Majoránka zahradní chutná i léčí. Její pěstování se vám rozhodně vyplatí!
Asi není sporu o tom, že je majoránka zahradní v našich krajích velice oblíbená. A není divu. Tato bylinka, která se v kuchyni používá už stovky let má totiž mnoho předností. Jednou z nich je zcela nezaměnitelná chuť, díky níž se bez majoránky neobejde celá řada pokrmů. Za zmínku však stojí také zdravotní benefity, které vám konzumace této rostliny může přinést. Pokud si majoránka ve vaší zahradě prozatím nenašla své místo, pravděpodobně s jejím pěstováním po přečtení následujících řádek začnete. Sice budete muset ještě pár týdnů počkat, než přijde jaro, ale možná si zatím alespoň obstaráte semínka a třeba i pár květináčů. A proč zmiňujeme květináče, když je řeč o „majoránce zahradní“? Protože lze tuto chutnou a velmi užitečnou bylinu celkem snadno pěstovat i v domácích podmínkách.
Až už ji ale vysejete venku nebo se o ni budete starat doma v kuchyni, věřte, že se vám její pěstování bohatě vyplatí!
Majoránka zahradní je s námi už stovky let
Majoránka je s námi už dlouhá staletí. Z historických pramenů víme, že ji při vaření používali už dávní obyvatelé Říma a že se bez ní neobešla příprava mnoha pokrmů ani ve starověkém Řecku nebo v Egyptě. Za mimořádnou oblibou této byliny stojí jak její typická vůně a zcela specifická chuť, tak i blahodárné účinky, které má na lidský organismus. Ve starém Římě ji prý dokonce používali jako afrodisiakum. Než se ale dostaneme k tomu, jak může být majoránka prospěšná vaší fyzické a také psychické kondici a než zmíníme některé pokrmy, které se bez ní v podstatě neobejdou, řekneme si, jak ji můžete pěstovat. A věřte, že ať už to bude na záhonku nebo „jen“ v květináči za oknem, brzy zjistíte, že nejde o nic složitého. Majoránka zahradní totiž není na péči nijak zvlášť náročná.
Jak pěstovat majoránku? Snadno!
Vcelku nenáročná rostlinka, která se bez větších potíží přizpůsobí téměř jakýmkoliv podmínkám. To je majoránka zahradní nebo chcete-li, Origanum majorana, jak zní její latinský název. Podobně jako oregano, šalvěj nebo třeba půvabná a voňavá levandule patří také ona do čeledi hluchavkovitých. Ve Středomoří, které je považováno za její přirozené prostředí, roste jako vytrvalá bylina. U nás je však s ohledem na chladnější počasí pouze „jednoletkou“. Pokud ji hodláte pěstovat na zahradě, vysaďte ji ideálně v květnu a také raději na okraj nějakého záhonku, protože by ji vzhledem k její obvyklé výšce (cca 20 – 40 cm) mohly snadno zastínit jiné rostliny. A to by se majoránce určitě nelíbilo. Má totiž ráda slunce a teplo. Přestože není příliš náročná, bude samozřejmě lépe prospívat v půdě bohaté na živiny. Zemina by měla být kyprá a raději vlhčí. Ne však mokrá, aby v ní nezačaly hnít kořeny. Vodu jí tedy dopřávejte pravidelně, ale pozor na přelití!
Chcete mít majoránku vždy po ruce a budete ji proto raději pěstovat doma v květináči? Semínka vysejte nejlépe na přelomu března a dubna a to do kvalitní zeminy. Zkusit můžete substrát určený pro výsev zeleniny a neváhejte použít i nějaké hnojivo. Majoránce ke zdárnému růstu nejprve postačí běžné světlo. Ale později, až budou rostlinky větší, dejte je přímo k oknu! Slunce jim rozhodně udělá dobře.
Stříhání a sušení
Majoránku můžete používat jak čerstvou, tak sušenou. To jistě víte. Víte ale také, co je to tzv. drhnutá majoránka? Nejde o nic jiného než o nahrubo „mletou“ směs sušených listů a květů. Směs, která je díky výrazné vůni a chuti, jíž se drhnutím docílí, zcela dokonalá pro použití v kuchyni. Jak ale majoránku sklízet? Aby v rostlině bylo obsaženo co nejvíce silic a dalších prospěšných látek, stříhejte její stonky před rozkvětem a to cca 5 cm nad zemí. „Sklizeň“ může v závislosti na počasí proběhnout klidně i třikrát do roka a to od počátku léta až do druhé poloviny září.
Chcete si majoránku usušit do zásoby? Je to snadné. Rádi byste ji uskladnili společně s dalšími bylinkami a kořením, aby vám byla k užitku i v průběhu zimy? Nic jednoduššího! Sušit ji lze podobně jako již zmíněnou levanduli. Tedy ve svazcích zavěšených na vzdušném a suchém místě a to ideálně bez přístupu slunce, které by negativně ovlivnilo nejen barvu, ale především chuť vaší majoránky.
Majoránka pro zdraví
Že se může majoránka hodit při přípravě celé řady jídel, je obecně známá věc. Méně známé jsou však už její zdravotní benefity. A věřte, že jich není málo. Výčet toho, čím vám může majoránka údajně prospět, je skutečně obsáhlý. Ať už si ji budete dopřávat v pokrmech nebo v aromaterapeutických koupelích, ať už ji budete pít jako čaj nebo ji používat ve formě masti, měli byste vědět, že nabízí toto:
- podporuje trávení
- zmírňuje nadýmání a další střevní komplikace
- má dezinfekční vlastnosti
- disponuje protizánětlivými účinky
- uvolňuje dýchací cesty
- má příznivý vliv na kardiovaskulární systém
- je skvělá na bolesti hlavy, stres a nespavost
- na kůži působí hojivě
Konečně do kuchyně!
Jak jsme už řekli, majoránka se v kuchyni používá odnepaměti. Čerstvě sklizená je skvělá na posypání zeleninových příloh. Sušenou můžete přidávat do salátových dresinků nebo společně s dalšími bylinkami do nejrůznějších masitých pokrmů. Hodí se do rajčatových omáček i jako příměs do koření na pizzu. Majoránkou se dochucují polévky, například klasická bramboračka. Její lehce nahořklá a jemně pikantní chuť dokáže vylepšit různé luštěninové pokrmy, a jak asi dobře víte, takový bramborák se bez špetky majoránky rozhodně neobejde! Je zkrátka zřejmé, že díky ní řada jídel lépe chutná. A nejen to! Například těžké a mastné pokrmy jsou s majoránkou pro lidský organismus navíc i lépe stravitelné. Luštěniny vylepšené tímto „kořením“ vás nebudou tolik nadýmat. Že potřebujete zklidnit nervy? Uvařte si majoránkový čaj!
Jak vidíte, majoránka má v kuchyni své místo právem. Zkusíte ji sami pěstovat? Měli byste. Určitě se to vyplatí!
Štítky
Zahrada InspiraceMohly by vás zajímat další články
Jak skladovat koření a bylinky pro vaši kuchyň?
Chcete doma skladovat koření a bylinky takovým způsobem, aby si tito užiteční kuchyňští pomocníci zachovali co nejvíce ze svých žádoucích...
Kurkuma může mít na vaše zdraví blahodárný vliv. Musíte ji však konzumovat pravidelně a v dostatečném množství!
Jako kurkuma je označováno koření, které se získává z kořene kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa). Kořen se nejprve povaří a pak jednoduše rozemele ...
Pořiďte si skleník a můžete zahradničit 12 měsíců v roce!
Chcete si pořídit skleník? Výborný nápad! Jaro se pozvolna blíží a pro jeho vybudování nastane už brzy ideální čas. Zelenině nebo nejrůznějším květinám ...
Bylinky, kterým se bude skvěle dařit i v květináčích
Chcete mít vždy po ruce čerstvé bylinky? Takové, ze kterých byste si mohli připravovat lahodný čaj? Nebo je hodláte používat k ochucování jídel? Není nic jednoduššího...