Přesunout na hlavní obsah
DECORO wb_sunny
  • Úvod
  • Interiér
  • Nábytek
  • Dekorace
  • Zahrada
  • Inspirace
  • Náš dům
search

Pěstujete rajčata? Máme pro vás pár tipů na zajímavé a velmi chutné odrůdy!


od Redakce Decoro
16. 6. 2025 |8 minut čtení
Pěstujete rajčata? Máme pro vás pár tipů na zajímavé a velmi chutné odrůdy!

Pěstování rajčat je u nás velice rozšířené. Aby také ne. Jsme národem zahrádkářů a právě rajčata jsou jedním z nejoblíbenějších druhů zeleniny. V létě na ně můžete narazit opravdu všude. Ve sklenících, ve fóliovnících, ale i na balkonech nebo prostě jen tak na záhoncích. Pěstujete je také? Pak jistě víte, že „rajčatová sezona“ je už v plném proudu a zřejmě se vyznáte i v tom, jaké podmínky rajským jablkům vyhovují. Nebo ne?

No, pro všechny případy si dnes připomeneme základní pravidla jejich pěstování a řekneme si pár slov o několika zajímavých odrůdách. A jak jinak, přidáme i nějaký ten recept, který se bez rajčat rozhodně neobejde.  

Pěstování rajčat je u nás velice rozšířené
Pěstování rajčat je u nás velice rozšířené

Pěstování rajčat není žádná věda

V našich končinách pěstuje rajská jablíčka kdekdo. A není divu. Není to žádná velká věda. Nejsou prostě nijak náročná na péči. Možnosti jejich využití při přípravě pokrmů jsou přitom skutečně široké. A co víc, čerstvě utržené plody většinou chutnají skvěle a také nádherně voní. Rajčata ze supermarketu jim svou chutí i vůní zpravidla nemohou konkurovat. I když výjimky se samozřejmě najdou. A co vlastně tato zelenina potřebuje, aby se jí u vás doma dařilo?

Pokud hodláte rajčata pěstovat venku, třeba ve fóliovníku, vysaďte je až po „zmrzlých“. Tedy zhruba v polovině května. Potřebují pěkně kyprou a humózní půdu, která je plná živin. Fóliovník nebo skleník by jim měl nabízet poměrně vysokou a přitom stabilní teplotu. Nezbytné je však i větrání. Budete-li rajčata pěstovat jen tak na záhonku, vyberte slunné, ale zároveň chráněné místo. Slunce a závětří rajská jablka prostě potřebují. Stejně tak i pravidelnou zálivku. U tyčkových odrůd nesmíte zapomínat vyštipovat tzv. zálistky. Všechny odrůdy pak alespoň čas od času přihnojte. Vyplatí se to.

A co rajčatům škodí? Jak lze odtušit z předešlých řádek, špatně snášejí prudké změny teplot či nedostatek světla. Pokud jde o zálivku, ta má být sice pravidelná, ale nesmí vést k přemokření substrátu. Na to pozor!  

Existuje více než 10 tisíc odrůd rajčat
Existuje více než 10 tisíc odrůd rajčat

Více než 10 tisíc odrůd

Jen málokterá zelenina se může pochlubit takovým množstvím rozmanitých odrůd jako právě rajčata. Údajně jich existuje více než 10 tisíc! Základní druhy jsou však pouze dva. Rajčata tzv. tyčková a pak rajčata keříčková. Tyčkovým odrůdám je samozřejmě nezbytné zajistit nějakou oporu (tyčku), aby se rostlina neplazila po zemi, což by vedlo k plísním a hnilobě. Již zmíněné vyštipování zálistků je důležité pro nasměrování živin do plodů. Pokud tuto záležitost podceníte, budou mít rostliny hodně postranních výhonů i listů, ale s množstvím a kvalitou plodů to už bude nejspíš horší. Tyčková rajčata je nejlepší umístit do skleníku či fóliovníku.

Keříčková rajčata často oporu nepotřebují.  Jejich růst je totiž tzv. košatý a tedy více kompaktní. Pěstovat je můžete kdekoliv. Vzhledem ke kompaktnějšímu růstu jsou však ideálními adepty na pěstování třeba na balkonech – v nějakých nádobách. A dařit se jim bude rovněž na záhoncích.

A nyní se podíváme na několik konkrétních odrůd, které si dle našeho názoru zaslouží vaši pozornost.  

Drobné plody rajčat
Drobné plody rajčat

Tornádo a Gardenberry

Nejprve pro vás máme tip na dvě bezvadné tyčkové odrůdy. První z nich nese název Tornádo F1. Je to poloraná odrůda s kulovitými plody, které jsou poměrně odolné proti praskání (pokud rostlině dopřejete vyrovnaný vláhový režim). Tornádo F1 je mezi pěstiteli velmi oblíbené a hodí se jak do skleníků, tak i na balkony. Těmto rajčatům se ale může dobře dařit rovněž na záhonku. Odrůda nabízí stabilní výnos a má výbornou chuť. Plody jsou kulaté, šťavnaté a nejčastěji váží něco mezi 80 až 100 gramy. Jejich využití je více méně univerzální.

Druhou tyčkovou odrůdou, jejíž pěstování se vám vyplatí, je Gardenberry F1. Odrůda byla vyšlechtěna v Japonsku, které je pěstováním zajímavých rajčat proslulé. Její spíše drobné plody ve tvaru jahody váží cca 15 až 20 g. Rajčátka jsou velmi aromatická, dužnatá a mají výraznou chuť. Rostlina vytváří dlouhé hrozny plodů, které nepraskají. Konzumují se buď přímo nebo je lze využít do salátů.

Rajčata mají v kuchyni široké využití
Rajčata mají v kuchyni široké využití

Cherry Philovita a Tiger

Odrůda Philovita F1 patří k cherry rajčatům. Je to hybridní tyčková odrůda odolná proti celé řadě chorob, a to včetně plísně rajčatové a bramborové. Právě proto je také velice vhodná pro venkovní pěstování. Rostlina vytváří dlouhé trsy plodů, které mají intenzivní červenou barvu a výbornou chuť. Rajčátka jsou kulatá, šťavnatá a hezky křupou. Mají docela silnou ovocnou vůni. Hodí se jak k přímé konzumaci, tak do salátů či špízů.

Další hybridní tyčkovou odrůdou, která nemá velké nároky a snadno se tedy pěstuje, je Tiger F1. Jsou to tzv. koktejlová rajčata atraktivního vzhledu. Jsou totiž červeno-zeleně pruhovaná. Plody o hmotnosti 40 až 50 g jsou lahodné – ovocně sladké. Lze je sklízet jednotlivě i po celých hroznech. Jejich výhodou je také dlouhá skladovatelnost. Rajčata obvykle nepraskají. Jsou vhodná k přímé konzumaci i do salátů. A vzhledem k zajímavému vzhledu se někdy používají i coby dekorace.  

Rajčatová omáčka
Rajčatová omáčka

Roma, Cream Sausage a Tiny Tim

Odrůda Roma VF je velice oblíbená. Je pro ni typický tzv. semideterminantní vzrůst. To znamená, že rostlina roste zpravidla jen do určité výšky, vytvoří několik květenství, a potom se už její růst zpomalí nebo úplně zastaví. Tato odrůda tedy vykazuje jak rysy keříčkových, tak i tyčkových rajčat. Můžete ji pěstovat jako keříčkovou odrůdu, ale většinou se bez nějaké opory neobejde. Nevyžaduje složité prořezávání a celkem dobře ji lze pěstovat na záhonech. Odrůda je odolná vůči chorobám. Poskytuje velké množství plodů o velikosti 70 až 100 g. Rajčata jsou červená s malým množstvím semen. Mají méně šťávy. Jsou ideální k vaření - hlavně do omáček. Hodí se i ke konzervaci či k sušení.

Cream Sausage je keříčková odrůda, která dává podlouhlé plody krémově žluté barvy. Rajčata mají opravdu jemnou máslově sladkou chuť a jsou vhodná jak k přímé konzumaci, tak i k tepelné úpravě - třeba do omáček. Plodům někdy černají špičky, proto je nezbytné rostlinu zásobovat dostatečným množstvím vápníku. Odrůda je vhodná na záhon, ale i do květináčů. Obejde se bez opory, jelikož rostliny jsou nízké a kompaktní.  

Máte opravdu málo místa? Vyberte si odrůdu Tiny Tim, která dorůstá jen do výšky nějakých 30 cm. Vejde se vám i na velmi malý balkon či na okenní parapet. Sytě červené plody této odrůdy jsou sice vskutku drobné, zato velice chutné a šťavnaté. Jsou ideální k přímé konzumaci. Milujete čerstvá rajčátka? Tiny Tim je pro vás tou pravou volbou.

Sušená rajčata
Sušená rajčata

Rychlý „rajčatový“ recept

Slíbili jsme vám také nějaký ten „rajčatový" recept. A nejlepší bude něco jednoduchého. Co třeba křupavé topinky s čerstvými rajčaty? Hezky dokřupava opečený chléb se šťavnatými rajčaty musí chutnat každému, nemyslíte?

Suroviny: 10 plátků bílého chleba, 100 ml olivového oleje, 2 až 3 menší zralá rajčata, stroužek česneku, lžíce jemně nasekaného oregana, čerstvě mletý pepř, trocha soli

Postup: Plátky chleba vydatně zakapejte olivovým olejem a počkejte až olej hezky vsákne. Zbylý olivový olej promíchejte s oreganem, česnekem, pepřem a solí. Rajčata nakrájejte na půlky, vyndejte dužinu i šťávu a obojí smíchejte s olivovým olejem. Zbylé části rajčat nadrobno rozkrájejte. Chléb rychle opečte dozlatova. Pak na něj naneste kousky rajčat a topinky zlehka přelijte připravenou olejovou směsí.

Pochutnáte si.


Štítky

Zahrada

Mohly by vás zajímat další články

Pořiďte si skleník a můžete zahradničit 12 měsíců v roce!
Zahrada

Pořiďte si skleník a můžete zahradničit 12 měsíců v roce!

1. 3. 2021 | 5 minut čtení

Chcete si pořídit skleník? Výborný nápad! Jaro se pozvolna blíží a pro jeho vybudování nastane už brzy ideální čas. Zelenině nebo nejrůznějším květinám ...

Jak zpracovat jablka, když je úroda více než bohatá? Tyto recepty vás nikdy nezklamou!
Zahrada, Inspirace

Jak zpracovat jablka, když je úroda více než bohatá? Tyto recepty vás nikdy nezklamou!

16. 8. 2021 | 7 minut čtení

Jak zpracovat jablka, jestliže se jich urodilo mnohem víc, než jste schopni zkonzumovat? Sklep je plný a spižírna rovněž? Příbuzným i sousedům jste rozdali...

Bylinky, kterým se bude skvěle dařit i v květináčích
Zahrada, Inspirace

Bylinky, kterým se bude skvěle dařit i v květináčích

16. 6. 2022 | 5 minut čtení

Chcete mít vždy po ruce čerstvé bylinky? Takové, ze kterých byste si mohli připravovat lahodný čaj? Nebo je hodláte používat k ochucování jídel? Není nic jednoduššího...

Zkoušíte pěstovat jahody, ale nedaří se? Poradíme vám, co dělat, aby úroda stála za to!
Zahrada, Inspirace

Zkoušíte pěstovat jahody, ale nedaří se? Poradíme vám, co dělat, aby úroda stála za to!

1. 8. 2023 | 5 minut čtení

Pěstujete jahody, ale příliš se vám nedaří? Na bohatou úrodu zkrátka čekáte marně? Pokud nevíte, jak na to, nevadí! Máme pro vás pár osvědčených tipů...

Sdílejte

Ikona facebook Ikona twitter Ikona linkedin
Sdílejte:
Ikona facebook Ikona twitter Ikona linkedin

Informace

  • Inzerce a kontakt

Sociální sítě

  • Facebook
  • Instagram

Redakční systém

Dragon CMS - redakční systém pro online zpravodajství