Vybudujte na zahradě hmyzí hotel! Potěšíte přírodu i sebe
Máte rádi přírodu? Není vám lhostejné, jak se jí daří a chcete být v tomto ohledu nějak prospěšní? Začněte na své zahradě a zkuste vybudovat hmyzí hotel! Jeho stavba je velice snadná a zvládne ji naprosto každý. Včely, čmeláci nebo třeba obyčejné berušky. Ti všichni mohou v takovém hotelu nalézt svoje útočiště. A jakmile se jim v novém domově zalíbí, začnou se starat o to, aby vaše zahrada jen kvetla a aby váš pobyt v ní byl nanejvýš příjemný.
Už jste o hmyzím hotelu něco zaslechli a rádi byste zjistili víc? Snadná pomoc!
Proč na zahradě vybudovat hmyzí hotel?
Hmyzí hotel je zajímavá a nesmírně prospěšná věc. Nejčastěji se do něj stěhují divoké včely, čmeláci, zlatoočky obecné nebo slunéčka sedmitečná, ale i další hmyz, který má v přírodě nezastupitelnou roli. Jestliže se takový hotel rozhodnete na své zahradě postavit, zajistíte těmto užitečným tvorům bezpečný úkryt a brzy poznáte, že je to mimořádně přínosné. Chcete vědět čím?
Ale vždyť je to samozřejmé. Některý hmyz opyluje rostliny, kterým se pak o poznání lépe daří. Jiný se zase živí komáry a jejich larvami nebo konzumuje třeba otravné mouchy. To jistě oceníte ve chvíli, kdy si budete chtít na zahradě nerušeně odpočinout. A další „drobotina“? Ta je potravou pro ptáky, ježky nebo ještěrky, kteří vaši zahradu svou přítomností nepochybně oživí.
Vybudovat na zahradě hmyzí hotel zkrátka dává smysl!
Přispějte svým dílem k záchraně ekosystému!
Možná víte, že hmyzu v posledních dekádách citelně ubylo. Stačí se projít po louce za domem a pokud nemáte vyloženě štěstí, dojde vám, jaký je to ve srovnání s minulostí rozdíl. Jen se na chvíli zastavte a poslouchejte. Slyšíte to ticho? To by se vám před takovými dvaceti či třiceti lety rozhodně nestalo. Někteří odborníci dokonce v souvislosti s touto změnou varují před kolapsem celého ekosystému. Kolapsem, který by mohl mít nedozírné následky jak pro přírodu, tak pro lidstvo. Chcete takovému scénáři zabránit? Máte příležitost! Přispějte svým malým dílem k tomu, aby se v přírodě podařilo udržet rovnováhu a zajistěte hmyzu zázemí. Nebudete litovat!
Jak na to? Postavte hmyzí hotel! A jak by měl asi tak vypadat?
Slunce a závětří
Chcete na svou zahradu přilákat více užitečného hmyzu? Rádi byste, aby okolí vašeho domu ožilo a rozkvetlo, jenže nevíte, jak na to? Věřte nebo ne, ale nemusí to být vůbec složité. Na části svého pozemku založte květinovou louku! To pro začátek. A co potom? Pro hmyz, který louka nepochybně přivábí, postavte hotel. Stačí jedna sezona a uvidíte ten „cvrkot“.
Než se ale dáte do práce, musíte si ujasnit, kam stavbu umístíte a také si rozmyslet, jak bude přibližně vypadat nebo z jakého materiálu bude zhotovena. Možností je totiž vždycky více. Začněte třeba tím, že pro hotel vyberete vhodné místo. Protože je nanejvýš žádoucí, aby na „domeček“ svítilo slunce a byl dostatečně prohřátý, měl by stát nejlépe v takové části zahrady, která je po velkou část dne hezky projasněná. A máte-li takovou možnost, postavte ho navíc někam do závětří nebo jeho zadní stěnu alespoň opatřete deskou, aby nebyl uvnitř průvan. Vaši noví nájemníci to nepochybně ocení!
Velikost, tvar a zabezpečení
Hotel pro hmyz může mít v podstatě jakýkoliv tvar a být tak velký, jak jen uznáte za vhodné nebo jak vám to prostor ve vaší zahradě umožní. Co to znamená? Můžete zkrátka postavit „klasický“ domeček s šikmou střechou nebo vytvořit příbytek ve tvaru čtverce, obdélníku či oválu. A je také pouze na vás, zda vybudujete něco skromnějšího nebo jestli se pustíte do stavby několikapatrového přístřešku.
Důležité je, aby dovnitř příliš nepršelo a aby byla zadní strana příbytku krytá. Kvůli případnému průvanu ji zakryjte již zmiňovanou deskou. Bude-li stát domek v závětří, postačí jemné pletivo. Nějaké „krytí“ je ale potřeba v každém případě. To proto, aby se k odpočívajícímu hmyzu nedostali ptáci. Že tak jako tak nakonec na zahradě skončí nějaké to zlatoočko či jiná „drobotina“ v něčím zobáku, s tím se sice počítá, ale netřeba to ptactvu usnadňovat. Hmyzí hotel má být bezpečným zázemím!
Dřevo a další materiál
Asi není pochyb o tom, že dřevo je pro stavbu hmyzího příbytku ideálním materiálem. Dobře se s ním pracuje a do zahrady vždy skvěle zapadne. Nejprve z něj vytvořte základní konstrukci (třeba obdélník). Tu pak můžete nejrůznějším způsobem rozdělit na menší části a ty potom vyplníte drobnějšími poleny (ideálně s navrtanými dírami). Jako výplň skvěle poslouží také klacíky, šišky, mech, kůra stromů nebo třeba seno. Použijte zkrátka vše, co příroda nabízí. Malí tvorové se v tom budou cítit dobře. Prostě „jako doma“. Zapovězeny pak nejsou ani kamínky, kousky cihel nebo úlomky střešních tašek. To vše se dá bez obav použít.
Domek potřebuje údržbu
Veškerý materiál, kterým hodláte hmyzí hotýlek vyplnit, pečlivě naskládejte tak, aby nic nevyčnívalo a také nevypadávalo ven. Rovněž nezapomeňte na to, že se domek neobejde bez pravidelné údržby! Čas od času prověřte, jestli uvnitř není plíseň a alespoň jedenkrát ročně vyměňte měkkou část výplně (třeba seno) a nejméně jednou za tři roky i tu pevnější jako je dřevo nebo různé kamínky. Zajistíte tak svým novým nájemníkům příhodné podmínky k odpočinku.
Začnete se stavbou hmyzího hotelu co nejdříve? Anebo vám na tom, jestli je příroda v pořádku, zase až tolik nezáleží?
Štítky
ZahradaMohly by vás zajímat další články
Víte, jakou půdu máte ve vaší zahradě? A víte, jak ji případně vylepšit, aby se u vás rostlinám dařilo?
Je půda ve vaší zahradě hlinitá, písčitá nebo třeba jílovitá? Zajímá vás, jaké jsou mezi jednotlivými typy rozdíly a co můžete udělat pro to, aby byla půda…
Kompost může mít na vaši zahradu blahodárné účinky. Víte, co do něj patří a jak s tímto pokladem správně nakládat?
Kompost je bezesporu důležitou součástí každé prosperující zahrady. To vám jistě potvrdí nejeden zahrádkář. Při pěstování zeleniny, květin nebo třeba...
Plzák španělský je vytrvalý protivník. Chcete vědět, co na něj platí?
Plzák španělský pochází z jižní Evropy. V našich zeměpisných šířkách se mu však poslední dobou daří natolik skvěle, že zde už de facto zdomácněl...
Jak udržet vodu v zahradě? Nádrže, svejly nebo mulčování - vše spolehlivě funguje!
Snažíte se udržet v zahradě co nejvíce vláhy, abyste při péči o trávník, zeleninu nebo květiny nebyli odkázáni na stále dražší vodu z kohoutku? Dobře děláte! Že není zalévání...