Zkoušíte pěstovat jahody, ale nedaří se? Poradíme vám, co dělat, aby úroda stála za to!

Pěstujete jahody, ale příliš se vám nedaří? Na bohatou úrodu zkrátka čekáte marně? Pokud nevíte, jak na to, nevadí! Máme pro vás pár osvědčených tipů, které vaši snahu zefektivní. Tipů, které vám jistě přijdou vhod. Dozvíte se, kdy a jak jahody sázet, jak je zalévat či hnojit nebo jak je ošetřit proti chorobám. Je vám to málo? Chtěli byste také vědět, kterým odrůdám se u nás dobře daří a s kterými to budete mít naopak složitější? I v tom vám rádi vyhovíme. A jako bonus přidáme nějaký ten recept, který se samozřejmě neobejde bez jahod.

Pěstování jahod sahá až do středověku
Jahody. Sladké červené ovoce, které má v oblibě většina z nás. Rádi si na nich pochutnáváte? To je dobře! Je to totiž ovoce, které je plné vitamínů a antioxidantů. Tedy zdraví prospěšných látek. V našich končinách jsou jahody natolik běžné, že asi jen málokoho napadne, odkud se vlastně vzaly. Jejich přítomnost v našich zahradách a na našich polích zkrátka považujeme za samozřejmou. Taková samozřejmost to ale vždy rozhodně nebyla. Toto lahodné červené ovoce je v Evropě sice konzumováno už po tisíce let, jeho pěstování má však podstatně kratší tradici. Pěstování odrůd, které známe dnes, sahá „jen“ do pozdního středověku. A k nám, do Čech a na Moravu, se tato bohulibá činnost rozšířila teprve v průběhu 19. století.
A co jahodám nejvíce prospívá? Jak na to, aby byla jejich úroda co největší?

Složení zeminy a výsadba
Než začnete s výsadbou, měli byste vědět, že jahodníky mají nejraději lehce kyselou půdu. Proto se vám vyplatí, když zeminu, do které je hodláte vysadit, nejprve promísíte se speciálním rašelinovým substrátem. Nezapomeňte však také na hnůj, případně na kompost! Pokud zvolíte odleželý hnůj, musíte ho do zeminy vpravit několik měsíců předem. Jestliže se tedy jahody chystáte vysadit například hned z jara, musíte tak učinit už na podzim. Naproti tomu kompost, ten stačí zapracovat klidně dva až tři týdny před samotnou výsadbou. A ačkoliv půdu tímto způsobem významně vylepšíte, nebojte se přidat ještě nějaké univerzální hnojivo, ovšem bez příměsi chlóru!
Rozhodli jste se vysadit jahodníky až v létě? Nevadí! Zkušení pěstitelé dokonce tvrdí, že je to pro řadu odrůd vůbec to nejlepší období. Obzvláště srpen je prý naprosto ideální! Ať už ale budete jahody sázet v kteroukoli roční dobu, vždy pamatujte, že mají rády hodně slunce. Musíte pro ně tedy vybrat místo, na které po velkou část dne dopadají sluneční paprsky!

Zálivka a přihnojování
Jahodníky vyžadují nejen hodně slunce, ale také vydatnou zálivku. Sice ne příliš častou, zato však opravdu vydatnou. Zalévejte je tedy jen občas, ale hodně! Nejdůležitější je, aby zemina nikdy úplně nevyschla. A co hnojení? Je nutné navzdory tomu, že jste už před výsadbou použili kompost nebo klasický hnůj? V rozumné míře „přihnojováním“ určitě nic nepokazíte. Zkuste třeba běžně dostupná granulovaná hnojiva! Nezapomeňte ale jahodníky vždy předem pečlivě zalít!

Důkladná péče se vám vyplatí!
Jahody si můžete koupit v obchodě, to je pravda. Nejsou sice vždycky bůhvíjaké, ale sehnat je obvykle nedá mnoho práce. Horší je to už s jejich cenou. Levněji je pak můžete pořídit při samosběru. Tedy pokud vám nevadí trocha té práce. Vůbec nejlepší je ale mít pár jahodníků na vlastní zahradě a moci si utrhnout červenou jahodu, kdy se vám zlíbí. Musíte ale vědět, jak se o ně správně starat.
Pokud jde o zmiňovanou zálivku, s tou byste neměli přestávat ani po sklizni. Záhony také neustále zbavujte plevele, aby se jahodníkům dobře dařilo. Přihnojování po sklizni však už samozřejmě nutné není. Chcete rostliny ochránit před zimou, která dříve či později určitě přijde? Zakryjte je vrstvou chvojí nebo speciální folií. A co choroby, které jahodníky občas potrápí? K nejobvyklejším patří plíseň šedá. Proti ní je nejlepší prevence. Proto ještě před tím, než jahodníky vykvetou, použijte speciální přípravek, který je před touto plísní ochrání. Věřte, že se vám důkladná péče vyplatí!

Nejoblíbenější odrůdy
Jahody existují ve stovkách odrůd. Některé jsou sladké a voňavé, o jiných to vždycky neplatí. Další jsou pro pěstování v našich podmínkách vhodné, zatímco jiným se tu příliš dařit nemusí. Chcete být ušetřeni zbytečného zklamání? Pak byste měli vědět, že převážně špatné zkušenosti mají tuzemští pěstitelé s těmito odrůdami:
Málo sladké a málo voňavé - Elkat, Induka, Polka, Honeyone, Darselekt
Příliš náročné a náchylné k chorobám – Prima, Elsanta, Zefýr, Lesana
Chcete vsadit na jistotu? Tak dejte přednost některé z těchto odrůd:
Albion, Aromas, Karmen, Korona, Rujana, Tenira

Nepečené jahodové kuličky
Receptů, při nichž se uplatní jahody, zná každá hospodyně nejspíš desítky. Většinou jde o nejrůznější řezy, koláče či palačinky nebo tolik oblíbené jahodové knedlíky. My vám nabídneme něco méně tradičního. Dobrotu, kterou připravíte snadno a rychle. Nepečené jahodové kuličky!
Suroviny: 80 g kokosu, 125 g mascarpone, 125 g jahod, 40 g cukru krystal, ½ vanilkového cukru, strouhaný kokos
Postup: Jahody rozmixujte, ale ne zcela. Připravte směs z mascarpone, obou cukrů a trochy strouhaného kokosu. Směs míchejte tak dlouho, dokud se v ní cukr nerozpustí, přidejte rozmixované jahody a důkladně promíchejte. Z připravené hmoty vytvarujte kukličky a obalte je ve zbývajícím kokosu. Nechte v lednici zchladnout.
Jak prosté a jak lahodné!
Štítky
Zahrada InspiraceMohly by vás zajímat další články
Jak pěstovat rajčata? Můžete to zkusit třeba i na balkóně!
Jak pěstovat rajčata? Můžete to zkusit na záhonku, ve skleníku či v podomácku vyrobeném fóliovníku, ale stejně tak je to možné třeba na terase...
Pořiďte si skleník a můžete zahradničit 12 měsíců v roce!
Chcete si pořídit skleník? Výborný nápad! Jaro se pozvolna blíží a pro jeho vybudování nastane už brzy ideální čas. Zelenině nebo nejrůznějším květinám ...
Jak zpracovat jablka, když je úroda více než bohatá? Tyto recepty vás nikdy nezklamou!
Jak zpracovat jablka, jestliže se jich urodilo mnohem víc, než jste schopni zkonzumovat? Sklep je plný a spižírna rovněž? Příbuzným i sousedům jste rozdali...
Bylinky, kterým se bude skvěle dařit i v květináčích
Chcete mít vždy po ruce čerstvé bylinky? Takové, ze kterých byste si mohli připravovat lahodný čaj? Nebo je hodláte používat k ochucování jídel? Není nic jednoduššího...