potřebují podobnou péči. Nezapomínejte ani na hnojivo a v případě sucha také na zálivku!
Okrasná zahrada plná květů
V květnu, jak ostatně název tohoto měsíce napovídá, je většina našich zahrad plná květů. Kvetou nejen stromy a keře, ale také celá řada okrasných rostlin. Azalky, hořce a konvalinky, okrasný česnek, srdcovky, sasanky nebo pryskyřníky. Pokud jde o ranně kvetoucí dřeviny, nelze si nevšimnout voňavého šeříku. Abyste se však záplavou květů mohli kochat i v létě, zpravidla musíte nějaké letničky zasadit. A kdy jindy, než v květnu? Nejlépe pak v jeho druhé půli! Chcete pár tipů na konkrétní druhy? Tady je máte:
- Angelonie úzkolistá
- Paprskovka
- Netýkavka Balzamína
- Pestrovka kulovitá
- Fuchsie magelánská
Můžete ale sázet i růže nebo tolik oblíbené jiřiny. A nezapomeňte ani na svůj balkon nebo terasu. Máte tam určitě nějaké truhlíky, které potřebují osadit, nebo ne? Begónie a také muškáty jim budou nepochybně slušet!
Štítky
ZahradaMohly by vás zajímat další články
Jedovaté rostliny v našich zahradách – znáte alespoň některé?
Existují jedovaté rostliny, a není jich vůbec málo, jejichž půvabu se odolává jen těžko. Je proto celkem pochopitelné, že je vysazujeme na...
Tropické rostliny ve vaší zahradě?
Pěstovat na zahradě tropické rostliny lze docela dobře i v našich zeměpisných šířkách. Vyžaduje to však určité znalosti. Musíte si totiž především vybrat ty…
Pěstování balkonových květin není vůbec náročné. Musíte si však umět vybrat ty správné druhy!
Pěstování balkonových květin je široce rozšířeným koníčkem. S touto zálibou se setkáte téměř všude, kde to klimatické podmínky jen trochu umožňují. Není divu. Skoro každý ...
Levandule je úžasná rostlina. Za trochu péče se vám odmění záplavou krásných a voňavých květů!
Když zaslechnete slovo levandule, jistě si hned vybavíte nádherně kvetoucí rostlinu fialové barvy, která neskutečně voní. A přestože se tato okrasná a silně aromatická trvalka...
Jak vybrat vertikutátor? A jak často ho při péči o trávník použít?
Lámete si hlavu s tím, jak vybrat vertikutátor? Nechcete sáhnout po prvním výrobku, který se vám namane? To zní rozumně. Vertikutace trávníku je pro krásně zelený a zdravý pažit...