Vánoční koledy dovedou vytvořit pravou sváteční atmosféru. Znáte alespoň některé?
Vánoční koledy. V průběhu roku si na ně většina z nás zřejmě ani nevzpomene. Pak ale přijde advent, a jejich melodie náhle zní téměř všude. Obzvláště pak v obchodech nebo v televizních reklamách. Tam se jim dá zpravidla jen stěží vyhnout. Někomu je to příjemné, jinému už méně. Ta pravá chvíle pro jejich poslech však nastává až s příchodem Štědrého dne. Hezky doma, s rodinou či nejbližšími přáteli. Souhlasíte?
A jak je to s vámi? Máte je rádi? Pokud ano, čtěte dál. Něco si o nich řekneme a připomeneme si také několik známých a oblíbených melodií.
Vánoční koledy jsou s námi dlouhá staletí
Ať už vánoční svátky zbožňujete nebo ne, koledám se s končícím rokem zřejmě jen tak nevyhnete. Jejich melodie, někdy úžasné, jindy tak trochu fádní, se totiž linou odevšad. Zní z rádia i z televize, a v obchodních centrech před nimi není úniku. Možná proto věříte, že většinu z nich znáte téměř dokonale. Je to tak ale opravdu? Nebo si to jen myslíte a pravda je taková, že je spíš vnímáte jen jako pouhou sváteční kulisu, a zazpívat byste většinu z nich nedovedli?
Ať je to jak chce, jisté je jedno. Vánoční koledy nás provázejí už dlouhá staletí. Proto nejprve nahlédněme do historie, třeba to pro vás bude celkem zajímavé.
Oslava zimního slunovratu
Za vánoční koledy dnes považujeme v podstatě veškeré písně, ve kterých je přítomen nějaký vánoční motiv. Koledy sice vycházejí z čistě křesťanských tradic, ovšem v moderním pojetí už v nich často žádný náboženský prvek nenajdeme. Tak to zkrátka je. Ale nevadí. Typické vánoční koledy jsou naštěstí nezaměnitelné svými melodiemi, a poslechnout si je, případně i zazpívat, dává ve svátečním období rozhodně smysl. Navodí to tu pravou vánoční atmosféru, podobně jako ozdobený stromek nebo stůl plný cukroví a dalších laskomin.
Slovo koleda má svůj původ v latině (calendis). Ještě před tím, než nabylo na síle křesťanství, byl však tento pojem spojován výhradně s oslavou zimního slunovratu. Šlo o písně vzývající blahobyt a štěstí. A pak přišel středověk.
František z Asissi
Za otce koled je někdy považován František z Asissi. A možná, že právem. Je prý autorem vůbec první středověké koledy, kterou vytvořil někdy ve 13. století. Koledy jsou každopádně písně, jimiž naši předkové oslavovali narození Ježíše Krista. Postupem času však nabyly na specifickém významu. Stále častěji je zpívaly především děti, a to při obcházení domů a prosbě o výslužku. Dělo se tak na Štědrý večer, ale rovněž na svátek svatého Štěpána, na Nový rok i na Tři krále. Není proto divu, že slovem koleda, byla často označována rovněž zmíněná výslužka.
Klasika
Vánoční koledy dnes slýcháme takřka po celý advent. Vytvářejí nezaměnitelnou atmosféru doslova všude, nejen v našich domovech. Jsou jak nedílnou součástí bohoslužeb, tak i celé řady kulturních akcí, které se v čase Vánoc konají.
A které písně jsou už dnes považovány za klasiku? Jaké vánoční melodie, u nichž často ani nevíme kdy a kým byly složeny, si rádi zpíváme? Schválně, jestli je znáte všechny nebo alespoň většinu z nich:
- Tichá noc – patří asi k nejznámějším vánočním písním vůbec. V originále se jmenuje Stille Nacht a vůbec poprvé prý zazněla v roce 1818 v Rakousku. Autorem hudby je Franz Xaver Gruber, slova napsal Joseph Mohr.
- Půjdem spolu do Betléma – o autorovi této koledy, ani o době, kdy vznikla, nevíme vůbec nic. Přesto patří k nejznámějším.
- Jak jsi krásné, neviňátko - jemná lidová píseň popisuje, jak se lidé přicházejí poklonit novorozenému Ježíškovi.
- Narodil se Kristus Pán – „z růže kvítek vykvet nám, radujme se“. Vánoční píseň, kterou si prý zpívali lidé už v 15. století.
- Pásli ovce valaši – „anděl se jim ukázal, do Betléma jim kázal“. Velice známá lidovka pocházející z Valašska.
- Rolničky, rolničky, kdopak vám dal hlas – v originále pak Jingle Bells je jedna z nejznámějších melodií vůbec. Pochází z 19. století.
A teď něco modernějšího
Jak už jsme řekli, kromě klasických vánočních koled vycházejících z tradic křesťanství, existují i písně moderní. Ale i ty už ke svátečním dnům samozřejmě patří. Stejně jako dárky nebo nejrůznější vánoční dobroty.
Která z následujících vánočních písniček se vám zamlouvá nejvíc?
- Půlnoční – patří k největším vánočním hitům posledních let. Nahrál ji Václav Neckář (76) se skupinou Umakart.
- Jsou svátky – píseň v podání Karla Gotta a s textem Karla Borovce zná zřejmě každý. Anglický originál se jmenuje Brandy (později přejmenovaný na Mandy).
- Vánoce, Vánoce přicházejí – píseň ze 60. let minulého století s jednoduchou melodií a veselým textem.
- Last Christmas – chytlavá vánoční písnička od britského dua Wham.
- Happy Xmas (War Is Over) - John Lennon složil tuto písničku spolu se svou ženou Yoko Ono roku 1971. Postupem času se stala jednou z nejpopulárnějších vánočních skladeb.
- Purpura – od Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého
Tak která z vánočních melodií vám nejvíce utkvěla v paměti? Je to nějaká „klasická“ koleda nebo spíše některá z modernějších písniček?
Štítky
InspiraceMohly by vás zajímat další články
Vánoční jídla, která možná ještě neznáte
Typická vánoční jídla se celkem často liší podle toho, do které země zavítáte, to je pochopitelné. Jednou věcí si však můžete být jisti....
Vánoční tradice – znáte je dobře?
Vánočních tradic, které jsou s blížícími se svátky neodmyslitelně spojeny, je celá řada. Od zdobení stromku a pečení vánočního cukroví, přes…
Oslavy Vánoc v cizině se od těch našich často liší. Jak si tyto svátky užívají lidé třeba v Austrálii nebo v takovém Japonsku?
Každoroční oslavy Vánoc jsou už za dveřmi. Lidé se snaží vymyslet, čím by obdarovali své nejbližší, vybírají stromek a pečou cukroví...
Víte, kdo nosí vánoční dárky? Ježíšek, Děda Mráz nebo snad hodní skřítci?
Vánoce se bez dárků jednoduše neobejdou. V tom mají jasno zejména děti a to po celém světě. Už je to tak. Tradice je jednou tradice a dodržovat by se měla...