Vypěstovat cuketu je snadné. A v kuchyni z ní připravíte téměř cokoliv!
Zkoušeli jste už pěstovat cukety? Pokud ano, jistě víte, že nejde o nic náročného. Cukety jsou poměrně odolné proti chorobám a nejrůznějším škůdcům, nevyžadují zvláštní péči a velmi pěkně plodí. A proč se vyplatí je pěstovat? Protože z nich v kuchyni vyčarujete bezmála jakýkoliv pokrm! A nejen to. Jejich konzumace je lidskému těla prospěšná.
Pojďte, řekneme si toho o cuketách víc!
Jak pěstovat cukety?
Cuketa je tykvovitá zelenina, kterou vyšlechtili v Itálii. Odtud také její italský název ZUCCA neboli tykev. Máte rádi italskou kuchyni? Tak si zkuste cuketu vypěstovat a něco chutného si z ní připravte. Je to jednoletá teplomilná rostlina, jejíž pěstování vám nedá mnoho práce. A navíc je to celkem „fofr“. Od výsevu až po sklizeň obvykle neuplynou více než dva měsíce! A kdy je nejlepší začít s jejím setím? A jaké podmínky cuketě nejvíce vyhovují? Tak hezky popořadě.
Ze všeho nejdůležitější je uvědomit si to, že jde o rostliny jižní, tedy takové, které mají rády teplo. S jejich výsevem proto vyčkáme až na druhou polovinu května. Vyséváme je na takové místo, na které bude dopadat dostatek slunečního svitu, a to do jamek po 2 až 3 semenech - vždy cca 40 cm od sebe. Keříky, které ze semen vyrostou, jsou obvykle docela mohutné, a tak potřebují prostor. Pokud na přelomu května a června přijdou nějaké ty chladnější noci, rozhodně se vyplatí zakrýt malé rostlinky netkanou bílou textilií. Půdu mají raději humózní a vyžadují poměrně vydatnou zálivku.
Plody sklízejte včas!
Pokud jste cukety vyseli před koncem května, budou rostliny plodit už v červenci a hlavně během srpna. A to i opakovaně! Stačí mladé a tedy i drobnější cukety ( 15 až 25 cm) pravidelně sklízet. Rostliny pak stále kvetou a vytvářejí další a další plody. Sklízet cukety menšího vzrůstu však dává smysl i z jiného důvodu. Jsou totiž zpravidla nejlepší. Bývají šťavnaté a hezky křehké. V kuchyni z nich pak připravíte spoustu lahodných pokrmů. Ale o tom až později.
Hořkou zeleninu zlikvidujte!
Možná to víte, možná ne. Faktem nicméně je, že některé tykvovité rostliny mohou být za určitých okolností jedovaté. A právě cukety k takovým rostlinám bohužel patří. Cuketa produkuje jedovatý toxin kukurbitacin, který jí pomáhá bojovat se škůdci nebo zvládat stres z dlouhodobého sucha. Plody pak vlivem toxinu zhořknou a nedají se jíst. Můžete se jimi lehce přiotrávit.
A jak nepříjemnému zážitku předejít? Nejlépe tím, že nahořklou cuketu rovnou vyhodíte! Kukurbitacin nezničí ani tepelná úprava, takže hořká cuketa nemá v kuchyni co dělat! Pokud se však o rostliny na svém záhonu dobře staráte a navíc sklízíte drobnější plody, neměl by se problém vůbec objevit.
Při dietách, na krevní tlak i na močové cesty
Cukety pěstujeme v celé řadě odrůd. Asi proto nepřekvapí, že mohou být i různě barevné. Nejčastěji jsou zelené, ale i žluté či bílé. Bývají také pruhované. Každá z odrůd je však vždy vydatným zdrojem vlákniny, vitaminů A, C a B, a rovněž pak hořčíku, fosforu a vápníku, ale i draslíku, mědi, zinku nebo železa. Cukety obsahují také kyselinu listovou.
Pravda také je, že se bez nich neobejde téměř žádná redukční nebo diabetická dieta. A to z prostého důvodu. Mají nízký glykemický index a minimum kalorií. Pomáhají se spalováním tuků a jsou vhodné pro detoxikaci. Tím však jejich význam pro lidské tělo nekončí! Konzumací cuket můžete snížit svůj krevní tlak, redukovat hladinu cholesterolu nebo prospět ledvinám i močovým cestám. Je toho opravdu hodně.
A jak plody cuket jíst? V jaké podobě si je dopřávat?
Za studena i po tepelné úpravě
Každý, kdo konzumuje cukety pravidelně, vám jistě potvrdí, že skvěle chutnají jak tepelně upravené, tak i za studena. Zejména mladé plody jsou za syrova chuťově výborné a velmi jemné, a tak není nutné je nějak upravovat. Skvěle se hodí do zeleninových salátů. Nevíte, jak si cuketu připravit? Chcete nějaké jednoduché recepty? Tady je máte:
Cuketové bramboráky
Na lahodné cuketové bramboráky budete potřebovat zhruba toto: 2 cukety (asi 600 g), 4 brambory (cca 400 g), 2 vejce, 100 až 150 g hladké mouky, 4 stroužky česneku, hrst sušené majoránky, sádlo nebo olej, sůl a mletý pepř.
Postup je následující: cukety a brambory nahrubo nastrouhejte, osolte a dejte na pár minut odstát, aby zelenina pustila vodu. Pak zeleninu ještě trochu promačkejte a dejte do mísy spolu s drceným česnekem, solí, pepřem, majoránkou a vajíčky. Vše promíchejte a pak přidejte ještě mouku. Po opětovném promíchání nechte znovu odstát. Připravte si placičky a pak na pánvi rozehřejte sádlo nebo olej a placičky osmažte až dozlatova. Samozřejmě z obou stran!
Cuketové casserole
Na cuketové casserole neboli „zapékanec“ si připravte tyto ingredience: 2 cukety, 2 vejce, půl lžičky soli, jednu lžičku mletého pepře a cca 100 g strouhaného sýra – ideálně parmezán nebo mozzarellu.
Postupujte takto: Cukety očistěte a nastrouhejte. Pak z nich vymačkejte co nejvíce vody. Nastrouhané cukety smíchejte s vajíčky, solí a pepřem, přidejte 2 lžíce sýra. Takto připravené „těsto“ dejte do zapékací mísy a posypejte dalším strouhaným sýrem. Zakryjte alobalem a pečte asi půl hodiny při 180 stupních. Pak alobal sejměte a pečte další čtvrthodinku. Až dozlatova!
Štítky
Zahrada InspiraceMohly by vás zajímat další články
Jak pěstovat rajčata? Můžete to zkusit třeba i na balkóně!
Jak pěstovat rajčata? Můžete to zkusit na záhonku, ve skleníku či v podomácku vyrobeném fóliovníku, ale stejně tak je to možné třeba na terase...
Česnek - vše, co o této zázračné rostlině potřebujete znát
Česnek je jednou z nejzdravějších potravin, které můžete svému tělu dopřát. V kuchyni se bez něj takřka neobejdete a v některé ze svých podob...
Majoránka zahradní chutná i léčí. Její pěstování se vám rozhodně vyplatí!
Asi není sporu o tom, že je majoránka zahradní v našich krajích velice oblíbená. A není divu. Tato bylinka, která se v kuchyni používá už stovky let má totiž mnoho předností. Jednou z nich...
Zkoušíte pěstovat jahody, ale nedaří se? Poradíme vám, co dělat, aby úroda stála za to!
Pěstujete jahody, ale příliš se vám nedaří? Na bohatou úrodu zkrátka čekáte marně? Pokud nevíte, jak na to, nevadí! Máme pro vás pár osvědčených tipů...