Sváteční přípravy

Většina z nás dobře ví, že pro příjemné prožití Vánoc je nejdůležitější hlavně klid a jakýsi pořádek v duši. Je-li řeč o pořádku v bytě, na něm pak bezpodmínečně trvá především ta jemnější polovina lidstva. Ale ruku na srdce, kdo by chtěl sedět u stolu se špinavým ubrusem a dívat se přitom na zaprášenou televizní obrazovku? Uklizený a přiměřeně vyzdobený domov přece jen pomůže s navozením té pravé sváteční atmosféry.

Co je nejdůležitější?

Velikým nepřítelem pořádku je všudypřítomný prach, kterého se alespoň dočasně zbavíte celkem snadno. Nejde však jen o to, abyste otřeli poličky, parapety, nábytek a vyluxovali koberce. Navození pocitu čistoty a pořádku výrazně pomůžete také tím, že důkladně vyleštíte veškerá zrcadla a všechno sklo v bytě.

Tím se dostáváme k oknům. Umytá okna a čerstvě vyprané záclony totiž dokáží opravdu divy. Celý byt najednou voní a už na první dojem je v něm více světla. Záclony vyperte jen na 40°C a do pračky přidejte trochu bělidla, uvidíte ten rozdíl.

Používejte jen účinné přípravky

Některé moderní čisticí prostředky fungují výborně, ale existuje i celá řada tradičních postupů, kterými lze užití těchto výrobků plně nahradit. Například mastnoty se nejlíp zbavíte za pomoci přípravku na nádobí, do něhož přisypete trochu sody. Pro oživení staršího dřevěného nábytku použijte vlhký hadřík a mýdlo a poté ještě suchý hadr na jeho vyleštění. A vodní kámen pak dokonale odstraníte třeba obyčejným octem.

Vše co k Vánocům patří

Když jste si poradili s nábytkem, podlahou i okny, přichází na řadu vánoční výzdoba a jejím základem je bezpochyby stromek. Nejde jen o to, vybrat si pěkný a přiměřeně velký kousek. Záleží také na tom, jaké místo mu v bytě přidělíte a také na způsobu, jakým se ho rozhodnete ozdobit. Vánoční stromek může hrát všemi barvami nebo jej můžete stylově odít pouze do bílé či modré a věřte, že i tak bude vypadat nádherně.

Nezapomeňte na drobnosti

Nejrůznější keramické či dřevěné figurky, obrázky s vánočními motivy, ale i ozdobené jehličnaté větvičky. To vše se v rozumné míře může už v předvánočním období začít objevovat téměř kdekoliv ve vašem bytě a postupně vám tak připomínat blížící se sváteční období. K němu již neodmyslitelně patří i jedna cizokrajná květina. Řeč je o vánoční hvězdě neboli Pryšci nádherném, jehož červené svrchní listy zdobí o Vánocích nejednu naši domácnost.

Také stůl ve vaší kuchyni by měl každému napovědět, že svátky už klepou na dveře. V tom vám nejlépe pomůže vánočně laděný ubrus, mísa s ořechy a ovocem, případně svícen s ozdobnými svíčkami.

Kouzlo vůní

Nedílnou součástí Vánoc jsou také nejrůznější vůně. Vonné svíčky, tyčinky či aromatické lampy vám pomohou dotvořit tu správnou sváteční atmosféru. Nejlépe uděláte, pokud je umístíte do obývacího pokoje, kde poté v rodinném kruhu strávíte co nejvíce času a budete tak mít příležitost si je dostatečně vychutnat. A jakou vůni zvolit? Vyberete-li například skořici, řebíček, čokoládu nebo vanilku, váš nos si to rozhodně „užije“ a vy pak rádi uvěříte, že konečně nadešel sváteční čas a s ním dny klidu a odpočinku.

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *